YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

147. rocznica męczeństwa unitów drelowskich

19 stycznia 2021 12:52:11 | autor: Anna Ostapiuk
Różańcem pamięci z elementami apelu uczczono męczeńską śmierć unitów w obronie wiary. W tym roku uroczystość rocznicowa odbyła się w kościele w Drelowie, a w jej przygotowanie włączyli się aktywnie mężczyźni tworzący parafialną wspólnotę.

Obchody 147. rocznicy męczeństwa unitów drelowskich (fot. Parafia Drelów)

Głównym elementem tegorocznej uroczystości rocznicowej, która odbyła się 17 stycznia w Drelowie, był różaniec w wykonaniu mężczyzn. Panowie wystąpili w strojach z epoki, na wzór unitów drelowskich znanych z tragicznych wydarzeń mających miejsce w 1874 r. Poszczególne rozważania i tajemnice różańcowe poprzedzane były odczytaniem kolejnych fragmentów poematu Franciszka Jerzego Stefaniuka "Unitów Drelowskich Droga Krzyżowa". Uroczystość zakończono odśpiewaniem pieśni "Nie rzucim Chryste świątyń twych ".

Modlącym się w świątyni parafianom towarzyszył krzyż unicki z kapliczki w Żerocinie, którego znaczenie i historię zaczęto odkrywać w 2018 r., kiedy to zainteresował się nim miejscowy historyk Piotr Semeniuk (więcej o krzyżu w naszym materiale ⇒ Krzyż wielu kultur). 

Do tej pory każdego roku społeczność szkoły podstawowej w Drelowie przygotowywała spektakle o tematyce unickiej, które wystawiano w Gminnym Centrum Kultury. W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, zmieniono scenariusz obchodów rocznicowych. Aby uczcić patronów swojej szkoły, uczniowie i nauczyciele drelowskiej placówki złożyli kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą umieszczoną na frontowej ścianie miejscowego kościoła parafialnego.

Zachęcamy do obejrzenia fotografii.


147. rocznica męczeństwa unitów drelowskich


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male