YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Żłobek już pracuje, przedszkola od poniedziałku

6 maja 2020 14:40:04 | autor: mw
Po długiej przerwie przerwie ponownie otwarto miejski żłobek. Do wznowienia pracy szykują się również samorządowe przedszkola.

Po ogłoszeniu na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego początkowo działalność żłobków i przedszkoli wstrzymano do 25 marca. Później placówki te zamknięte były do Świąt Wielkanocnych, a kolejny raz zawieszenie zajęć przedłużono do 26 kwietnia.

Na ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli rząd zezwolił od 6 maja. Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należy do organu założycielskiego, pod rygorem realizacji wytycznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kluczową kwestią jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków. Zalecono, aby jedna grupa przebywała w wyznaczonych i stałych salach oraz obejmowała dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Nakazano, aby z sal usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.

Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował do rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi.

Szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązują personel. Opiekunowie na terenie placówki nie muszą zakrywać ust i nosa, jednak z uwagi na bezpieczeństwo zasugerowano, aby do opieki nad dziećmi nie angażować nauczycieli i pracowników powyżej 60. roku życia.

Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Zalecono, aby placówki posiadały pomieszczenia potrzebne do izolacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

6 maja ponownie otwarto międzyrzecki żłobek, jednak na razie niewielu rodziców zdecydowało się wysłać do tej placówki swoje dzieci. Obecnie w żłobku jest 6 dzieci z 36 zapisanych. Podopieczni przebywają w jednej grupie z dwoma opiekunami. Ministerialne wytyczne pozwalają utworzyć w międzyrzeckiej placówce jeszcze dwie 6-osobowe grupy dzieci.

Otwarcie międzyrzeckich przedszkoli samorządowych nastąpi 11 maja. Tak zdecydował burmistrz Zbigniew Kot na wniosek dyrektorów placówek. Powodem zwłoki jest brak niezbędnych środków ochrony osobistej. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie otwarcia przedszkoli ogłoszono 30 kwietnia, tuż przed długim weekendem, co spowodowało, że do Międzyrzeca nie dotarły jeszcze zamówione środki higieny.

Z informacji uzyskanych przez dyrektorów placówek wynika, że obecnie jedynie 14 procent rodziców jest zainteresowanych ponownym wysłaniem swoich dzieci do przedszkoli.

W Międzyrzecu na razie takiej potrzeby nie ma, jednak gdyby większa liczba rodziców chciała wysłać swoje pociechy do żłobka i przedszkoli, to w pierwszej kolejności skorzystają z tego dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

- Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej pierwszeństwo uzyskają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – informuje Andrzej Mironiuk, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male