Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta, którą odprawił biskup diecezji pińskiej ks. Antoni Dziemianko. Po jej zakończeniu przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Łomazy uczestnicy dożynek przeszli barwnym korowodem do miejsca, w którym zaplanowano część oficjalną spotkania. Tam odbyły się prezentacje poszczególnych miast i gmin powiatu bialskiego. Można było obejrzeć dożynkowe wieńce i posłuchać ludowych przyśpiewek.
Ważnym punktem programu było wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. W gronie odznaczonych znalazł się Paweł Łukaszuk z Zasiadek. Wręczono ponadto Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego. Zarząd województwa wyróżnił nimi: Jadwigę Szypiło, Kazimierza Halczuka i Marka Sulimę. Okolicznościowe grawertony od zarządu województwa otrzymali Barbara Pawlik i Renata Tkaczuk.
W budzącym zazwyczaj największe zainteresowanie konkursie wieńców dożynkowych zwyciężyła gmina Kodeń. Wyróżnione zostały wieńce z gmin Drelów (przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żerocina) oraz Międzyrzec Podlaski (przygotowany przez zespół ludowy Ale Baby z Berezy).
W konkursie „Nasz chleb najlepszy” zgłoszono 21 produktów. Zwyciężył wypiek firmy „Drelove” z Drelowa. Wśród laureatów konkursu „Piękne, bo Bialskie” znaleźli się mieszkańcy gminy Międzyrzec. W kategorii „Gospodarz roku” drugie miejsce przyznano Wiktorowi Dąbrowskiemu z Kolonii Jelnica, a w kategorii „Najpiękniejszy ogród” wyróżniono Natalię i Stanisława Lesiuków z Rogoźnicy.
W trakcie dożynek przybyli goście z zainteresowaniem oglądali stoiska wystawione przez gminy. Odbywały się w nich degustacje potraw regionalnych, prezentacje rękodzieła oraz koncerty lokalnych kapel ludowych. W konkursie na najlepszą ekspozycję promującą miasto lub gminę drugie miejsce zajęła gmina Drelów. Pracownicy Gminnego Centrum Kultury zaskoczyli przygotowując dość nietypową propozycję. Wejście do drelowskiego namiotu oznaczało przystąpienie do „gry terenowej”, w której przedzierający się wąską ścieżką przez sitowie musiał odpowiedzieć na szereg pytań. A dotyczyły one m.in. problemów, z którymi borykają się rolnicy np. ASF. Po przebrnięciu przez przeszkody można było już podziwiać wystawione przez GCK barwne ekspozycje.
Do najbardziej obleganych na tegorocznych dożynkach należało stoisko promocyjne gminy Międzyrzec, przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjazne Misie, które realizowało dotacyjny projekt z programu „Potrafisz Polsko” – konkurs na Pieroga roku. Pod namiotem od rana lepiono i gotowano pierogi z pięcioma różnymi nadzieniami: ruskie, ziemniaczane, z kaszą, z kapustą i grzybami oraz z soczewicą. Częstowano wszystkich chętnych. Członkowie stowarzyszenia w czasie dożynek rozdali 5000 pierogów! Przy stoisku przygrywała Kapela z Berezy.
Na stoisku reprezentującym Międzyrzec Podlaski Miejski Ośrodek Kultury promował Międzyrzeckie Jeziorka oraz działające tam stowarzyszenia: Międzyrzeckie Stowarzyszenie Wędkarskie „Żwirek” oraz Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa „Stanica”. MOK dziękuje Restauracji Zacisze za przygotowane smakołyki, którymi częstowano dożynkowych gości oraz dla PSS Społem za piękny i smaczny dożynkowy chleb, który prezentowała międzyrzecka delegacja.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny