Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.6°C
Kontakt
Region

Czy da się wybudować dom za 300 tys. złotych?

26 marca 2024 21:00 | autor: Tekst sponsorowany

O własnym domu marzy wielu z nas, ale nie wszystkim uda się zrealizować to marzenie, m.in. ze względów finansowych. Budowa domu to wciąż bowiem spory wydatek, nawet jeśli zamierzamy postawić niewielką nieruchomość. Na miejscu jest więc pytanie o to, ile kosztuje własny dom i czy da się go wybudować za 300 tys. złotych? Sprawdźmy to! Obecnie ceny nieruchomości, zarówno mieszkań, jak i domów szybują mocno w górę i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Nawet jeśli wzrost cen nie będzie już tak dynamiczny, nieruchomości na pewno w najbliższym czasie nie stanieją. W związku z tym osoby, które stoją przed dylematami związanymi z zainwestowaniem we własny dom, zastanawiają się, czy możliwe jest wybudowanie go “drobne” 300 tys. złotych, a jeśli tak, to na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, aby zmieścić się w budżecie?

Ile kosztuje budowa domu?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest całkowity średni koszt budowy domu. Mamy tutaj bowiem do czynienia z tak wieloma elementami, które składają się na finalną cenę, że przypomina to wróżenie z fusów. Najważniejsze jest szczegółowe określenie swoich potrzeb, oczekiwań, i dopiero na tej podstawie można stworzyć wstępny plan działania i kosztorys. Trzeba też określić, czy mówimy o kosztach samego domu, czy też razem z działką. W tym drugim przypadku bardzo trudno będzie nie przekroczyć limitu wydatków, a w lepszych lokalizacjach - jest to niemożliwe. Dlatego przyjmijmy na potrzeby tego artykułu, że mówimy o samej budowie. Na ostateczny koszt złożą się ceny materiałów, robocizna, koszty ewentualnych poprawek, a także wszelkie formalności, w tym projekt itd.

Na czym skupić się przy wycenie budowy domu?

Z jednej strony przy tak niskim budżecie nie można wybierać materiałów z wyższej półki, ale z drugiej, nie możemy pozwolić też sobie na ich kiepską jakość. Ma być tanio, ale porządnie i jak to bywa przy budowie domu - najlepiej na całe życie. Nie można pomijać też wielu innych kwestii takich jak choćby wydatki związane z przyłączem gazu, prądu, jak i kanalizacji, a jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do zbiorczej sieci, z pomocą przychodzą nam przydomowe oczyszczalnie ścieków . Ta ostatnia to koszt rzędu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale od tego nie uciekniemy, a jest to inwestycja na wiele lat.

Czy można wybudować dom za 300 tys. zł?

Dom za 300 tys. zł to z pewnością realny scenariusz, ale tylko jeśli mówimy o budowie do stanu surowego zamkniętego. Wiele zależy też od metrażu, przyjmuje się, że domy szkieletowe, a więc nie murowane, kosztują około 3000-3500 złotych od metra. W grę wchodzi głównie obiekt parterowy lub ewentualnie z niskim poddaszem, bez piwnicy, w standardowym układzie. W przypadku domów murowanych o metrażu rzędu 70-100 metrów ciężko będzie nie przekroczyć wydatku 300 tys. zł. Nawet najdokładniejszy kosztorys powinien przewidywać jakieś minimum 10-20% dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów, które pojawią się już w trakcie trwania budowy.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny