Przyjmując program rewitalizacji i pozyskując środki zewnętrzne Gmina Międzyrzec poczyniła pierwszy krok w realizacji projektu „Kompleksowa przebudowa i adaptacja budynku po byłej szkole podstawowej w Strzakłach w celu nadania mu nowych funkcji społecznych i gospodarczych wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia i zagospodarowaniem terenu funkcjonalnie związanego z obiektem” w ramach RPO WL 2014-2020 działanie 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich.
Dziś, projekt o wartości ponad 6,5 mln złotych, zaczyna nabierać kształtu w postaci rozbudowywanego budynku dawnej szkoły w Strzakłach. Docelowo rozpocznie tu funkcjonowanie Centrum Aktywności i Integracji Społecznej. Jak wyjaśnia wójt Krzysztof Adamowicz, projekt zakłada:
- rewitalizację całego terenu po byłej szkole podstawowej, gdzie powstaną sale konferencyjne, miejsca noclegowe, również dla osób starszych korzystających z oferty do nich skierowanej, nowocześnie zagospodarowany plac z nasadzeniami, sceną plenerową i siłownią zewnętrzną
- stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej kuchni, która będzie zaspakajała potrzeby żywieniowe społeczności gminnych szkół; powstanie centralna kuchnia zaopatrująca wszystkie placówki w całodzienne wyżywienie, w tym linia do produkcji naturalnych soków
- zapewnienie miejsca dla spółdzielni socjalnej, również powierzchni magazynowej
Początkowo projekt obejmował rewitalizację budynku i zagospodarowanie jego otoczenia. Obecnie obiekt rozbudowuje się trzykrotnie, a jedna jego część będzie stanowiła element usługowy przynoszący dochody dla tego miejsca. - Nie chcemy tworzyć kolejnej świetlicy, która będzie użytkowana tylko raz w tygodniu. Zakładamy w naszej koncepcji powstanie miejsca żywego, które będzie na co dzień żyło pracą, wytworzonymi produktami i świadczonymi usługami. Zapewne kilkanaście osób znajdzie tam miejsce pracy - wyjaśnia wójt Krzysztof Adamowicz .
Włodarz podkreśla, że dla Gminy priorytetowe jest podążanie w kierunku poprawy życia jej mieszkańców, przypominając chociażby o ważnej roli społecznej powstałej dość niedawno Spółdzielni Socjalnej. - Daje zatrudnienie ośmiu osobom. Stworzyliśmy mechanizm, który osobom wykluczonym, które nie pracowały lub żyły na marginesie, dał pracę, a dzięki ich zaangażowaniu wytwarzane jest dobro, a dodatkowo baza materiałowa spóldzielni wciąż się poszerza. Patrzymy kompleksowo na potrzeby naszych mieszkańców, dostrzegamy też starzejące się społeczeństwo i konieczność opieki nad nim. Nie zdejmujemy tego obowiązku z naszych ramion, chcemy temu sprostać. Pojawia się tu też ważny element prozdrowotny. Z wiekiem tracimy percepcję, zdolności, stajemy sie coraz bardziej dysfunkcyjni w codziennym funkcjonowaniu. Możemy temu przeciwdziałać poprzez ciągłe pobudzanie szarych komórek, pracę i aktywność, zarówno fizyczną jak i umysłową. Samorząd musi być odpowiedzialny, nie możemy nie dostrzegać tego problemu - zauważa wójt Adamowicz wyjaśniając starania w kierunku rozwoju aktywności osób starszych, do których skierowana jest znaczna część ponad czteromilionowego projektu obejmującego m.in. powstanie licznych klubów seniora. - Biorąc pod uwagę to, że projekt rodził się w bólach i jego realizacja była odkładana, mamy nadzieję, że ta trudność przerodzi się w znakomite efekty. Jestem przekonany, że to będzie jeden z najlepszych projektów - podkreśla Krzysztof Adamowicz.
Zakończenie realizacji projektu przewidywane jest na koniec 2022 r.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny