YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Żywność kontra Covid-19

18 marca 2020 21:58:21 | autor: Anna Ostapiuk
Czy żywność może być drogą transmisji koronawirusa? EFSA rozwiewa wątpliwości.

fot. pixabay.com

Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie przekazał informację opublikowane przez EFSA w dniu 9 marca 2020r., zgodnie z którą nie ma dowodów na to, aby żywność była drogą transmisji wirusa SARS-CoV-2.
EFSA ściśle monitoruje sytuację dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie. Marta Hugas, główny naukowiec EFSA zaznaczyła, że w przypadku epidemii pokrewnych koronawirusów, takich jak koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i zespołu niewydolności oddechowej na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) nie doszło do transmisji choroby poprzez żywność. Dotychczas nie ma dowodów wskazujących na to, aby w przypadku choroby COVID-19 miało być inaczej.

Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) prawdopodobnym pierwotnym źródłem infekcji w Chinach były zwierzęta, jednak wirus przenosi się z człowieka na człowieka głównie drogą kropelkową, tj. podczas kichania, kaszlu czy wydychania powietrza. Dotychczas nie ma żadnych doniesień dotyczących jego transmisji poprzez żywność.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia zapobiegawcze, w tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych podczas obróbki i przygotowywania żywności dotyczących m.in. mycia rąk, dokładnego gotowania mięsa i unikania potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego pomiędzy gotowaną i niegotowaną żywnością. 

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male