Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
13.2°C
Kontakt
gmina Drelów

Gmina Drelów wybrała najpiękniejsze palmy i pisanki

10 kwietnia 2022 23:52 | autor: Anna Ostapiuk

Niedziela Palmowa to dzień, w którym już od kilku lat społeczność gminy Drelów spotyka się w Żerocinie, by wspólnie kultywować tradycje naszych przodków. Motywem przewodnim uroczystości jest więc palma wielkanocna, której najpiękniejsze okazy zostają tego dnia docenione i nagrodzone. W tym roku tę największą i z zachowaniem zasad tradycji regionu uwiły gospodynie z Łózek. Do konkursu stanęły także pisanki tradycyjne i współczesne.

"Spotkanie z tradycją wielkanocną" w Żerocinie, którego organizatorami były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Żerocina oraz pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, poprzedziła msza święta pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Wiesława Mańczyny . W trakcie nabożeństwa zostały poświęcone przyniesione przez mieszkańców gminy dekoracyjne palmy wielkanocne.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Ludowym, gdzie rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejsze palmy i pisanki, wysłuchano także nostalgicznych pieśni wielkopostnych. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie przygotowała kiermasz świąteczny prezentując wielkanocne ozdoby i stroiki, a gospodynie wydarzenia zaprosiły swoich gości na smaczny poczęstunek.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu z wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Obecni byli sekretarz Ireneusz Bielecki oraz przewodnicząca Rady Gminy Anna Ciesielska i współpracujący z nią radni. - To dowód na to, że takie spotkanie, jak to dzisiejsze, jest przedmiotem zainteresowania władz samorządowych. Radni decydują m.in. o środkach finansowych, a dzięki ich obecności zakładamy, że będą w przyszłości wspierać podobne uroczystości. Cieszę się, że potrafimy, mimo zajęć i obowiązków, spotkać się, przećwiczyć pieśni, uwić wspólnie palmę. To buduje wspólnotę w sołectwie i całej gminie. I tą wspólnotą jesteśmy silni. Drelów zawsze był silny wspólnotą pań z kół gospodyń wiejskich i jednostek OSP. I nie ogromne pieniądze stanowią o sukcesie, a przede wszystkim ludzie, za co chcę państwu podziękować - podkreślił wójt Piotr Kazimierski . Jak zaznaczył, wielka siła i potencjał tkwią zwłaszcza w miejscowości, w której tego dnia odbyła się uroczystość. - Żerocin jest wyjątkowy. Wyjątkowo zgodnie i skutecznie współpracuje, czego efektem jest ten przebudowany i kompletnie wyposażony dom ludowy. Taki budynek ma służyć wspólnocie danego sołectwa, tu ludzie się spotykają i ze sobą rozmawiają. Jeśli będziemy współpracować to na pewno uda nam się wszelkie zagrożenia przetrwać.

W tym roku po raz pierwszy wyjątkowo wybrzmiały w Żerocinie nostalgiczne pieśni, do czego przyczynił się nie tylko talent samych śpiewaczek, ale też nowe nagłośnienie sali, które jest efektem modernizacji domu ludowego. W Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych wzięły udział zespoły śpiewacze z Żerocina i Kwasówki, "Worsianki" z Wors i "Kalina" z Łózek.

W konkursach świątecznych zorganizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie, na które wpłynęło ponad 40 prac, jury wyłoniło zwycięzców.

Pisanka wielkanocna - kategoria dzieci i młodzież:

I miejsce Dominika Niewiadomska
II miejsce Filip Golczuk
III miejsce Martyna Gromek
wyróżnienia: Amelia Duda, Oliwia Byczyk, Nikola Lep, Michał Olesiejuk, Filip Maksymiuk

Pisanka wielkanocna - kategoria dorośli:

I miejsce Anna Wróbel
II miejsce Renata Duda
III miejsce Sylwia Oleszczuk
wyróżnienia: Barbara Kozłowiec, Marianna Kalinka

Palma wielkanocna w kategorii indywidualnej:

I miejsce Jadwiga Jaworska
II miejsce Barbara Kozłowiec
III miejsce Elżbieta Panasiuk
wyróżnienia: Karol Grochowski, Zofia Pepa, Wiktoria Pływacz

Palma wielkanocna w kategorii grupowej:

I miejsce Łózki
II miejsce Worsy
III miejsce Żerocin
wyróżnienia: Drelów, Zahajki, Kwasówka

Wręczenia nagród dokonali wspólnie Wójt Gminy Drelów Piotr Kazimierski i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk oraz przewodnicząca komisji konkursowych prezes Fundacji Korzenie i Skrzydła Aniela Halczuk, która udzieliła wielu cennych wskazówek na przyszłość twórcom kolejnych palm i pisanek. Zwróciła uwagę na zachowanie tradycyjnych elementów zdobniczych charakterystycznych dla naszego regionu. Zachęcała również do jeszcze liczniejszego udziału w konkursach. - Zachęcam do tego, byście się realizowali, bo z was będą brać przykład młodsi. Bez korzeni nie ma skrzydeł, a aby nasi młodzi mogli fruwać, trzeba pokazać im, na jakiej wspaniałej ziemi wyrośli. Niech te wspaniałe tradycje będą przez nich przekazywane następnym pokoleniom - mówiła Aniela Halczuk . - To, co robicie, czyli kultywujecie tę tradycję, jest - oprócz utrzymywania naszych korzeni - kapitalną formą promocji naszej gminy. O was jest słychać na arenie powiatowej i wojewódzkiej, za co serdecznie wam dziękuję i nisko się wam kłaniam - dodał dyrektor GCK w Drelowie Michał Olesiejuk , przypominając o licznych sukcesach mieszkańców gminy Drelów, m.in. w konkursach wielkanocnych, bożonarodzeniowych czy dożynkowych. - Wy po prostu robicie swoje, a że przypadkowo jesteście w tym najlepsi, to nikogo nie powinno dziwić - podsumował wójt Piotr Kazimierski .

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny