Gminne święto plonów miało ograniczoną formułę ze względu na rozprzestrzeniającą się chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF). Gmina Drelów znajduje się w strefie zagrożonej i w związku z ryzykiem poszerzenia się obszaru zapowietrzonego zrezygnowano z organizacji części widowiskowej dożynek.
Wójt Piotr Kazimierski podkreślił, że równie ważnym powodem odstąpienia od rozrywkowej części dożynek jest zwrócenie uwagi na skalę problemu ASF. Sytuacją producentów trzody chlewnej jest bardzo trudna. Wielu z nich jest zmuszonych do przekwalifikowania swoich gospodarstw. Stąd potrzeba solidarnego działania, aby w tych dramatycznych momentach udzielić rolnikom wsparcia. A skutki ASF odczują także inni producenci ze względu na obostrzenia dotyczące sprzedaży płodów rolnych.
- W tym wyjątkowo trudnym roku odbiegamy od pięknej tradycji wskutek ostrożności, tak aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnej choroby. Brakuje elementu zabawowego i radości wpisanej w tradycje dożynek, zachowaliśmy jednak symbolikę dożynkową w postaci uroczystej mszy świętej, poświęcenia wieńców i przekazania chleba – mówił w Witorożu Piotr Kazimierski.
Mszę świętą w kościele Św. Michała Archanioła odprawił ks. proboszcz Józef Olędzki.
- Gromadzimy się w tej wspólnocie naszej gminy, naszej parafii, aby podziękować Bogu za tegoroczne plony. Podziękować za dar chleba, bo chleb w naszej kulturze to podstawa wyżywienia – mówił do zebranych kapłan.
Piękny bochen chleba, który wójt przyjął z rąk dożynkowych starostów, został podzielony między przybyłych na uroczystość.
- Zbiory plonów z naszych pól się dokonały, ale nie dokonały się same. Zostały jak co roku przepłacone naszą ciężką pracą. Cieszymy się z pomyślnych zbiorów i oby wszyscy ludzie, którym dostarczamy chleba traktowali go z godnością, jest to bowiem symbol naszego życia – powiedział podkreślił dożynkowy starosta Andrzej Skutnicki.
Ważnym elementem święta plonów był konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Swoje artystyczne prace zaprezentowało dziewięć sołectw: Danówka, Dołha, Drelów, Leszczanka, Łózki, Szóstka, Witoroż, Żerocin i Szachy. Komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała dla wieńca z Żerocina. Wyróżnienie otrzymała Szóstka.
W uroczystościach uczestniczył wicestarosta Janusz Skólimowski. Zakończył je poczęstunek przygotowany przez społeczności Danówki i Witoroża, które były gospodarzami tegorocznych dożynek.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny