Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
1.5°C
Kontakt
gmina Drelów

Moc atrakcji jubileuszowych. Drelów stanął na wysokości zadania

9 lipca 2019 22:39 | autor: Anna Ostapiuk
Muzyczne XX Dni Drelowa (fot. www.fotomj.pl)

Obecność wielopokoleniowych rodzin na uroczystych jubileuszowych obchodach Dni Drelowa 2019 potwierdziła, że oferowane atrakcje znalazły szerokie grono odbiorców. Muzyką, tańcem, wystawami, konkursami i występami utalentowanych młodych ludzi uczczono 20-stą edycję wydarzenia, które co roku skupia miłośników ziemi drelowskiej.

Tegoroczne Dni Drelowa tradycyjnie zainaugurowała otwarta sesja historyczna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej ph. „Awans społeczny miejscowości Drelów”. Prelekcja prezesa Franciszka Jerzego Stefaniuka pozwoliła uczestnikom pochylić się nad fenomenem rozwoju małej podrzędnej wsi i jej awansu na prężną miejscowość gminną. Była to świetna okazja do przybliżenia rysu historycznego i postaci mających ogromny wpływ na kierunek rozwoju, ale też do zastanowienia się nad dalszym postępem, możliwościami i narzędziami, którymi TPZD może sprawnie operować w kierunku spełniania założeń statutowych: misji krzewienia historii, tradycji i dobrych wzorców. – Drelów, jako jedyna w regionie najbardziej do tyłu na kartach historii wieś, stał się dziś piękną, zadbaną miejscowością – nie dzięki jakimś władzom, ale dzięki pracowitości ludzi. Dla Drelowa sprzyjają siły nadprzyrodzone w postaci naszych męczenników unitów, uzyskał on również niegdyś błogosławieństwo św. Jana Pawła II – zaznaczył z mocą prezes Stefaniuk - Dziś sami sobie powiedzmy, czy możemy być dumni z tej miejscowości, że ona się tak rozwinęła.
Sesję połączono z wyborem Zarządu i Komisji rewizyjnej nowej kadencji, wybrano również członków grupy współpracującej.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wspólnego zwiedzenia czterech wystaw prezentowanych w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie: Przędzalnictwo Południowego Podlasia, dorobek kulturalny GCK w formie pamiątkowych zdjęć, wystawę poświęconą archeologicznym odkryciom na terenie gminy oraz wystawę pokonkursową „Gmina Drelów kreską malowana” , w której znalazły się prace laureatów. Zwycięzcy konkursu plastycznego, którego tematem było odzwierciedlenie rzeczywistego fragmentu jednej z osiemnastu miejscowości gminy, odebrali nagrody rzeczowe i dyplomy z rąk Franciszka Jerzego Stefaniuka, dyrektor GBP Magdaleny Pepa i dyrektora GCK Michała Olesiejuka. Laur zwycięstwa przyznano:

W kategorii I – dzieci od 10 do 13 lat

I miejsce Aurelia Kiryłowicz, praca „Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Witorożu

W kategorii II – dzieci i młodzież do lat 17

I miejsce Anna Niestoruk, praca „Horodek”
II miejsce Aleksandra Sławińska, praca „Kościół NNMP w Szóstce

W kategorii III – dorośli powyżej 17 lat

I miejsce Małgorzata Grudzińska, praca „Horodek – kościół pw św. Onufrego”
II miejsce Katarzyna Duda, praca „Horodek”
III miejsce Magdalena Witkowicz, praca „Kościół w Horodku”

Na drelowskiej scenie umiejętności taneczne, wokalne oraz akrobatyczne zaprezentowały dzieci i młodzież z terenu gminy. Tańcem ludowym zachwycał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy”, układy nowoczesne wykonali uczniowie SP z Szóstki oraz członkinie Formacji Tanecznej ze Szkoły Podstawowej w Drelowie. Duże wrażenie robiły również popisy taneczno - akrobatyczne w wykonaniu młodych gimnastyczek Sekcji Gimnastyki Artystycznej Biała Podlaska oraz chłopięcego duetu z Szóstki. Śpiewem czarowała Maria Kossak z Zahajek. - Drelów się pięknie zmienia, ziemia drelowska pięknieje – podkreślił Przemysław Litwiniuk, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Dzieci, które prezentują tu swoje talenty, znajdują warunki by je rozwijać i pielęgnować.

Dni Drelowa zbiegły się z 20-leciem istnienia Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, które na przestrzeni lat zdobyło zaufanie i przyjaźń wielu osób i instytucji. Wieloletnią, nieocenioną i bezinteresowną współpracę doceniono przyznając tytuł „Przyjaciela GCK”. Podziękowania oraz pamiątkowe, własnoręcznie wykonane przez pracownice GCK wiatraki, otrzymali: Radosław Struczyk, Cezariusz Kowalczuk, Andrzej Lewczuk, sołtys wsi Żerocin Tomasz Bieniek, członkinie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Gminy Drelów (SKAGD), Starosta Bialski Mariusz Filipiuk oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego.

Do sukcesu wydarzenia niewątpliwie przyczyniły się również pokazy strongman oraz parada motocyklowa, w której wzięło udział prawie 40 różnorodnych motocykli i quadów. Atrakcje dla najmłodszych zapewnili prowadzący gry i zabawy animatorzy GCK w Drelowie, a także organizatorzy obleganego przez dzieci wesołego miasteczka z dmuchańcami. Wieczorne występy muzycznych gwiazd przyciągnęły przed scenę pasjonatów tańca i dobrej zabawy. Ogromną dawkę pozytywnej energii zapewniły zaproszone zespoły: Energy Girls, Nipper Boy, Junior Stress, Tacy Sami – Lady Pank Show oraz DEJW. Imprezę zakończyła półgodzinna zabawa z DJ-em.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (12 lipca 2019 05:53)
    Jeszcze więcej muzyki w Drelowie
    Liczymy na więcej. Nie chcemy czekać do przyszłego roku. Czas wrócić do dawnych drelowskich imprez. Nawet płatnych. Kiedyś OSP organizowała w Drelowie płatne koncerty, na których bawiły się tłumy ludzi.
    autor: Uczestnik

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny