Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.6°C
Kontakt
Region

Najważniejsze aspekty rozmowy rekrutacyjnej - o czym warto pamiętać?

26 marca 2024 18:00 | autor: Tekst sponsorowany
fot. envato

Rozmowa rekrutacyjna jest nie tylko kluczowym momentem procesu poszukiwania pracy, ale także wspaniałą szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności, doświadczeń i osobowości przed pracodawcą. Jak się jednak okazuje, solidne przygotowanie do spotkania z przyszłym szefem to połowa sukcesu. W poniższym artykule przypominamy o kilku podstawowych kwestiach, o których warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną na dowolnie wybrane stanowisko.

Po pierwsze — poznaj firmę, do której chcesz się dostać

Jeszcze w trakcie poszukiwania wartościowej oferty pracy, dobrze jest się zapoznać z firmą, do której zamierzasz aplikować . Chodzi tutaj przede wszystkim o dokonanie zwykłego researchu, jak chociażby przejrzenie strony internetowej przedsiębiorstwa, gdzie zawarte są dodatkowe informacje na jego temat. Zrozumienie sposobu działalności i struktury hierarchicznej zakładu lub poznanie misji, wartości i kultury organizacyjnej korporacji pomoże kandydatowi upewnić się co do tego, czy dane stanowisko rzeczywiście mu odpowiada oraz odpowiednio dostosować odpowiedzi na pytania zadawane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli pokażesz, że nie szukasz byle jakiej posady, tylko faktycznie interesujesz się rozwojem firmy, z pewnością zyskasz uznanie w oczach rekrutera.

Po drugie — przygotuj odpowiedzi na podstawowe pytania

Rozmowy kwalifikacyjne rządzą się własnymi prawami. Zazwyczaj przedstawiciele działów HR w różnych firmach pytają o różnorodne kwestie, które mają im pomóc ocenić zdolności i predyspozycje kandydata. Poniżej znajdziesz typowe pytania rekrutacyjne, jakie pojawiają się w trakcie spotkania o pracę.

 1. Dlaczego zdecydowałeś się aplikować na takie stanowisko?
 2. Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?
 3. Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
 4. Jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe?
 5. Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?

Takie i podobne pytania padają podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej, dlatego warto wcześniej przygotować sobie wartościowe odpowiedzi, najlepiej na podstawie wykonanego wcześniej rozpoznania na temat konkretnego stanowiska oraz funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.

Po trzecie — zachowaj spokój i opanowanie

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresującym doświadczeniem dla niektórych osób. Niemniej jednak podczas spotkania z przyszłym pracodawcą lepiej zachować profesjonalizm i spokojnie odpowiadać na pytania . Przed spotkaniem o pracę warto przećwiczyć sobie przygotowane wcześniej odpowiedzi lub przeprowadzić treningowy wywiad z bliską osobą, co pozwoli uniknąć tremy oraz oswoić się z nową sytuacją. Jeśli podejdziesz do rozmowy w sposób opanowany i przemyślany, dostaniesz niepowtarzalną okazję do zaprezentowania swoich umiejętności i doświadczenia.

Rozmowa rekrutacyjna — online czy offline?

W dzisiejszych czasach rozmowy kwalifikacyjne mają miejsce nie tylko w siedzibie firmy, ale także na płaszczyźnie wirtualnej za pomocą różnych komunikatorów. Dotyczy to nie tylko największych miast, ale i wszystkich regionów Polski. Przykładowo, na tej stronie internetowej znajdziesz oferty pracy z Lublina i okolic: https://www.aplikuj.pl/praca/lublin. Wśród nich możesz napotkać oferty pracy, gdzie wstępne spotkania dla osób ubiegających się o dane stanowisko odbywają się przez Internet. Bez względu na to, czy prowadzi się dialog online czy offline, najważniejsze zasady wciąż pozostają takie same. Z tego powodu warto porządnie przygotować się do każdej rozmowy rekrutacyjnej, by dać sobie szansę na zdobycie wymarzonej posady.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny