Spotkanie z Tradycją Wielkanocną, na które zaprosili wspólnie Gminne Centrum Kultury w Drelowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Żerocinie, poprzedziła msza święta w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego sprawowana przez wikariusza ks. Sławomira Ochnika, który dokonał poświęcenia przyniesionych przez mieszkańców gminy palm.
Barwny korowód przemaszerował do pobliskiego domu ludowego, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Przybyłych witali wspólnie starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt Piotr Kazimierski, przewodnicząca KGW Żerocin Janina Waszczuk i dyrektor GCK Michał Olesiejuk. Wspólnie z mieszkańcami gminy świętowali tego dnia również przewodnicząca rady gminy Anna Ciesielska, sekretarz gminy Rafał Kortoniuk oraz długoletni pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Iwona Niewczas reprezentująca Ogólnopolską Fundację Etno, która podjęła się roli przewodniczącej jury oceniającego palmy i pisanki zgłoszone do konkursów wielkanocnych.
- Spotykamy się każdego roku, by wspólnie przygotowywać się do tego wyjątkowego okresu, wyjątkowych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a przede wszystkim by kultywować te nasze piękne wielkanocne tradycje - mówił tytułem wstępu dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk , który przekazał również zgromadzonym miłą informację dotyczącą działań kulturalnych na terenie Drelowa i powiatu bialskiego. - Po rozmowie z prezesem Fundacji Etno oraz dyrektorem głównym festiwalu w Kazimierzu Andrzejem Osuchem wiemy, że gmina Drelów będzie stanowiła w powiecie bialskim centrum wszelkich wydarzeń związanych z kulturą, tradycyją, folklorem oraz wszelaką ludowszczyzną.
- Bardzo się cieszę z tej niedzieli. Już dwunasty raz jest tu Niedziela Palmowa, zawsze zaglądało tu słońce do okien, zawsze było wyjątkowo. Dla tego klimatu i nastroju warto tu być - podkreślił wójt Piotr Kazimierski . - Jesteśmy w przeddzień świąt, najpiękniejszych, ogarniętych wiosną i nadzieją budzącego się życia. Niech to poczucie wspólnoty, tak ważnej, bo o nią nam chodzi w naszej gminie, udzieli się państwu, a uczucie szacunku do siebie nawzajem będzie nicią, która nas wszystkich zespoli.
Włodarz w swoich słowach skierowanych do obecnych podkreślił, jak ważna jest rola wspólnych spotkań i kultywowania tradycji przodków. - Kultura, którą dzisiaj krzewicie, dzięki palmom, pisankom, jest osnową wszystkiego. Tylko człowiek, który jest bezpieczny, syty, związany z ziemią, potrafi coś tak pięknego wytworzyć. Jest to emanacja jego oddania dla wspólnoty i ziemi, z której się wywodzi, którą jest natchniony.
Do konkursów zgłoszono blisko 50 palm i pisanek, spośród których jury wyłoniło te najpiękniejsze przyznając nagrody:
PALMA TRADYCYJNA wykonana indywidualnie:
kat. klasy IV-V:
1. Zofia Pepa
2. Wiktoria Pływacz
3. Maciej Oksejuk
kat. młodzież i dorośli:
1. Agata Filipiuk
2. Elżbieta Panasiuk
3. Renata Semeniuk
PALMA WIELKANOCNA wykonana grupowo:
1. KGW Łózki
2. KGW Worsy
3. KGW Szóstka
wyróżnienia: Klub Seniora z Dołhy, OSP Szóstka oraz Koła Gospodyń Wiejskich z: Drelowa, Żerocina, Przechodziska, Zahajek
PISANKA WSPÓŁCZESNA:
kat. klasy IV-V:
1. Natalia Semeniuk
2. Paweł Cep
3. Maciej Oksejuk i Wiktoria Pływacz
kat. klasy VI-VIII:
1. Anna Osak
2. Nikola Lep
3. Anna Ciok
kat. młodzież i dorośli:
1. Mariola Zaniewicz
2. Anna Wróbel
3. Maria Bieniek
PISANKA TRADYCYJNA:
kat. klasy IV-V:
1. Zofia Pepa
kat. młodzież i dorośli:
1. Barbara Kozłowiec
2. Dominika Niewiadomska
3. Barbara Oleksiuk
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny