Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
4.7°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Emalie pani Bogny

19 czerwca 2015 08:57 | autor: redakcja
Bogna Jarzemska Misztalska

Do 24 lipca w międzyrzeckiej Galerii ES prezentowane będą prace Bogny Jarzemskiej-Misztal, wykonane niezwykłą techniką obrazów na blaszce pokrytych kolorową emalią. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 20 czerwca, o godz. 17.

Bogna Jarzemska-Misztal mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w 2003 roku. Jej praca dyplomowa została wyróżniona statuetką Prof. Józefa Szajny za nowatorstwo w sztuce i uznana za najlepszy dyplom z malarstwa 2003 roku. Jest finalistką Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011 oraz 24 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Artystka jest pierwszą polską kobietą - malarką zaproszoną do udziału w polsko-saudyjskiej wystawie malarstwa upamiętniającą dziesiątą rocznicę polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych. Jej prace znajdują się w prywatnej kolekcji Rodziny Królewskiej Arabii Saudyjskiej. Pasją malarki jest emalia - obrazy pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w wysokich temperaturach. Kolorystyka po włożeniu do pieca zupełnie różni się od tej po wyjęciu z niego. Emalia tworzy nad obrazem alchemiczną aurę. Malarka swoje emalie często komponuje w nowoczesne rozwiązania sztuki użytkowej np. indywidualne projekty meblowe. Poza emalią artystka tworzy również obrazy w technice olejnej, zajmuje się malarstwem ściennym, szkłem artystycznym oraz witrażem. Malarka jest autorką nagrody Herosa Polskiej Gospodarki, przyznawaną przez Polski Klub Biznesu za wybitne osiągnięcia na arenie gospodarczej.

Emalia na blasze to niezwykła technika obrazów pokrytych kolorową emalią, wypalanych w wysokich temperaturach niemal 1000 stopni Celsjusza. Istotą emalii jest jej gładkość, artystka zakłóca ten proces tworząc własną niepowtarzalną technikę emalii na metalu. Łącząc wartości czysto artystyczne malarka tworzy prace związane z tematyką inspirowaną naturą - motyw ptaka, koziołków, baśniowości oraz abstrakcyjnymi kompozycjami o dużym ładunku emocjonalnym. Technika emalii wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu zespalania ze sobą metalu i szkła, sam proces tworzenia jest niezmiernie pracochłonny, wymagający potężnego zaplecza technicznego. Kolorystyka obrazu przed włożeniem do pieca jest zupełnie inna, niż po wyjęciu z niego. Należy przewidywać efekt końcowy. Obraz jest sumą wiedzy, emocji i grą przypadku. Emalia roztacza nad dziełem alchemiczną aurę. Technika emalii należy do najtrwalszych technik malarskich. Jest odporna na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć, korozję, temperaturę i czynniki chemiczne. Proces wypalania czyli trwałe połączenie szkliwa z metalem chroni emalie przed wyżej wymienionymi zniszczeniami. Jedynie proces mechaniczny może spowodować odpryskiwanie szkliwa emaliowanego. Malarstwo w emalii z całym powodzeniem można stosować na elewacjach budynków, w miejscach użyteczności publicznej, technika jest przykładem malarstwa architektonicznego. Pomimo faktu, że sama technika sięga czasów starożytnych jest bardzo mało popularna współcześnie. Zazwyczaj kojarzymy emalię z małymi formami jubilerskimi, jako materiał inkrustowania biżuterii czy elementów zdobniczych w zegarkach. Niewielu artystów na świecie uprawia malarstwo w emalii.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny