Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
6.8°C
Kontakt
Region

Kolejna fala fałszywych wiadomości SMS

4 maja 2022 17:50 | autor: redakcja/KWP Lublin

Policja przestrzega przed fałszywymi wiadomościami sms informującymi o rzekomych zaległościach w płatności za energię elektryczną. Oszuści próbują w ten sposób wyłudzić dane wrażliwe odbiorcy. Przekonały się o tym dwie mieszkanki województwa, które kliknęły w link z wiadomości. Jedna straciła 2500 złotych, druga 20 tysięcy.

Policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod PGE, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, wzywają do uregulowania należności. W wiadomości jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma pozwolić szybko rozwiązać problem. Prowadzi on na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. W tym miejscu następuje próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej.

W taki sposób oszukano 51-letią kobietę. Otrzymała ona wiadomość SMS, że 2 maja planowane jest odłączenie dostaw energii i żeby temu zapobiec musi uregulować należność w wysokości niespełna 5 złotych. Pokrzywdzona kliknęła w link znajdujący się w wiadomości, a następnie próbowała się zalogować do bankowości elektronicznej na stronie, gdzie została przekierowana. W ten sposób z jej konta wypłacono blisko 20 tysięcy złotych.

REKLAMA

Ofiarą podobnego oszustwa padła także 62-latka. Po tym jak otrzymała wiadomość sms o planowanym odłączeniu energii elektrycznej i konieczności uregulowania zaległości płatniczych, kliknęła w link. Kobieta została przekierowana na fałszywą stronę, na której wybrała swój bank. Następnie podała swoje dane sądząc, że loguje się do bankowości internetowej. Tymczasem przechwycili je oszuści i z konta ukradli 2500 złotych.

Przed fałszywymi wiadomościami z wezwaniami do zapłaty za energię swoich klientów ostrzega również PGE. Energetycy w ostatnim czasie obserwują nasilającą się wysyłkę fałszywych wiadomości skierowanych do klientów PGE Obrót. Wiadomości sms zawierają informację o rzekomej należności, która w razie nieuregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii.

PGE Obrót apeluje do klientów o rozwagę, a także o przekazywanie ostrzeżenia rodzinie oraz znajomym. Prosi, aby zachować szczególną ostrożność, ignorować takie wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikać w aktywne linki w nich zawarte.

PGE zgłasza przypadki wyłudzeń i oszustw do organów ścigania. Wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są na bieżąco monitorowane, a strony zawierające fałszywy link blokowane.

Największy sprzedawca energii przypomina, aby zawsze weryfikować informacje otrzymywane drogą elektroniczną. Zarówno elektroniczne Biuro Obsługi Klienta jak i usługa PGE eFaktura pozwalają w każdej chwili sprawdzić podstawowe dane, takie jak np. saldo czy numer konta do opłaty faktury.

fot. pixabay

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny