Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-0.2°C
Kontakt
gmina Drelów

Ostatni ratunek przed zarazą

6 listopada 2019 20:28 | autor: Anna Ostapiuk
Renowacja krzyża w Żerocinie (fot. Tomasz Bieniek, sołtys wsi Żerocin)

Wysoki drewniany krzyż, stojący dumnie na jednym z żerocińskich pól, choć stary i spróchniały, jest jedną z ostatnich pamiątek po walce mieszkańców z wyniszczającą epidemią cholery, która nawiedziła okolice na przełomie lat 30/40-tych XX w.

Z kart historii

Drewniany krzyż, ostatni zachowany z trzech stojących obok siebie w miejscu historycznego skraju wsi Żerocin, wzniesiony był podczas panowania epidemii cholery. Według wspomnień obecnie najstarszej mieszkanki Żerocina, 100-letniej Franciszki Szafraniec, trzy stojące obok siebie krzyże morowe miały chronić wioskę i jej mieszkańców przed zbliżającą się zarazą. Na drugim końcu wioski, obok stojącej obecnie na skraju Starowsi kapliczki, mieszkańcy również ustawili krzyże, te jednak nie zachowały się do obecnych czasów. Dokładne okoliczności ich wzniesienia zatarły się już w pamięci żyjących. - Jak ludzie chorowali na cholerę, a to było jeszcze długo przed wojną, to tyle było ratunku, co te krzyże stawiali – opowiada pani Franciszka – Tych, co umierali, chowali za wsią, pod lasem.

By pamięć nie zgasła

Stan wiekowego krzyża stojącego na polu Stanisława Kortoniuka zaniepokoił sołtysa Tomasza Bieńka, członków rady sołeckiej i OSP oraz zaangażowanych społecznie mieszkańców Żerocina. Zadecydowali o jego odrestaurowaniu, tak by pamięć o minionych tragicznych czasach przetrwała przez kolejne pokolenia.

Wspólnymi siłami, z pomocą rolniczego i strażackiego sprzętu, wykopali spróchniały krzyż, pod którym odnaleziono kilka przypominających krucyfiks metalowych przedmiotów, po czym czynem społecznym przystąpili do wymiany belki ramienia, przycięcia i oczyszczenia podstawy i wypełnienia ubytków.

W miejscu jego ponownego ustanowienia dokonano betonowej wylewki wraz z montażem metalowego stelaża. Prace remontowe zaplanowano na październik i listopad b.r., po czym krzyż ponownie stanie na straży wsi Żerocin. Mieszkańcy planują również w przyszłości upamiętnienie wspomnianego cmentarza cholerycznego.

W czynie społecznym

W pracach przy renowacji pamiątkowego krzyża morowego, po raz kolejny dając przykład  aktywnego i bezinteresownego zaangażowania w sprawy społeczne, uczestniczyli: sołtys Tomasz Bieniek, radny gminy Ryszard Jaszczuk, radni sołectwa Anna Ostapiuk (pomoc merytoryczna) i Tadeusz Kurowski, Stanisław Kortoniuk, Jan Korolczuk, Wojciech Kuźmiuk, Wojciech Kortoniuk, Mirosław Szczepaniuk – leśniczy Leśnictwa Sitno i Kazimierz Borowik – właściciel tartaku w Żerocinie.

Fotografie: sołtys wsi Żerocin Tomasz Bieniek

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny