Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
21.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Ku pamięci międzyrzeczanina zamordowanego przez SB

2 marca 2023 09:15 | autor: redakcja
70. rocznica aresztowania Wiesława Tokarskiego z ZEW (fot. Międzyrzec Info)

1 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Wiesława Tokarskiego, członka antykomunistycznej organizacji młodzieżowej ZEW, zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

W 1951 r. uczniowie międzyrzeckich szkół średnich utworzyli antykomunistyczną organizację Związek Ewolucjonistów Wolności. Połączyła ich niezgoda na powojenną rzeczywistość, przyświecała idea wolnego, niepodległego państwa. Ich najbardziej znaną akcją była próba rozkręcenia torów i wykolejenia pociągu „Mitropa” relacji Moskwa – Warszawa – Berlin. Skończyło się aresztowaniami dokonanymi przez Urząd Bezpieczeństwa, torturami podczas śledztwa i karami więzienia.

Wiesław Tokarski (1936-1958) został aresztowany 15 lipca 1952 i w lutym 1953 Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go na karę 4 lat pozbawienia wolności. W kwietniu 1958 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i pochowany w nieznanym miejscu.

Tablica poświęcona śp. Wiesławowi Tokarskiemu powstała z inicjatywy Wandy Grajewskiej-Hofman, jednej z ostatnich żyjących osób należących do ZEW, głównej fundatorki. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowana była Grażyna Puszkarska z NSZZ Solidarność.

>>>>> Zdjęcia z uroczystości <<<<<

- Organizację ZEW tworzyli uczniowie szkół, z których później utworzono nasze obecne Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ekonomicznych (...) Bardzo chętnie zgodziliśmy się na taką inicjatywę. Uzyskaliśmy zgodę Starostwa Powiatowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. I chyba w najlepszym momencie odsłaniamy tę pamiątkową tablicę, 1 marca w Dzień Żołnierzy Wyklętych – powiedział Artur Grzyb, dyrektor LO im. gen. Wł. Sikorskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył ks. Dariusz Ostałowski. Później w szkolnej hali zebrani obejrzeli krótki program artystyczny i wysłuchali wystąpień zaproszonych gości. Był wśród nich dr Jacek Wołoszyn, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiadał o konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych na terenie województwa lubelskiego w latach 1944-1956.

- Nie wiemy jakie były dokładnie okoliczności śmierci Wiesława Tokarskiego. Wiemy tylko, że spowodowali ją pracownicy aparatu represji już po tzw. odwilży w okresie rządów Gomułki. Być może później Wiesław Tokarski też zaangażował się w jakąś działalność konspiracyjną czy opozycyjną. Dopóki nie znajdą się nowe dokumenty nie będziemy tego wiedzieć – stwierdził dr Wołoszyn.

Tablicę dedykowaną pamięci Wiesława Tokarskiego poświęcił ks. Dariusz Parafiniuk, dziekan dekanatu międzyrzeckiego.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny