XX sesję Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej rozpoczął prezes Franciszek Jerzy Stefaniuk, który wrócił wspomnieniem do momentu zawiązania organizacji i przybliżył dwudziestoletnią historię działalności ze szczególnym uwzględnieniem tematów corocznych sesji i inicjatyw, jakie na przestrzeni tych lat podejmowali członkowie działający społecznie na rzecz pomnażania dorobku kulturalno-historycznego Gminy Drelów. - Takie towarzystwo jak nasze zdarza się i rodzi tylko raz w historii. Sam zamysł dojrzewał co najmniej dziesięć lat. W naszych głowach pojawiały się pytania, w jakim kierunku iść, co zrobić ze wspaniałą historią Drelowa. Przyświecał nam jeden cel, a w centrum byli Unici Drelowscy. Od roku 1990 zaczęliśmy promocję tego tematu, która miała pełnić formę społecznej komunikacji - stwierdził inicjator i pierwszy przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej Adam Szulik .
Inspiracją do powstania Towarzystwa była historia Ziemi Drelowskiej zaprezentowana przez dr Feliksa Olesiejuka w "Monografii wsi Drelów". W dniu 30 czerwca 2001 r. z pomysłem zawiązania organizacji wystąpił ówczesny wójt Adam Szulik. Na listę założycieli wpisało się 51 osób, z których powołano komitet założycielski w składzie: przewodniczący Adam Szulik i członkowie Franciszek Jerzy Stefaniuk, Janusz Jaroszewski i Mariusz Filipiuk. Powołano Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz Sąd Koleżeński. W 2002 r. TPZD zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i od tego momentu rozpoczęła się prawna działalność władz i członków Towarzystwa. W 2009 r. ukonstytuował się nowy zarząd TPZD, a w jego skład weszli: Franciszek Jerzy Stefaniuk - prezes, Piotr Kazimierski - wiceprezes, Teresa Waszczuk – sekretarz, Janusz Jaroszewski - skarbnik, Mariusz Filipiuk, Magdalena Pepa, Alicja Samulak, Ewa Strok, Adam Szulik – członkowie.
- Dziękuję całemu gronu Towarzystwa, bo prócz ludzi oddanych Drelowszczyźnie i zakochanych w swej ziemi, to grupa inicjatywna, która do tego samego mobilizuje również nas jako samorząd . Towarzystwo jest dla nas inicjatorem działań i nieodzownym partnerem w pozyskiwaniu środków - podkreślił wójt Piotr Kazimierski . Wśród partnerskich działań warto wymienić m.in. pozyskanie środków na realizację projektu remontu kościoła parafialnego czy wydanie "Monografii Gminy Drelów".
W trakcie uroczystej sesji wręczono przyznane przez Radę Gminy na wniosek wójta Piotra Kazimierskiego medale "Zasłużony dla Gminy Drelów" członkom organizacji Annie Ciesielskiej , przewodniczącej Rady Gminy Drelów i Januszowi Jaroszewskiemu , który w TPZD pełni funkcję skarbnika.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Olszańskiego, którą do Drelowa dostarczyli jego wnukowie Dominika Leszczyńska i Łukasz Olszański.
W trakcie spotkania nagrodzono laureatów konkursu "Historie naszych bohaterów" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Drelowie. - Konkurs ten odbył się po raz pierwszy, a inspiracją był sukces naszych uczniów w podobnym konkursie zorganizowanym w Józefowie k. Warszawy. Pomyślałam, że taką inicjatywę warto przenieść na teren naszej szkoły, naszego regionu, by zaszczepić wśród uczniów zamiłowanie do patriotyzmu, kultywowania i pielęgnowania dziedzictwa, jakie reprezentują bohaterowie z naszej gminy - wyjaśniła organizatorka konkursu, nauczyciel religii Agnieszka Kozaczuk . Do konkursu przystąpiło dziesięciu uczniów. Wśród nauczycieli współpracujących przy organizacji i przebiegu przedsięwzięcia znaleźli się: Joanna Kieczka - filmowa promocja konkursu, wsparcie informatyczne - Marcin Michalczuk, historyczne - Marcin Ślusarek oraz polonistyczne - Mariola Smal. W pomoc włączyli się także inni nauczyciele: Agnieszka Daniluk i Grzegorz Golec, a także rodzice dzieci biorącycyh udział w konkursie. - Uczestnicy dzięki tej inicjatywie odkrywali swoje pasje, wzmacniali więzi rodzinne, a także postawy patriotyczne. Mogli doskonalić swoje zainteresowania z zakresu komunikacji audiowizualnej. A przede wszystkim poznawali historie bohaterów swoich rodzin oraz bohaterów zasłużonych dla lokalnej społeczności, stanowiących dzisiaj autorytet.
Organizatorka konkursu składa wyrazy podziękowania Wójtowi Gminy Piotrowi Kazimierskiemu, Marszałkowi Franciszkowi Jerzemu Stefaniukowi, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Magdalenie Pepa, Dyrektorowi GCK Michałowi Olesiejukowi oraz Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Drelowie Grzegorzowi Michalczukowi za pomoc i współpracę w realizacji tej nowej inicjatywy.
Nagrodzeni:
- w kat. klas IV-VI
I miejsce Gabriela Kieczka „Historie naszych Bohaterów - Marianna Olesiejuk - słowo o Mariannie”
II miejsce Natalia Oklińska „Wywiad z Wicemarszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Panem Franciszkiem Jerzym Stefaniukiem”
III miejsce Anna Ciok „Pan Marian Parafiniuk - człowiek wielkiego poświęcenia”
- w kat. klas VII-VIII
I miejsce Karol Grochowski „Bagnoszki z Drelowa”
II miejsce Magdalena Oklińska „Mój Bohater Stanisław Stańczuk”
III miejsce Adam Michalski „Ludwik Prokopiuk nasz Drelowski Bohater”
wyróżnienia: Julia Jaszczuk „Zesłani na Sybir”, Błażej Daniluk "Władysław Hawryluk - człowiek wielu talentów. Zwykła historia - niezwykłego człowieka”, Aleksandra Kunaszyk „Drelowski Pomnik - Ksiądz Karol Leonard Wajszczuk”, Dominika Niewiadomska „Ksiądz Marek Weresa naszym Bohaterem”
- Towarzystwo przyjęło zasadę, by każdego roku podczas Dni Drelowa zorganizować uroczystą sesje historyczną dla upamiętnienia ważnych zdarzeń i bohaterów związanych z Ziemią Drelowską, tak by ocalić od zapomnienia wszystkie pozytywne aspekty, które tkwią w naszej pamięci – przypomniał prezes zarządu Franciszek Jerzy Stefaniuk .
Wymieniając tematy poruszane na corocznych sesjach oraz inicjatywy podejmowane przez członków TPZD nie sposób nie wspomnieć o obchodzonym w 1997 r. 500-leciu powstania miejscowości. Od 1998 r. obchodzone są Dni Drelowa, którym towarzyszą tematyczne spotkania i prelekcje historyczne:
1998 I Dni Drelowa - referaty dr T. Krawczaka o Unitach, dr F. Olesiejuka o zwyczajach i obrzędach ludowych i dr J. Geresza o związkach Drelowa z Międzyrzecczyzną
1999 II Dni Drelowa- wieczór autorski Franciszka Jerzego Stefaniuka z udziałem Wojciecha Siemiona i Zespołu Śpiewaczek Ludowych
2000 III Dni Drelowa - dawne dzieje i zwyczaje naszych ojców i dziadów w oparciu o książkę Feliksa Olesiejuka „Zwyczaje i obrzędy ludu Międzyrzecczyzny”
2001 IV Dni Drelowa - sylwetki Drelowa w Parlamencie oraz na forum społeczno-politycznym
2002 V Dni Drelowa - ks. Prymas Stefan Wyszyński we wspomnieniach jego osobistego kapelana ks. Prałat Bronisława Piaseckiego, który pochodzi z Drelowa
2003 VI Dni Drelowa - wspomnienie o felczerze Feliksie Romaniuku
2004 VII Dni Drelowa - sesja naukowa poświęcona ks. Karolowi Wajszczukowi
2005 VIII Dni Drelowa - żołnierze AK, którzy jesienią 1944 roku zostali aresztowani przez NKWD i wywiezieni na Syberię
2006 IX Dni - rozpoczęty został cykl spotkań pod hasłem „Kultura żyje w nas”. Pierwsze tego typu spotkanie dotyczyło historii i tradycji śpiewanej regionu
2007 X Dni Drelowa - drugie spotkanie z cyklu „Kultura żyje w nas” poświęcone twórcom ludowym
2008 XI Dni Drelowa – sylwetki odtwórców historii Drelowa: Józefa Olszańskiego, Feliksa Olesiejuka i Władysława Hawryluka
2009 XII Dni Drelowa - ksiądz Leon Gliszczyński, proboszcz parafii Drelów w okresie okupacji
2010 XIII Dni Drelowa - obchody 20-lecia Samorządu oraz 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie
2011 XIV Dni Drelowa - tajna organizacja wojskowa „Nasze Orły”, powstała w warunkach ścisłej konspiracji jesienią 1939 roku
2012 XV Dni Drelowa - historia szkoły w Drelowie
2013 XVI Dni Drelowa - Drelów jako ośrodek administracji publicznej
2014 XVII Dni Drelowa - „Unici Drelowscy dawniej i dziś”
2015 XVIII Dni Drelowa - jubileusz Zespołu Śpiewaczego „Bagnoszki”, który w 2015 roku obchodził 30-lecie pracy artystycznej
2016 organizacja i udział w Rekonstrukcji Męczeństwa Unitów Drelowskich
2017 XIX Dni Drelowa - sesja wyjazdowa poświęcona postaci Zygmunta Rydzika, budowniczego szkoły w Dołdze
2018 inicjatywa wydania i prezentacja Monografii Gminy Drelów
2019 XX Dni Drelowa – awans społeczny wsi Drelów
2020 TPZD przystąpiło do projektu parafialnego o pozyskanie środków na remont kościoła; renowacja krzyży przydrożnych na terenie Gminy Drelów; tablica upamiętniająca pogrom Cyganów w pobliżu Bukaciarni
2021 praca nad filmem „Znicze pamięci. Historia parafii w Drelowie”
2022 XXI Dni Drelowa – jubileuszowa XX sesja TPZD
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny