YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Zmarł ostatni kapelan kardynała Stefana Wyszyńskiego

14 lipca 2020 22:10:30 | autor: Anna Ostapiuk
We Włoszech zmarł dziś osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Bronisław Piasecki, który swoje dzieciństwo i młodość spędził w Drelowie. O śmierci 79-letniego kapłana poinformowała archidiecezja warszawska.

Ks. Bronisław Piasecki podczas spotkania w Horodku. 2002 r., V Dni Drelowa (fot. parafia NP NMP w Drelowie)

14 lipca zmarł we Włoszech ks. prałat Bronisław Piasecki, kapelan kard. Stefana Wyszyńskiego i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym.

Ks. Bronisław Piasecki urodził się w 1940 r. we wsi Ranie na Podlasiu (obecnie Białoruś), natomiast dzieciństwo i młodość spędził w Drelowie, o czym chętnie wspominał podczas pamiętnego spotkania w Horodku w 2002 r., które odbyło się w ramach V Dni Drelowa. Kapłan wrócił wówczas myślą do przyjaciół z jednej ławki i koszonej własnoręcznie łąki przy Horodku, przypomniał również o księdzu z Międzyrzeca Podlaskiego, który ukierunkował jego drogę kapłańską. Więcej o wydarzeniu ⇒ Spotkanie w Horodku.

Ksiądz Piasecki święcenia kapłańskie przyjął 22 września 1963 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa warszawskiego Stefana Wyszyńskiego. Jako wikariusz pracował m.in. w Izabelinie, Podkowie Leśnej i parafii św. Katarzyny w Warszawie. W latach 1968 -1973 studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. W latach 1974-1981 sprawował funkcję kapelana kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1980 r. wykładał w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, w którym sam w 1957 r. rozpoczął formację kapłańską.
Przez 27 lat (1983-2010) ks. Piasecki był proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Po przejściu na emeryturę w 2010 r. pozostał rezydentem tej parafii.

Autor książek "Ostatnie Dni Prymasa Tysiąclecia" 2011 r. i "Prymas Wyszyński nieznany: ojciec duchowy widziany z bliska" 2016 r.

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male