Święto plonów rozpoczęła tradycyjnie uroczysta msza święta w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył biskup Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej na Białorusi. Słowo do zebranych wygłosił diecezjalny duszpasterz rolników diecezji siedleckiej ksiądz kanonik Stanisław Chodźko.
Po zakończonej eucharystii uformował się dożynkowy korowód. Był on tak długi, że zajął blisko połowę trasy, która dzieliła drelowski kościół od placu, na którym odbyły się dalsze uroczystości. Równie długa jak korowód była lista zaproszonych gości . Gospodarze dożynek – starosta Mariusz Filipiuk oraz wójt Piotr Kazimierski potrzebowali blisko kwadransa, aby wszystkich wymienić. Do Drelowa przybyli m.in. poseł Stanisław Żmijan, Adam Abramowicz - w czerwcu powołany przez premiera na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, Przemysław Litwiniuk - przewodniczący sejmiku wojewódzkiego i Riad Haidar - wiceprzewodniczący tego gremium, Arcybiskup Abel - ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, Jan Guz - przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, delegacje z zaprzyjaźnionych samorządów z Niemiec, Ukrainy i Białorusi.
- To był wyjątkowo trudny rok. ASF dziesiątkował stada trzody chlewnej i uderzał po kieszeni rolników. Do tego upał i susza sprawiły, że zbiory sa mniejsze. Ale cieszymy się i z tego – komentował Piotr Kazimierski. Przypomniał, że w każdym kraju Unii Europejskiej rolnictwo jest w ten czy inny sposób subsydiowane jako strategiczna gałąź gospodarki. - My mimo wielu lat i zmieniających się rządów nie doprowadziliśmy do takiego stanu. To jest wołanie dziś nas wszystkich, rolników, wójtów i burmistrzów, aby usłyszano nasz głos i aby legislacja zabezpieczyła podstawowe dochody rolników poprzez dochód gwarantowany i ochronę finansową państwa – apelował drelowski wójt.
Za kolejny rok ciężkiej pracy podziękował rolnikom bialski starosta: - Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie łatwo jest świętować, kiedy w świadomości ciąży myśl, że może nie wszystko jest takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Uważam jednak nasze dzisiejsze spotkanie za potrzebne, a wręcz niezbędne! Uważam, że ten dzień jest niczym innym, jak świętem godności! Godne podziwu jest to, że mimo wszystko Wy, rolnicy, zawsze chodzicie z podniesionymi głowami. Znacie poczucie własnej wartości i macie szacunek do samych siebie. Tak właśnie powinno być! Wierzę, że te wszystkie trudności, które spotykacie na swojej drodze nie wpływają na Waszą wrażliwość i miłość do ziemi. Że dalej patrzycie na nią z uczuciem i wdzięcznością za wszystko, co Wam daje. Że będziecie trwać przy niej nieprzerwanie. Wy, rolnicy, jak nikt inny, stoicie na straży polskiej tożsamości i tych wszystkich ważnych dla naszego narodu wartości, dbając o ziemię. Tym właśnie zyskujecie sobie szacunek innych. Dziś chcemy Wam go okazać i szczerze podziękować za Waszą ciężką pracę, drodzy gospodarze. – mówił Mariusz Filipiuk.
Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na "najpiękniejszy wieniec powiatu bialskiego. Zwyciężyła gmina Drelów przed gminą Międzyrzec Podlaski i gminą Łomazy. Wyróżnienia otrzymały gminy: Kodeń, Piszczac, Rokitno, Tuczna i Biała Podlaska. Ponadto komisja konkursowa postawiła przyznać nagrodę specjalną za wieniec nowoczesny wykonany w Wisznicach.
W konkursie na "ekspozycje promującą miasto i gminę" zwycięstwo świętowały Łomazy. Drugie miejsce przyznano gminie Biała Podlaska, a trzecie Leśnej Podlaskiej. Wyróżnienia otrzymały: gmina Międzyrzec Podlaski, gmina Piszczac, gmina Sławatycze, gmina Terespol oraz miasto Terespol. W konkursie "nasz chleb najlepszy" zwyciężyła Małgorzata Sitarczuk z Drelowa. Drugie miejsce zajęła Galeria Smaków z Terespola, a trzecie firma Pajero z Kolonii Horbów. Wyróżnienia otrzymały Pizzernia Drelove Małgorzaty Leśniczuk oraz Iwona Kożuchowska i Anna Hołunowicz ze Studzianki.
Podczas dożynek wręczono odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Odebrali je: Marzanna Marczuk z Kwasówki (gm. Drelów), Jacek Magier z Dobromyśla (gm. Kodeń), Tomasz Fedoruk z miejscowości Michałki (gm. Rokitno), Dorota Ułanowicz z Mokrych (gm. Rossosz) i Marek Wójcik z Żeszczynki (gm. Sosnówka). Swoje odznaczenia przyznało też starostwo. Odznakę „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” otrzymali: Zbigniew Duluk, Gminne Centrum Kultury w Drelowie oraz Kapela „Retro” z Międzyrzeca Podlaskiego.
Dożynki w Drelowie były okazją do ogłoszenia zwycięzców konkursu „Piękne, bo Bialskie”. W kategorii „Gospodarz Roku” pierwsze miejsce zajął Tomasz Rządkowski z Ogrodnik (gm. Tuczna). Drugie miejsce przyznano Dariuszowi Mazurkowi z Łyniewa (gm. Wisznice), a trzecie Radosławowi Fedorukowi z Zalesia. W kategorii „Najpiękniejszy ogród” zwyciężyli Izabela i Piotr Dragan z Wygody (gm. Wisznice). Drugie miejsce zajęli Anna i Nelson Bartsch z Terebisek (gm. Sławatycze), a trzecie Bernardyna i Stefan Jaskólscy z Nowej Bordziłówki (gm. Leśna Podlaska).
Powiatowe dożynki w Drelowie obfitowały w wiele atrakcji. Można było posmakować tradycyjnych potraw regionalnych, porozmawiać z doradcami z rolniczych ośrodków, a nawet znaleźć pracę, którą oferowali przedstawiciele firmy Wipasz. Dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko. Starsi doskonale bawili się oglądając występy kabaretu "Czwarta fala" oraz zespołów disco polo Fortex i Extazy.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny