Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3.9°C
Kontakt
Region

Oczyszczacz powietrza a niebezpieczny syndrom chorego budynku

19 października 2020 17:06 | autor: Porada eksperta

Według Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (Consumer Product Safety Commission) aż w 30% budynków na świecie jakość powietrza jest na bardzo złym poziomie [1]. Winę za to ponosi wiele czynników: od słabej wentylacji i rozwoju pleśni po związki chemiczne obecne w materiałach budowlanych. Wszystko to tworzy bardzo szkodliwą mieszankę, która powoli, ale skutecznie niszczy zdrowie domowników.

Kiedy dom choruje, chorują domownicy

Zgodnie z badaniami „Barometr Zdrowych Domów” [2] – największy wpływ na nasze zdrowie ma nie sytuacja ekonomiczna, ale złe warunki mieszkaniowe i zły stan budynków, w których mieszkamy i pracujemy.

Jeśli syndrom chorego budynku dotyczy Twojego domu lub miejsca pracy , odbije się to na Twoim zdrowiu, a wśród objawów zauważysz m.in.:
•    trudności w oddychaniu,
•    zawroty i bóle głowy,
•    problemy z koncentracją,
•    dreszcze,
•    nasilenie objawów alergii i chorób przewlekłych, np. astmy.

Co zrobić, by tego uniknąć?

1. Śpij w odpowiednich warunkach – wyciemniona sypialnia, w której jest cisza i optymalna temperatura, zapewni Ci zdrowy, regenerujący sen.

2. Wietrz regularnie – bez względu na porę roku. Najlepiej, by było to wietrzenie krótkie, ale intensywne, np. tuż po przebudzeniu i tuż przed snem.

3. Wpuść do domu światło – odpowiednia jego dawka zapewnia energię i zapobiega senności w ciągu dnia.

4. Zapewnij sobie optymalną temperaturę – zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura na co dzień to szereg schorzeń wpływających destrukcyjnie na zdrowie. Najważniejsze jest osiągnięcie komfortu cieplnego.

5. Oczyszczaj powietrze w pomieszczeniach – dzięki nowoczesnemu urządzeniu, jakim jest oczyszczacz powietrza, możesz oddychać w domu pełną piersią, bez alergenów, cząsteczek smogu, pleśni, grzybów, etc.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Wybór oczyszczacza powietrza powinno poprzedzić ustalenie powierzchni pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracował.

Wybierając oczyszczacz powietrza Klarta , możesz zdecydować się na model przeznaczony do mniejszej lub większej powierzchni:
Klarta Forste 3 o wydajności CADR 300 m³/h, jest polecana do 40 m² ;
Klarta Stor o wydajności CADR 580 m³/h, jest rekomendowana do 80 m² .

Oba oczyszczacze powietrza potrafią samodzielnie dopasować tempo filtracji do bieżącego stanu powietrza, bazując na danych z czujnika pyłu PM2,5.

Klarta Stor , dzięki swej wysokiej wydajności, może służyć jako oczyszczacz powietrza nie tylko w domach, ale i w miejscach pracy, salach przedszkolnych czy punktach usługowych.

Dzięki kompaktowej obudowie i niskiemu poziomowi hałasu, Klarta Stor będzie dobrym wyborem nawet do sypialni .

Źródła:
https://www.healthline.com/health/sick-building-syndrome
https://www.velux.pl/poradnik/zdrowe-domy/barometr-zdrowych-domow-2018

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny