YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Nawilżacz ewaporacyjny – to naprawdę się opłaca

25 września 2020 13:14:37 | autor: Porada eksperta
Zbliża się sezon grzewczy, podczas którego w naszych domach i mieszkaniach często dochodzi do spadku wilgotności powietrza. Problem ten można rozwiązać między innymi dzięki nawilżaczom ewaporacyjnym, które mają znaczącą przewagę nad urządzeniami wykorzystującymi inne technologie nawilżania.

Bezpieczeństwo nawilżaczy powietrza

Kiedy wybieramy nawilżacz powietrza, zależy nam przede wszystkim na tym, aby skutecznie rozwiązywał problem niskiej wilgotności. Jednak nie mniej istotną kwestią powinno być bezpieczeństwo działania.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje naturalny mechanizm odparowywania wody. Każde takie urządzenie wyposażone jest w filtr albo dyski. Element ten pozostaje zanurzony w wodzie, a w konsekwencji mokry. Powietrze zassane przez wentylator przepływa przez wodę albo dyski i w rezultacie zostaje nawilżone, po czym wraca do pomieszczenia.

Zanieczyszczenia obecne w wodzie zostają zatrzymane na filtrze albo na dyskach. Niektóre nawilżacze ewaporacyjne, np. Stadler Oskar mają dodatkowo kostkę z jonami srebra. Filtr jest elementem wymiennym, natomiast dyski podlegają oczyszczaniu. Proces ewaporacji nie prowadzi do zanieczyszczenia powietrza i nie ma żadnych innych skutków ubocznych.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki są niesłyszalne dla człowieka, ale bywają uciążliwe dla niektórych zwierząt. Nie oznacza to jednak, iż dla ludzi nawilżacz ultradźwiękowy jest w pełni bezpieczny. Pod wpływem ultradźwięków dochodzi do przekształcenia w mikroskopijne cząsteczki wody oraz całej jej zawartości.

Użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych często dostrzegają na meblach biały pył. To nic innego jak drobinki minerałów z wody kranowej. Takie same trafiają do dróg oddechowych wszystkich domowników. W emitowanej przez nawilżacz ultradźwiękowy mgiełce obecne są też chemikalia, bakterie i wirusy. Z tego powodu w takim urządzeniu powinno się wykorzystywać wyłącznie wodę destylowaną.

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy działa w sposób bardzo przypominający ten, który znamy z czajnika elektrycznego. W urządzeniu obecna jest grzałka, która doprowadza wodę do wrzenia. Oznacza to, że do powietrza trafia gorąca para wodna. Zaletą tego procesu jest fakt, że w wysokiej temperaturze giną obecne w wodzie patogeny. Wadą to, iż przy takim urządzeniu łatwo o poparzenie. Może do niego dojść na skutek kontaktu z parą, a niekiedy nawet z samą obudową nawilżacza.

Koszty nawilżania powietrza

Dla wielu osób podczas zakupów bardzo ważną rolę odgrywają ceny. W przypadku nawilżacza powietrza trzeba uwzględnić zarówno cenę urządzenia, jak i koszty jego użytkowania. Powinniśmy zatem sprawdzić, ile zapłacimy na elementy wymienne, wodę oraz prąd.

Nawilżacze ewaporacyjne

Zakładając, iż nawilżacz powietrza używamy przez połowę roku, koszty wymiany filtrów w dwóch popularnych modelach wyniosą:
•    Klarta Humea WiFi – 49 zł (cena filtra wynosi 49 zł, żywotność do 12 miesięcy),
•    Philips HU4803 – 98 zł (cena filtra wynosi 49 zł, żywotność do 3 miesięcy).

Zużycie prądu tych urządzeń jest bardzo niskie. Moc Klarty Humea to 15 W, a Philipsa HU4803 – 14 W. Za wodę zapłacimy mniej niż 1 gr za litr, ponieważ ewaporacja pozwala na bezpieczne wykorzystywanie wody kranowej.

Nawilżacze ultradźwiękowe

W nawilżaczach ultradźwiękowych często znajdziemy filtr, który zapobiega gromadzeniu się wewnątrz urządzenia kamienia. Oto koszty związane z jego wymianą przez połowę roku:
•    HB UH2060DB – 98 zł (cena filtra wynosi 49 zł, żywotność do 3 miesięcy),
•    Götze & Jensen AH201KG – 19 zł (cena filtra wynosi 19 zł, żywotność do 6 miesięcy).

Moc nawilżacza Götze & Jensen AH201KG wynosi 27 W, natomiast HB UH2060DB aż 105 W. To jednak nie koniec wydatków, ponieważ pod uwagę musimy wziąć ceny wody destylowanej. Za 1 l zapłacimy zwykle od 1 zł wzwyż. To sto razy więcej niż w przypadku wody kranowej i nawet jeśli dziennie zużyjemy tylko 1 l wody, koszty wyniosą 30 zł.

Nawilżacze parowe

W nawilżaczach parowych zwykle także znajdziemy wkład odkamieniający. Wydatki związane z jego wymianą są następujące:
•    Stadler Form Fred – 58 zł (cena zestaw udwóch kulek wynosi 58 zł, żywotnośc do 3 miesięcy)
•    Vitammy Mist – 0 zł (brak zabezpieczenia przed kamieniem).

Maksymalne zużycie prądu nawilżacza Stadler Form Fred to 300 W, tak samo jak w przypadku nawilżacza Vitammy Mist. Jeśli urządzenie będzie pracować przez połowę doby, to miesięczne wydatki za prąd wzrastają o 66 zł.

Podsumowanie

Tanie nawilżacze ultradźwiękowe i parowe kupimy taniej od ewaporacyjnych. Jednak to urządzenia ewaporacyjne są najtańsze w eksploatacji. Ultradźwięki zanieczyszczają powietrze, co stwarza potrzebę kupowania wody destylowanej. Nawilżacze parowe natomiast zużywają bardzo dużo prądu, czyli znacząco podnoszą rachunki za energię elektryczną. Różnice w cenie urządzenia po pewnym czasie się zwrócą. Co więcej, w przypadku ewaporacji mamy pewność korzystania z najbezpieczniejszej metody nawilżania.

 

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male