Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.2°C
Kontakt

ASF już tu jest

26 lipca 2017 20:20 | autor: redakcja / starostwo bialskie
Bereza granica obszaru zapowietrzonego (fot. miedzyrzec.info)

W Berezie wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). W strefie zapowietrzonej znalazła się gmina Drelów, gdzie w połowie lipca znaleziono martwego dzika, u którego stwierdzono ASF. Ludziom ta choroba nie zagraża, jednak rolnicy narażeni są na straty materialne, ponieważ całe stada trzody chlewnej przeznaczone zostaną do wybicia.

ASF w Berezie, to już dwudzieste ognisko tej choroby na terenie powiatu bialskiego. Ośrodki choroby stwierdzono również w sąsiednim powiecie radzyńskim. Wystąpienie wirusa skutkowało standardowo wyznaczeniem obszarów zapowietrzonego i zagrożonego. Tymi strefami objęto gminy Drelów i Międzyrzec Podlaski, które do tej pory były wolne od choroby. Wójtowie zostali poinformowani przez powiatowego lekarza weterynarii o konieczności zamontowania odpowiedniego oznakowania na drogach prowadzących do obszarów zagrożonego (10 km od ogniska) i zapowietrzonego (3 km od ogniska) oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych.

- Dobrze to nie wygląda – stwierdza Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. - W strefie zagrożonej znajdą sie trzy miejscowości naszej gminy czyli Szóstka, Zahajki i Przechodzisko. Wprawdzie rolnicy są tu bardziej nastawieni na hodowlę krów i drobiu, ale mamy też zarejestrowanych ponad 7 tys. sztuk trzody chlewnej – informuje.

Powiatowy lekarz weterynarii przypomina o bezwzględnym wypełnianiu zasad bioasekuracji, w tym o zmianie ubrań przed wejściem do obory. Nawet najmniejsze odstępstwa od tego mogą skutkować pojawieniem się wirusa i jego szybkim rozprzestrzenianiem.

W lasach wciąż pozostaje wiele padłych dzików, które są rezerwuarem choroby. Powiatowy lekarz weterynarii zapowiedział rozporządzenie o odstrzale sanitarnym, które ma obowiązywać do końca bieżącego roku. Celem będzie redukcja populacji dzika do 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy.

Zarząd Województwa Lubelskiego chce płacić 200 złotych za każde zgłoszenia przypadku znalezienia padłego dzika. Tyle ma też wynosić dopłata do każdego odstrzelonego dzika.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (31 lipca 2017 13:29:17)
    Białe kruki też ponoć są tylko nikt ich nie widział.
    autor: saguaro

    (28 lipca 2017 09:39:27)
    Dziki z Warszawy przywlekły nam ASF.
    autor: Gość

    (26 lipca 2017 20:42:10)
    To wesele posłanki z Nowoczesnej przyniosło naszej okolicy pecha.
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny