YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Pamięć o Unitach wciąż żywa

18 stycznia 2020 13:54:54 | autor: Anna Ostapiuk
W 146 rocznicę męczeństwa Unitów Drelowskich uczniowie i absolwenci drelowskiej szkoły przedstawili spektakl „W imię Boże” przybliżający historię unickiego skazańca Ignacego Daniluka.

Spektakl "W imię Boże" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie

Owacją na stojąco nagrodziła młodych aktorów publiczność zgromadzona w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie, gdzie odbyła się wzruszająca uroczystość w hołdzie patronów drelowskiej szkoły. Jak każdego roku, tak i tego dnia, tradycyjnie 17 stycznia, uczniowie szkoły zaprezentowali spektakl poświęcony tragicznym losom Unitów Drelowskich. Tegoroczny scenariusz sztuki opracowała Katarzyna Polewska, która przejęła inicjatywę po Ewie Strok. - Przez siedemnaście lat gimnazjum przygotowywało spektakle, więc podjęliśmy się przygotowania takiej sztuki teatralnej. W ramach castingu wybraliśmy grupę i co tydzień robiliśmy próby, po dwie godziny w piątki – przybliża przygotowania autorka scenariusza - Udało nam się zorganizować warsztaty z zawodowymi aktorami, Bożeną i Jackiem Dragun, i oni właśnie zajęli się reżyserią tego spektaklu. Pracowałam już pod ich kierunkiem.

Utalentowana młodzież stanęła na wysokości zadania. Perfekcyjnie opanowane teksty, śmiałość i odwaga sceniczna wywarły wrażenie na licznej publiczności. – Jesteśmy dumni z uczniów i absolwentów. Od października poświęcacie swój wolny czas, w każdy piątek zamiast przebywać w domu spotykaliście się tutaj, aby ćwiczyć te kwestie, aby być również ze sobą - powiedziała Dorota Sawczuk, dyrektor szkoły. – Jesteście cudownymi aktorami, pani Kasia zrobiła z was zawodowców. Myślę, że w dobre ręce przekazałam to dziedzictwo unickie – dziękowała aktorom Ewa Strok, dotychczasowa organizatorka corocznych spotkań.

Obecny na uroczystej premierze spektaklu biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda również nie krył wzruszenia wyrażając swoją wdzięczność za trud wkładany w coroczną inicjatywę. – Bardzo dziękujemy za to, że każdego roku, wspominając naszych przodków, możemy jednocześnie poprzez prezentowane tu już od 18 lat sztuki ponownie doświadczyć i przeżyć wydarzenia, które miały kiedyś miejsce. To nas wszystkich ubogaca, pomimo że są to historie trudne. Przeżywamy to, odczuwamy ten ból i niepokój podczas oglądania, ale jednak pozostawiają w nas to dobro i zwracają uwagę na to co jest istotne. Każdego roku w uroczystościach poświęconych drelowskim unitom uczestniczą mieszkańcy gminy, a coraz liczniej dołączają również przedstawiciele odległych instytucji, zainteresowani wciąż żywą, wielką historią niewielkiej miejscowości, jaką jest Drelów. Wśród przybyłych znalazła się Małgorzata Kiec, kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej, która drżącym z emocji głosem z mocą podkreśliła znaczenie międzypokoleniowych wartości pielęgnowanych przez lokalną społeczność. - Dzisiejszy spektakl jest pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. W sercach każdego z nas rysuje się przyszłość. Dzięki takim wartościom, jak wiara, nadzieja, miłość i patriotyzm będziemy ludźmi wartościowymi – mówiła przedstawicielka kuratorium - Dziękuję przede wszystkim wam seniorzy Drelowa i okolic, bo to Wy przekazujecie te historie, bo to Wasi dziadowie Wam je przekazywali. - Naszą gminę, naszą lokalną społeczność budujemy właśnie pod tym znakiem – zapewnił Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów – Wytrwać w wierze ojców dla unitów, dla naszych bohaterów, to było oczywiste, dla nas też takie powinno być. Teraz, dzięki temu, że nasi ojcowie wytrwali w wierze, dali wspaniały przykład i możemy się cieszyć wolną niepodległą Ojczyzną.

Coroczne spektakle przygotowywane przez społeczność drelowskiej szkoły wystawiane były wielokrotnie w wielu miejscowościach. Aktorzy gościli m.in. w lubelskim Ratuszu, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz w okolicznych miejscowościach. – Myślę, że w tym roku również wyruszymy w turnee. – zapowiedziała Katarzyna Polewska

Szkoła Podstawowa w Drelowie otrzymała imię Unitów Drelowskich w ubiegłym roku, przejmując je po wcześniejszym Gimnazjum. Pamięć o tragicznych losach Szymona Pawluka i jego towarzyszy przekazywana jest kolejnym rocznikom drelowskiej młodzieży, która z wielkim zaangażowaniem przejmuje na siebie misję szerzenia tak ważnej historii i uszanowania wielkich wartości, jakimi są wiara i miłość do Ojczyzny. Premierę spektaklu poprzedziło zapalenie zniczy przed tablicą upamiętniającą miejsce męczeństwa przy kościele parafialnym w Drelowie oraz msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Kazimierza Gurdy.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male