Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
21.3°C
Kontakt

ZUS dementuje fake newsy

27 kwietnia 2023 08:37 | autor: Maciej Raszewski/ZUS

ZUS dementuje krążące w sieci informacje na temat możliwości uzyskania emerytury minimalnej przez obywateli Ukrainy po przepracowaniu tylko kilku dni w Polsce. Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

„W ostatnich dniach pojawiły się w przestrzeni medialnej fałszywe opinie, że obywatele Ukrainy mają zbyt łatwy dostęp do polskich świadczeń. Tego rodzaju informacje wprowadzają w błąd. Nie mówią one bowiem całej prawdy na temat prawa do świadczeń dla cudzoziemców. Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju. Natomiast dodatek do minimalnej emerytury w Polsce będzie im przysługiwał tylko, jeśli mieszkają na terenie naszego kraju” – podkreśla rzecznik ZUS.

Polska i Ukraina podpisały w 2012 roku dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym, chroniącą osoby, które pracują lub pracowały w obu tych państwach. Umowa o zabezpieczeniu społecznym zakłada, że ustalając prawo do emerytury bierze się pod uwagę również okresy ubezpieczenia w drugim państwie.

„Nie oznacza to jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych finansuje emerytury obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w każdym z nich” – zaznacza rzecznik.

Zwraca uwagę, że tego typu umowy dwustronne i wielostronne są standardem we współczesnym świecie. Analogiczne przepisy obowiązują także w Unii Europejskiej i mają na celu między innymi usunięcie barier w uzyskaniu emerytur, rent, zasiłków dla osób, które legalnie pracowały w dwóch lub większej liczbie państw i przez to płaciły składki do co najmniej dwóch różnych systemów.

„Dlatego z tych rozwiązań na szeroką skalę korzystają także Polacy, np. mieszkający lub pracujący w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA i wielu innych państwach. Polska ma umowy o zabezpieczeniu społecznym z kilkunastoma państwami” – mówi Żebrowski.

Minimalna emerytura w Polsce

Zgodnie z umową przy ustalaniu prawa do emerytury minimalnej w Polsce bierze się pod uwagę również okresy pracy w Ukrainie. Jednak wyrównanie świadczenia do kwoty minimalnej emerytury następuje od kwoty zsumowanych świadczeń z obu państw.

„Aby otrzymać dopłatę, trzeba spełnić określone warunki. Przysługuje ona wyłącznie w razie zamieszkiwania w Polsce. Jeśli osoba zamieszkuje w innym państwie, dopłata do minimum z Polski nie przysługuje. W takiej sytuacji wypłacamy osobie kwotę emerytury bez dopłaty. Ta kwestia jest też niezależna od obywatelstwa, dotyczy zatem także emigrujących Polaków” – wskazuje rzecznik.

Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka. W 2021 roku dotyczyła 1215 osób, w 2022 roku - 1205 osób, a obecnie wypłacamy dopłatę dla 1170 obywateli Ukrainy.

Malejąca skala dopłat związana jest między innymi z tym, że obywatele Ukrainy podejmują w Polsce zatrudnienie. Osiąganie przychodu z tytułu pracy albo prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej wysokość dopłaty, powoduje brak prawa do dopłaty do minimum. Druga przyczyna malejącej skali dopłat związana jest z wyjazdami obywateli Ukrainy z Polski.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia do weryfikacji, czy dana osoba spełnia warunki, aby otrzymywać dodatek do polskiego świadczenia z tytułu zamieszkiwania w Polsce. Przypomnę, że aby cudzoziemiec mógł zamieszkiwać w Polsce, musi posiadać prawo legalnego pobytu w Polsce na podstawie dokumentu wydanego przez urząd do spraw cudzoziemców albo na podstawie legalności pobytu uzyskanej poprzez wpis do rejestru Straży Granicznej.

Do tego fakt zamieszkiwania w Polsce przez obywatela Ukrainy jest sprawdzany zarówno na etapie składania wniosku o świadczenia, jak również w okresie wypłaty świadczenia. Osoby ubiegające się o polskie emerytury nie tylko składają oświadczenie o miejscu zamieszkania pod rygorem odpowiedzialności karnej, ale także na żądanie ZUS muszą przedłożyć dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce. Szczególnie istotne jest także to, że ZUS współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie, czyli Funduszem Emerytalnym Ukrainy.

Procedury stosowane przez obie instytucje przy obsłudze wniosków emerytalno-rentowych wymuszają weryfikację, w drodze współpracy administracyjnej, szeregu informacji dotyczących przyznawania i wypłaty świadczeń, w tym również dane adresowe świadczeniobiorców. O wyjeździe z Polski informują też sami świadczeniobiorcy, z uwagi na konieczność prawidłowej obsługi przez ZUS podatku dochodowego od emerytur i rent.

Świadczeniobiorcy są prawnie zobowiązani – jako podatnicy – poinformować ZUS o każdej zmianie adresu. W sytuacji zatajenia takiej informacji osoba zainteresowana musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi ze strony ZUS, w tym ze wszczęciem postępowania o zwrot nienależnie pobranego świadczenia, z postępowaniem egzekucyjnym włącznie oraz potencjalną odpowiedzialnością karną.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (28 kwietnia 2023 08:26)
  Odkrył Amerykę, wszyscy oprócz ciebie o tym wiedzą, przeczytaj najpierw art. w M.info i wtedy pisz.
  autor: gość

  (28 kwietnia 2023 00:07)
  Zabrakło argumentów onuco ??
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 22:30)
  Masz więcej jeden zwój od kury, jedyne co to nie srasz na podwórku. szkoda czasu.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 22:00)
  guuupia ruska onuca
  No proszę, debil myślał że nikt nie sprawdzi, a tymczasem wypada zacytować ciąg dalszy. "Jest jednak warunek jak zaznacza ZUS: wyrównanie będzie się należało jedynie obywatelom Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Jednocześnie każda podwyżka świadczenia wypłacanego w ich ojczystym kraju spowoduje obniżenie się wyrównania".
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 21:24)
  Zrozumieli Rabanie łby ?
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 21:22)
  Jak podaje Gazeta.pl, w praktyce strona ukraińska może wypłacać emerytowi np. 300 zł, a drugą emeryturę ZUS za lata pracy w Polsce - np. 100 zł. Po zsumowaniu wychodzi 400 zł. W takim przypadku państwo polskie dopłaci 938,44 zł, by emeryt otrzymał najniższe świadczenie w wysokości 1338,44 zł.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 21:15)
  EMerytura na Ukrainie minimalna 270 zł u nas 1530, zł Przyjeżdza dziadek, pracuje miesiąć i nabywa prawa do naszej minimalnej za frajer w sumie i z naszych składek.. W Niemczech Polak musi naginać 5 lat by dostać emeryturę.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 21:02)
  Aaaaaa to tu pies pogrzebany
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 20:42)
  On to doskonale rozumie. Chodzi o to, żeby negatywnie nastawić Polaków do Ukraińców. Taka stara ruska metoda!
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 20:18)
  Jak widać dla matołka to trudno zrozumieć
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 19:16)
  „Nie oznacza to jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych finansuje emerytury obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w każdym z nich” - naprawdę tak trudno zrozumieć, że za czas przepracowany na Ukrainie płaci Ukraina???????
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 18:03)
  Zus chętnie wypłaca zagraniczne emerytury bo zarabi na przeliczniku
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 17:53)
  Gdybym mieszkał w Holandi Holenderski odpowiednik zusu wypłacałby mi 63 euro plus to co uzbierałem w Polsce oczywiście z konta Polskiego zusu
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 17:35)
  To jest 0,12 euro za jeden dzień pracy
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 17:28)
  Za 18 miesięcy pracy w Holandi dostałem 63 euro dodatku do Polskiej emerytury
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 17:25)
  Chodzi o to że nabywa prawo do Polskiej emerytury po trzech dniach pracy i nie grosze, bo liczy mu ZUS łącznie z pracą na Ukrainie matołku. Kuriozum, nigdzie w Europie tak nie ma. Za kilka lat będą ich tysiące.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 17:23)
  Ręce opadają jak można być tak tępym
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 16:45)
  Za trzy dni to on nawet 3 grosze nie dostanie. Także przestań jątrzyć ruska onuco.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 16:06)
  To znaczy, że Ukrainiec, który przepracował trzy dni w Polsce odprowadził składki, mieszka i osiągnął wiek emertytalny, dostaje Polski dodatek do emerytury. ? Ręce opadają .
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 15:23)
  Oprócz osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), warunkiem koniecznym do otrzymania minimalnej emerytury jest wykazanie się odpowiednim stażem pracy, który na mocy reformy systemu emerytalnego od października 2017 r. wynosi 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. W przypadku niespełnienia warunku stażu ZUS obliczy emeryturę na podstawie zgromadzonego kapitału.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 12:35)
  Gościu, to po jakim czasie pracy w Polsce Ukrainiec może ubiegać się o emeryturę i jak spełnia tych ,,szereg warunków,,, po trzech dniach, czy jak w Niemczech po pięciu latach ,ja taki bystry nie jestem a z tej paplaniny nic nie wynika.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 10:28)
  Jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem, to żadne wyjaśnienia mu nie pomogą.
  autor: gość

  (27 kwietnia 2023 09:55)
  No to co ten ZUS nam tutaj wyjaśnił? NIC. Dalej nie wiemy po jakim czasie Ukrainiec nabywa w Polsce prawo do emerytury.
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny