Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.7°C
Kontakt
Region

Onkofertility – jak zabezpieczyć płodność w starciu z nowotworem?

26 listopada 2024 23:24 | autor: Tekst sponsorowany

Diagnoza nowotworowa to moment, który potrafi wywrócić całe życie do góry nogami. W ferworze walki o zdrowie pacjenci często pomijają temat płodności, która może zostać trwale utracona w wyniku leczenia onkologicznego. Dzięki onkofertility, czyli zabezpieczaniu płodności w obliczu nowotworów, pacjenci mogą zachować szansę na posiadanie biologicznego potomstwa w przyszłości.

Jak nowotwór wpływa na płodność?

Choroby nowotworowe i ich leczenie znacząco wpływają na płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Terapie takie jak chemioterapia, radioterapia czy operacje uszkadzają narządy rozrodcze lub zakłócają produkcję komórek jajowych i plemników. W przypadku nowotworów jak rak jajnika, jądra leczenie często wymaga usunięcia chorych narządów, co dodatkowo obniża szanse na posiadanie dzieci. Aby zachować możliwość rodzicielstwa po terapii, warto wcześniej skorzystać z metod zabezpieczania płodności inaczej określanej też jako onkofertility . Zamrożenie komórek jajowych, nasienia lub zarodków pozwala w przyszłości na realizację marzeń o dziecku, nawet po trudnym leczeniu.

W jaki sposób można zabezpieczyć płodność?

Zabezpieczenie płodności oferuje kilka możliwości. Kobiety mogą zdecydować się na krioprezerwację komórek jajowych, czyli ich pobranie i zamrożenie przed leczeniem. Alternatywą jest krioprezerwacja zarodków, które również można przechowywać do późniejszego wykorzystania. Z kolei u mężczyzn standardową metodą jest mrożenie nasienia. Zabezpieczenie płodności w obliczu leczenia onkologicznego powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem onkologiem oraz specjalistą w zakresie leczenia niepłodności. W trakcie takich rozmów brane są pod uwagę kluczowe czynniki, takie jak rodzaj nowotworu, planowany typ leczenia onkologicznego, czas pozostały do rozpoczęcia terapii oraz wiek pacjenta. Decyzja o zabezpieczeniu płodności zależy od specyficznych potrzeb pacjenta, a odpowiednie planowanie może zwiększyć szanse na zachowanie możliwości posiadania dzieci w przyszłości.

Zabezpieczenie płodności a refundacja in vitro

Od czerwca 2024 roku w Polsce rozpoczął się rządowy program refundacji in vitro obejmujący finansowanie procedur związanych z onkopłodnością, takich jak pobranie i przechowywanie komórek jajowych lub nasienia przed albo w trakcie leczenia nowotworowego. W programie mogą wziąć udział pacjenci onkologiczni, a konkretnie kobiety do 40. roku życia oraz mężczyźni do 45. roku życia. Z możliwości zabezpieczenia płodności w okolicach województwa lubuskiego można skorzystać np. w Klinice Bocian w Poznaniu zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a.

Więcej informacji na temat zabezpieczenia płodności i refundacji in vitro można przeczytać na stronie:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny