Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-3°C
Kontakt
gmina Drelów

Młody akordeonista z koncertem w Witorożu

7 stycznia 2022 11:07 | autor: Anna Ostapiuk

W kościele pw. św. Michała Archanioła w Witorożu odbył się krótki koncert akordeonowy w wykonaniu 12-letniego Miłosza Bachonko. Muzyk zaprezentował trzy utwory, w tym jedną kompozycję własną, przedstawił początki swojej pasji i osiągnięcia. Podzielił się także spostrzeżeniami na temat podejmowania wysiłku w kierunku rozwijania zainteresowań.

Miłosz Bachonko to młody akordeonista, uczeń szkoły muzycznej w Lublinie, który ma na swoim koncie liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. 6 stycznia, przebywając w rodzinnej parafii ojca, dał pokaz swoich umiejętności, czym zachwycił wiernych zgromadzonych w świątyni.

Podczas mszy świętej odprawionej w witoroskim kościele Miłosz wraz z niezwykle umuzykalnioną rodziną zadbał o oprawę muzyczną nabożeństwa. Dwunastolatek wraz z tatą Ireneuszem Bachonko, znanym szerzej jako kierownik muzyczny zespołu Rokiczanka spod Lubartowa, przygrywali na akordeonach, podczas gdy siostry chłopca, Karolina i Iza, śpiewały kolędy.

Po mszy odbył się krótki koncert, podczas którego muzyk zaprezentował trzy utwory akordeonowe, w tym jedną kompozycję własną. Warto podkreślić, że chłopiec rozpoczął swoją przygodę z tym instrumentem mając 6 lat, a dziś jest znany nie tylko jako świetny akordeonista, ale i kompozytor . - Mój tata gra na akordeonie i to on mi pokazał ten instrument. Spodobał mi się i zacząłem na nim grać - wspomina Miłosz Bachonko. Jak wyjaśnia, pomimo że codzienne ćwiczenia zajmują nawet kilka godzin, nie ma problemu z pogodzeniem ich z nauką i innymi zajęciami.

Od 5 roku życia skomponował wiele utworów instrumentalnych na akordeon. Kompozycja pt. „AccoTocca” miała swoją prapremierę podczas Konkursu Młodych Kompozytorów w ramach XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Lubelskiej i zdobyła tam II Miejsce, a warto wspomnieć, że młody kompozytor był dwukrotnie młodszy od wszystkich pozostałych uczestników konkursu. W tym samym konkursie Miłosz uzyskał również nagrodę Specjalną XXIII Forum Sztuki Współczesnej, którą była możliwość występu z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Koncert z orkiestrą odbył się 15 listopada 2019 w lubelskiej Filharmonii, podczas którego kompozycja wykonana została w wersji na akordeon i orkiestrę. ( źródło/tekst: Filharmonia Lubelska )

Wśród licznych sukcesów chłopca odniesionych w przeciągu ostatnich kilku lat można wymienić:
I miejsce – Międzynarodowy Konkurs XV Art-Duo Music Festival w Pradze (2018);
I miejsce – III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Suwałkach (2018);
I miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Sanoku (2018);
I miejsce – Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy im. profesora Mirosława Niziurskiego w Kielcach (2017);
II miejsce – VI Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Wieliczce (2018);
III miejsce – Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Tarnobrzegu (2018);
Grand Prix – XXIX Lubelski Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2019);
I miejsce – XXVI Lubelski Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2016);
I miejsce – XXVI Lubelski Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2017);
I miejsce – XXIX Lubelski Przegląd Akordeonowy w Lublinie (2019);
Złote Pasmo – GOLD – Czech Online Accordion Competition (2021);
I miejsce – International Competition of Accordion Players „Concord of Sounds” – Łotwa (2021);
II miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Vilnius 2021” – Litwa (2021);
Grand Prix –Lubelski Konkurs Akordeonowy 2021 w Lublinie (2021).
Jest również laureatem Grand Prix w światowym konkursie International Music Talent Competition Spring 2020 organizowany przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku. Nagrodą w tym konkursie był występ w prestiżowej sali koncertowej w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Osiągnięcia te pozwoliły uplasować się Miłoszowi wśród najlepszych akordeonistów w swojej kategorii w Polsce i za granicą. ( źródło/tekst: Filharmonia Lubelska )

Skromny dwunastolatek poinformował, że już w maju wystąpi w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a jeszcze w styczniu można będzie usłyszeć jego grę podczas wspólnego koncertu muzyków Filharmonii Lubelskiej.

Zapytany o rady dla rówieśników, którzy mają obawy przed podjęciem wyzwania, jakim jest odnalezienie własnej pasji, podkreśla: - Jak ktoś spróbuje czegoś, co potrafi robić i co mu sprawia przyjemność, to warto to robić i się tego nauczyć. Bo może z tego wyjść coś fajnego. Oczywiście trzeba na to poświęcić dużo czasu. Zachęcam, bo jak się coś komuś podoba i mu to wychodzi, jak choćby gra na akordeonie, to warto próbować .

Uwieńczeniem koncertu było przekazanie upominku przez proboszcza witoroskiej parafii ks. Krzysztofa Chacińskiego, który składając podziękowania i życzenia na dalszą muzyczną drogę życia zaprosił chłopca do kolejnych występów w rodzinnej parafii.

Utworów akordeonowych w wykonaniu Miłosza można posłuchać m.in. na jego profilu społecznościowym ⇒ Miłosz Bachonko Accordion , gdzie umieszcza on również informacje o zbliżających się koncertach.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny