Polisa AC czyli autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych. Nie musisz jej mieć, tak jak OC, ale warto, bo „w razie czego” jest niezastąpiona i zwraca się z nawiązką. Zakres AC nie jest regulowany prawem, możesz ją dopasować do własnych potrzeb. Od Ciebie zależy, co i w jakim stopniu będzie podlegać ochronie.
1. Franszyza integralna
Niektóre TU stosują franszyzę integralną, czyli nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenia samochodu poniżej pewnej kwoty, np. poniżej 500 zł.
2. Udział własny w szkodzie
Jeśli Twój udział własny wynosi 10%, pokryjesz 10% kosztów naprawy. Pozostałe 90% zapłaci ubezpieczyciel.
3. Wariant rozliczenia
Masz do wyboru wariant bezgotówkowy i kosztorysowy.
4. Amortyzacja części.
Więcej na ten temat piszemy w artykule https://mubi.pl/poradniki/likwidacja-szkody-z-ac.
AC daje ochronę ubezpieczeniową w przypadku dwóch rodzajów szkód: całkowitej i częściowej.
O szkodzie całkowitej mówimy wtedy, kiedy pojazd ulega zniszczeniu w takim stopniu, że już nie ma sensu go naprawiać, albo kiedy koszt naprawy przekroczyłyby 70% wartości auta w dniu szkody. Ubezpieczyciel wypłaca wtedy kwotę odpowiadającą wartości pojazdu przed szkodą, pomniejszoną o wartość nieuszkodzonych elementów (tzw. pozostałości czyli wraku), ale nie większą niż suma całego ubezpieczenia AC.
Szkoda częściowa to inny casus. Jeśli naprawa nie przekroczy 70% wartości rynkowej samochodu w dniu szkody, otrzymamy odszkodowanie w zależności od wybranego wariantu likwidacji szkody AC: pieniądze trafią bezpośrednio do nas (rozliczenie gotówkowe) albo na konto warsztatu dokonującego naprawy (rozliczenie bezgotówkowe).
Jeśli decydujesz się na wariant bezgotówkowy, zwany również warsztatowym, Twój samochód zostanie naprawiony w jednym z warsztatów, które współpracują z ubezpieczycielem. Plusem jest to, że nie zawracasz sobie głowy formalnościami, rachunkami, rozliczeniami – odbierasz naprawione auto, dziękujesz i do widzenia. Minusem – jest to droższa opcja. Można zaoszczędzić na częściach, wybierając zamienniki zamiast oryginałów.
Wariant kosztorysowy/gotówkowy to więcej zachodu dla ubezpieczonego. Rzeczoznawca przysłany przez ubezpieczyciela wyceni szkodę i na tej podstawie zostanie TU wypłaci odszkodowanie, z którego sam opłacisz naprawę. Plus – jest taniej. Minus – jest ryzyko, że w trakcie naprawy zostaną wykryte kolejne usterki i trzeba będzie znowu wzywać rzeczoznawcę, co przedłuży procedurę.
Amortyzacja to stopniowe zużywanie się części samochodu. Jest określana procentowo. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę amortyzację przy ustalaniu kwoty odszkodowania w wariancie kosztorysowym.
Odpowiedź znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Tam podane są terminy a także wymienione inne obowiązki kierowcy, które musi dopełnić, by otrzymać należne odszkodowanie.
W niektórych OWU znajdziesz zapis, że należy powiadomić ubezpieczyciela niezwłocznie, w innych masz czas do 24 lub 48 godzin. Maksymalnie na zgłoszenie szkody masz 7 dni, ale w przypadku kradzieży ten termin jest krótszy.
Jeśli Twój samochód został uszkodzony z winy innego kierowcy i masz jego dane, możesz zastanawiać się, czy zlikwidować szkodę z OC sprawcy czy z własnego AC. Zanim zdecydujesz, przeanalizuj kwestię zniżek i zakresu świadczeń.
Przy likwidacji z OC sprawcy zachowasz swoje zniżki, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Wypłata odszkodowania to proces dłuższy niż znalezienie najtańszego ubezpieczenia na Mubi.pl https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac .
Likwidując szkodę z polisy AC, licz się z utratą zniżek, bo ubezpieczyciel zgłosi zdarzenie do UFG. Jeśli jednak nastąpi tzw. likwidacja szkody z regresem, czyli Twój ubezpieczyciel wystąpi do sprawcy o zwrot odszkodowania i odzyska je, szkoda zostanie wymazana z Twojej historii ubezpieczeniowej.
Czasem likwidacja szkody z OC sprawcy będzie korzystniejsza, bo zgodnie z prawem, OC musi pokryć wszystkie straty osoby poszkodowanej, a więc nie tylko uszkodzenia samochodu, ale również skutki zdrowotne wypadku.
Z kolei likwidacja szkody AC najbardziej opłaca się przy nowych samochodach.
Podsumowanie:
1. Kupując polisę AC zwróć uwagę na franszyzę integralną, udział własny w szkodzie, wariant rozliczenia i amortyzację części.
2. Pamiętaj, aby dopilnować terminu zgłoszenia szkody. Sprawdź w OWU, ile masz na to czasu.
3. Jeśli Twój samochód ucierpiał w wyniku zderzenia z winy drugiego kierowcy, przeanalizuj, czy bardziej opłaca się likwidacja szkody z Twojego AC, czy jego OC.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny