Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
32.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Laur Konserwatorski dla pałacu Potockich

19 czerwca 2025 14:16 | autor: red.Mi

Prace remontowe i konserwatorskie wykonane w ostatnich latach w pałacu Potockich i jego otoczeniu zostały dostrzeżone i docenione przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wręczył burmistrzowi Pawłowi Łysańczukowi "Laur Konserwatorski".

Laur Konserwatorski to nagroda przyznawana właścicielom zabytków, którzy zapewnili wysoki poziom prac konserwatorskich i restauratorskich oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko - estetyczny. Wojewódzki konkurs, w którym jest ona przyznawana, został ustanowiony w 2000 r. przez  Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, objęty jest patronatem honorowym Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Tegoroczną nagrodę przyznano czterem obiektom zabytkowym:

- Dom Kseni w Leśnej Podlaskiej
- Stara Brama Lwowskia w Zamościu
- Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim
- Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim.

- Każdy z tych obiektów jest wyjątkowy, przy każdym wykonano pełny zakres prac konserwatorskich, koniecznych do wykonania robót budowlanych, zgodnych z zasadami sztyki konserwatorskiej - podkreślił Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski .

Nagrodę w dniu 26 maja w Teatrze starym w Lublinie odebrał burmistrz Paweł Łysańczuk. Stanowią ją wykonana z brązu plakietka okolicznościowa oraz akt nadania.

- Gratuluję wszystkim laureatom konkursu. Dziękuję za wasz profesjonalizm i poświęcenie. Dzięki waszej ciężkiej pracy i pasji zabytki Lubelszczyzny są nie tylko chronione, ale też pełnią ważną rolę w budowaniu poczucia dumy i tożsamości mieszkańców naszego kraju. Wasze dokonania, które przyczyniają się do zachowania cennej spuścizny kulturowej, historycznej i artystycznej, znakomicie wpisują się w działania podejmowane na rzecz ochrony zabytków przez instytucje państwowe i samorządowe, służby konserwatorskie, badaczy i konserwatorów zabytków, a także społecznych opiekunów zabytków – mówiła tego dnia sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska .


fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pałac w Międzyrzecu Podlaskim jest przykładem modernistycznej siedziby ziemiańskiej z okresu międzywojennego. Wybudowany został w latach 20. XX w. przez hrabiego Andrzeja Potockiego, na nowym miejscu, według projektu Antoniego Dygata. W czasie II wojny światowej pałac został zdewastowany przez wojska niemieckie i rosyjskie. Po 1945 r. w budynku utworzono Państwowy Dom Dziecka, następnie Dom Opieki, filię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w ostatnich latach odbywały się w nim zajęcia taneczne i artystyczne. Zakres wyróżnionych prac konserwatorskich i robót budowlanych przeprowadzony został w okresie od stycznia 2021 r. do grudnia 2023 r. Prace te zostały poprzedzone badaniami konserwatorskimi oraz historyczno - architektonicznymi. Na szczególną uwagę zasługują prace przeprowadzone we wnętrzu obiektu, dzięki którym możliwe było przywrócenie pierwotnego wyglądu pomieszczeń. Zachowane elementy dawnego wystroju odzyskały walory estetyczne, tworząc spójną aranżację z czasu powstania obiektu. Wśród szerokiego zakresu wykonanych działań wskazać trzeba zachowanie i poddanie zabiegom konserwatorskim fragmentów zdewastowanych wcześniej parkietów i odtworzenie ich pozostałej części, konserwację ceramicznego wyposażenia sanitariatów, konserwację elementów wyposażenia oranżerii, poddanie zabiegom konserwatorskim odkrytego w trakcie inwestycji kominka w jednym z pomieszczeń. (opis Lubelskiego Wojewodzkiego Konserwatora Zabytków)

W odnowionym i odrestaurowanym budynku można zwiedzać salę kominkową, jadalnię, bibliotekę, oranżerię oraz pokoje hrabiego i hrabiny. Pomieszczenia na piętrze zaadaptowano na potrzeby Miejskiego Ośrodka Kultury, znajduje się tam Galeria ES oraz wystawa rzeźb Henryka Burzca. Ciekawą atrakcję stanowi Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, utworzona wspólnie z Centrum Nauki Kopernik, w której osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie.

Dobra wiadomość dotycząca przyznanej miastu nagrody została przekazana m.in. podczas Powiatowego Dnia Działacza Kultury, który odbył się 12 czerwca właśnie w międzyrzeckim pałacu Potockich. Tego dnia wręczono tam działaczom kultury nagrody będące wyrazem uznania za wpływ na rozwój kultury oraz promowanie powiatu bialskiego, tym, którzy dbają o kulturę oraz ją wzbogacają. Wśród wyróżnionych za wspieranie działań i rozwój walorów kultury na swoim terenie samorządów znalazło się Miasto Międzyrzec Podlaski.

Więcej o Powiatowym Dniu Działacza Kultury - Działacze kultury Międzyrzecczyzny nagrodzeni przez powiat

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny