Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
1.2°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Makatki i potańcówka w Zaściankach - zaproszenie

24 września 2021 13:28 | autor: Anna Ostapiuk/GOK Międzyrzec Podlaski
Kapela Butrynów z Janowa Podlaskiego (fot. GOK Międzyrzec Podlaski)

Już w najbliższą niedzielę społeczność Zaścianek organizuje dwa następujące po sobie ciekawe wydarzenia, do udziału w których zaprasza wszystkich zainteresowanych kultywowaniem tradycji i spędzeniem czasu w klimacie dawnych lat.

26 września o godz. 15:00 w Domu Ludowym w Zaściankach członkowie Zespołu Ludowego "Leśne Echo" zaprezentują widowisko pod hasłem "Zapraszamy do chatki, gdzie wiszą makatki" będące inscenizacją dawnego życia na wsi, czyli "Jak to na wsi niegdyś bywało...".

Tuż po inscenizacji o godz. 17:00 rozpocznie się kolejna odsłona "Potańcówki na dechach", podczas której, oprócz Kapeli Zdzisława Marczuka, wystąpi z koncertem Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego. Kapelę prowadzi Zbigniew Butryn, a jednym z ciekawszych instrumentów ludowych, w których się specjalizuje, jest suka biłgorajska.

Zbigniew Butryn, multiinstrumentalista i rekonstruktor suki biłgorajskiej, prowadzi Pracownię Instrumentów Ludowych w Janowie Lubelskim. Mistrz młodych pokoleń, popularyzator i pedagog, założyciel Szkoły Suki Biłgorajskiej. Wielokrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.Kapela Butrynów to rodzinna kapela kontynuująca muzyczne tradycje regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego. Muzyka ludowa tego zakątka Polski, w którym przenikały się różnorodne tradycje (polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska) jest przez etnomuzykologów uznawana za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie.

Czlonkowie Kapeli tak mówią sami o sobie "Od lat podejmujemy próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. Sukę traktujemy przede wszystkim jako instrument akompaniujący śpiewowi, stosownie do jego tradycyjnej roli. Stąd też zainteresowanie ludowymi balladami, kołysankami, pieśniami sierocymi i dziadowskimi (...) Wykonujemy również repertuar taneczny m.in. oberki, podróżniaki, krowiarze i polki (pykane, trzęsione, kulawki) w sposób jak najbardziej naturalny i zbliżony do pierwowzoru. Jesteśmy samoukami grającymi ze słuchu i w zgodzie z lokalnym stylem. Grane przez nas melodie zostały zasłyszane od najznakomitszych muzykantów regionu".

Suka biłgorajska, inaczej kocudzka, to archaiczny instrument smyczkowy, pochodzący z okolic Kocudzy k/Janowa Lubelskiego. Pierwsze wzmianki o instrumencie pojawiają się w roku 1888. Jan Karłowicz, historyk i gwaroznawca, na łamach czasopisma „Wisła” wspomina o odbywającej się w tym czasie w Warszawie wystawie instrumentów ludowych. W artykule znalazła się wzmianka o suce: „wiejski instrument starożytny, zwany suka, zupełnie wyszły już z użycia; Grało się na niej trzymając nie jak skrzypce, lecz przewiesiwszy na sznurku przez lewe ramię, tak, aby instrument znajdował się przy piersiach; smyczkiem pociągało się poziomo, równolegle do linji ramion. Podobno w tej samej okolicy zwyczajne skrzypce nazywają psami (np. „grał na psach”). Kolejnym jak dotychczas najlepszym źródłem informacji o tym chordofonie jest wykonana w 1895 roku przez znanego malarza Wojciecha Gersona akwarela. Niestety do naszych czasów nie przetrwał żaden egzemplarz tego instrumentu. Podobno ostatnią osobą, która widziała oryginalny instrument był Marcin Gilas mieszkaniec Kocudzy. W latach 90. próby rekonstrukcji oraz odtworzenia sposobu gry na suce podjęło się niezależnie od siebie dwóch muzyków: Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego oraz dr Maria Pomianowska z Warszawy współpracująca z prof. Ewą Dahlig-Turek oraz lutnikiem Andrzejem Kuczkowskiem.

W trakcie "Potańcówki na dechach" tradycyjnie już odbędą się warsztaty tańca tradycyjnego prowadzone przez prezesa Fundacji "Z przytupem" Pawła Warownego. Organizatorzy zapewniają również ciekawe animacje dla najmłodszych uczestników.

_____________________________________
Źródło: tekst/plakat: GOK Międzyrzec Podlaski

Po części koncertowej tradycyjnie odbędą się warsztaty tańca prowadzone przez Pawła Warownego oraz potańcówka, a do tańca zagra Kapela Zdzisława Marczuka wraz z Kapelą Butrynów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wraz z rodzinami - dla najmłodszych uczestników czekają animacje dla dzieci, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny