Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
10°C
Kontakt

Zmarł ks. Janusz Stefaniuk

3 grudnia 2019 09:06 | autor: redakcja
Fot. Parafia Wołyńce

Ks. Janusz Stefaniuk urodził się w 1967 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Nasze miasto opuścił w 1986 roku, gdy po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy zostanie odprawiona 5 grudnia o godz. 11 w parafii Wołyńce pod Siedlcami, gdzie kapłan pełnił urząd proboszcza.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku. Od 1993 roku studiował historię sztuki w Akademii Teologii Katolickiej. Od 1999 roku wykładał historię sztuki i ochrony zabytków w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. Od 2005 roku był diecezjalnym konserwatorem zabytków. Zajmował się projektowaniem i opiniowaniem przy wyposażaniu nowych obiektów sakralnych. Od czerwca 2010 roku do marca 2019 roku pełnił urząd proboszcza parafii w Wołyńcu. Oto jak przedstawił się na parafialnej stronie po przeprowadzce do Wołyńca:

"Urodziłem się 12 listopada 1967 roku w Międzyrzecu Podlaskim w rodzinie rzemieślniczej. Ojciec był blacharzem, a mama późno poszła do pracy w Zieleni w międzyrzeckim PUK. Razem z bratem - bliźniakiem, Krzysztofem /przez wszystkie lata w jednej ławce/ w 1982 ukończyliśmy Szkołę Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, a potem kontynuowaliśmy edukację do 1986 roku w Liceum Ogólnokształcącym, które w międzyczasie otrzymało Patrona - generała Władysława Sikorskiego w klasie o profilu matematyczno - fizycznym, gdzie niezapomnianą wychowawczynią była Pani mgr Izabella Trojanowska.

Przez cały okres międzyrzeckiej edukacji, wraz z bratem byliśmy ministrantami, potem lektorami. Należeliśmy do Ruchu Światło - Życie. Wraz z Przyjaciółmi z LO, a potem ze studentami - stworzyliśmy przy szkolnym wtedy tzw. "Kościółku" Świętych Apostołów Piotra i Pawła zespół muzyczno - wokalny, który towarzyszył przez cztery lata na Mszach Świętych na miejscu, oraz na licznych uroczystościach kościelnych, na które byliśmy zapraszani z oprawą muzyczną /prymicje, śluby, adoracje Triduum Paschalnego, Piesze Pielgrzymki na Jasną Górę/.

Gdy w Międzyrzecu oddano do użytku Miejski Dom Kultury, natychmiast zaczęliśmy uczęszczać - będąc jeszcze w Szkole Podstawowej, a potem w Liceum - na sekcję plastyczną, gdzie instruktorem był Pan Andrzej Szczerbicki. Później, pod wpływem wspaniałego Małżeństwa - Państwa Krystyny i Ryszarda Kornackich - braliśmy czynny udział w Kole Recytatorskim, co niewątpliwie bardzo mi pomogło w dalszej drodze życiowej i jej charakterze. Również zajęcia na sekcji plastycznej zaowocowały samodzielnymi próbami w dziedzinie malarstwa, a potem także ukierunkowały mnie na wybór studiów specjalistycznych w Warszawie. Po maturze w 1986 roku wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego naszej Diecezji w Siedlcach. Przez cały okres studiów filozoficzno - teologicznych, w wolnych chwilach malowałem w różnych technikach i tworzyłem pierwsze, małe projekty.

W 1992 roku ukończyłem Wyższe Seminarium Duchowne im. Jana Pawła II i przyjąłem Święcenia Kapłańskie.

Pierwszą placówką, na którą zostałem posłany była Parafia w królewskim Parczewie, gdzie byłem przez rok wikariuszem i katechetą w Zespole Szkół Zawodowych. To tam poznałem, będącego przejazdem, zwiedzającego nasze zabytki - Księdza Profesora Janusza Stanisława Pasierba z warszawskiej ATK - kierownika Katedry Historii Sztuki.

Po rozmowie, obejrzeniu moich prac, zachęcił mnie o podjęcie starań, w celu studiowania tego kierunku na tejże warszawskiej Akademii. W czerwcu 1993 roku, po otrzymaniu zgody Księdza Biskupa Ordynariusza - Jana Mazura, od października rozpocząłem studia w trybie stacjonarnym w Akademii Teologii Katolickiej. Magisterium z historii sztuki obroniłem w październiku 1997 roku pracą: "Architektura sakralna Henryka Lufta", po czym rozpocząłem studia doktoranckie, obierając za temat: "Ikonologia i ikonografia witraży Hanny Szczypińskiej".

W 1999 roku ówczesny Ordynariusz - Biskup Jan Nowak powołał mnie do grona wykładowców w macierzystym Wyższym Seminarium Duchownym. Wykładałem alumnom historię sztuki i ochronę zabytków kościelnych. Od kwietnia 2000 r. zostałem też - na prośbę siedleckiego ZOZ-u, w porozumieniu z siedlecką Kurią, pierwszym kapelanem Hospicjum i ZOL przy ul. Bema.

Choroba /martwica główek kości udowych, z koniecznością wstawienia dwóch endoprotez biodrowych/ wyłączyła mnie z czynnej pracy od 2001 do 2003 roku. Mając wolnego czasu pod dostatkiem, w oczekiwaniu na dwie operacje, pisałem rozważania dla Katolickiego Echa Podlaskiego. Po rekonwalescencji, od listopada 2003 r. zostałem wikariuszem bialskiej Parafii Chrystusa Miłosiernego. To w tym czasie, po licznych namowach Państwa Kornackich, spróbowałem swoich sił literackich; zacząłem pisać pierwsze wiersze.

Od września 2005 obecny Biskup Siedlecki - Zbigniew Kiernikowski, powołał mnie na stanowisko Diecezjalnego Konserwatora Zabytków w Kurii Siedleckiej. W tym czasie byłem również współpracownikiem Katolickiego Radia Podlasie, gdzie prowadziłem autorską audycję: "Sacrum w literaturze", a potem cykl medytacji - "Zamyśleń Adwentowych".

Urząd Konserwatora Diecezjalnego sprawowałem do końca września 2006 r., gdy podjąłem pracę duszpasterską w siedleckiej Parafii Ducha Świętego. W tym czasie katechizowałem w siedleckim I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa. Moim hobby, a właściwie sposobem relaksu w wolnych chwilach znów było malowanie, projektowanie i konsultacje, wynikające z faktu, że do dzisiaj jestem członkiem Diecezjalnej Komisji Artystyczno - Architektonicznej.

Pod koniec maja 2010 przyjąłem propozycję Księdza Biskupa Ordynariusza, by zostać proboszczem w podsiedleckiej parafii. Od 10 czerwca tegoż roku jestem proboszczem Parafii p.w. Świętego Józefa Robotnika w Wołyńcach (...)"

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny