KWW Ponad Podziałami
- Wraz z wspaniałą drużyną radnych zdecydowałem się wystartować w najbliższych wyborach jako kandydat niezależny. Utworzyliśmy KW „Ponad Podziałami”, w skład którego wchodzą ludzie z różnych środowisk, dla których najważniejszy jest drugi człowiek, a nie tworzenie podziałów - podkreślił ogłaszając swoją kandydaturę 42-letni Marcin Kamil Duszek , który przez blisko 20 lat, najpierw jako samorządowiec - radny powiatu bialskiego dwóch kadencji, następnie poseł trzech kadencji Sejmu RP, sumiennie wykonywał pracę na rzecz lokalnej społeczności. Jego starania zapewniły miastu dofinansowania w wysokości ponad 100 mln zł, a wiedza i doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych zaowocowały m.in. remontami i budową obiektów sportowych, kulturalnych, poprawą istniejącej infrastruktury drogowej, a w ramach programu Polski Ład remontami kościołów i cmentarza. - Pragnę, by Międzyrzec Podlaski był miejscem, w którym nasza wspólnota nie tylko rośnie w siłę, ale staje się także wzorem dla innych samorządów.
Miasto wolności słowa
Tuż po ogłoszeniu decyzji o kandydowaniu na urząd burmistrza i wielu przejawach sympatii samych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego kampania wyborcza Marcina Kamila Duszka ruszyła pełną parą. Kandydat wziął udział w spotkaniach z lokalną społecznością, przedstawicielami instytucji i organizacji pozarządowych. Była to dobra okazja do tego, by przedstawić własny program wyborczy oparty o dotychczasowe rozmowy i analizy, ale również poznać te oczekiwania, których w warunkach obecnego zarządzania miastem mieszkańcy nie mieli śmiałości przedstawić. W spotkaniach uczestniczyli zarówno ludzie dorośli i seniorzy, jak i młodzież szkolna, która, ku radości kandydata, nabrała śmiałości w wyrażaniu swojego zdania, zachęcona nie tylko otwartością na ich słowa, ale również zbliżonym do nich, młodzieńczym i nowoczesnym spojrzeniem kandydata na burmistrza, na sprawy Międzyrzeca Podlaskiego. Marcin Kamil Duszek, który dał się poznać przez ostatnie lata jako aktywny poseł i wciąż czuje się w Sejmie RP jak u siebie, zaprosił uczniów Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 do zwiedzania polskiego Parlamentu. Młodzież to jedna z istotnych dla rozwoju miasta część społeczności, dla której spokojnego i godnego życia została stworzona znaczna część programu, jaki kandydat zamierza realizować w przypadku wygranej.
Nasze miasto potrzebuje pilnych zmian!
To między innymi z myślą o ludziach młodych Marcin Kamil Duszek zorganizował 18 marca jedno ze swoich spotkań w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury, podczas którego przedstawił oficjalnie główne założenia programowe i zaprezentował kandydatów do rady miasta, zapraszając jednocześnie przybyłych na bezpłatne koncerty młodych i utalentowanych piosenkarek: uczestniczki programu „The Voice of Poland” i „The Voice Kids” Zuzi Janik oraz wokalistki jazzowej o 4-oktawowym głosie Karo Glazer.
- Nasze miasto potrzebuje pilnych zmian! Kondycja naszego lokalnego samorządu jest bardzo słaba. Świadczy o tym m.in. liczba kandydatów na włodarza miasta. Do tej pory było to niespotykane, by tak wielu z nich starało się o tzw. fotel burmistrza. Być może jest to związane z tym, że jeden z rządzących naszym miastem już nie będzie startował w tegorocznych wyborach i próbuje na zasadzie siły rozpędu wrzucić na to stanowisko swojego zastępcę. Tymczasem my wchodzimy do gry z mocno niezależnym, odważnym i dzielnym komitetem wyborczym „Ponad podziałami”, nieco wywracając stolik, który założyli sobie rządząc y - mówił tego dnia Marcin Kamil Duszek zaznaczając konieczność zburzenia pozornego spokoju. - Proponujemy świeżość, nową jakość, opartą nie tylko na moim doświadczeniu politycznym, samorządowym, społecznym i przedsiębiorczym, ale również na doświadczeniu ludzi, którzy są ze mną. Udało nam się pokazać, że wszystkie środowiska patriotyczne, prawicowe, które reprezentujemy, mogą mówić po wielu latach w Międzyrzecu jednym głosem. Pokazaliśmy, że dla dobra mieszkańców i regionu potrafimy współpracować - dodał kandydat powołując się na myśl przewodnią komitetu - „ponad podziałami” - przyświecającą chęci działania każdej z osób ubiegającej się o mandat radnego miasta.
Ostatnie lata dobitnie pokazały, że miasto Międzyrzec Podlaski ma ogromny potencjał rozwojowy, zarówno w płaszczyznach codziennego życia mieszkańców - gospodarczej, społecznej i kulturalnej, jak i turystycznej. Jednak cechujące się marazmem lata urzędowania obecnej władzy wykazały również, że tylko mądre i racjonalne sięganie po środki wspomagane współpracą z przedstawicielami sejmiku wojewódzkiego i rządu pozwolą na dynamiczny rozwój regionu.
- Trudno wymienić jakieś gigantyczne środki, które pozyskało w ciągu ostatnich 10 lat miasto. Ciśnie się na myśl zbudowana wcześniej górka na żwirowni, na którą poszło kilka milionów złotych, ale później, za rządów burmistrza Zbigniewa Kota i jego zastępcy Pawła Łysańczuka, te sukcesy jest bardzo trudno wymienić. Ciężko jest znaleźć wielkie, spektakularne inwestycje, które zostały zrealizowane. Obecna władza chwali się 19 milionami z Polskiego Ładu pozyskanymi na budowę odcinka wschodniej obwodnicy i wiaduktu, ale to nie są do końca sukcesy tej władzy. To sukcesy, na które zapracowaliśmy my, tworzący i realizujący program Polski Ład dedykowany dla rozwoju Polski wschodniej. Mam nadzieję, że te inwestycje nie zostaną zatrzymane, choć patrzymy z pewnym niepokojem m.in. na wybory do sejmiku wojewódzkiego. Również ponad podziałami zachęcam do oddawania głosów na najlepszych kandydatów, którzy będą się starali w sejmiku tę władzę realizować. Sami, bez sejmiku, bez pomocy środków zewnętrznych, nigdy nie zbudujemy obwodnicy wschodniej i nie dokończymy innych zadań - podkreślił Marcin Kamil Duszek. - Nawiązując do tej współpracy, której jestem gwarantem, chcę, abyśmy środki, które zostały odblokowane, mogli dobrze, racjonalnie i mądrze wykorzystać.
Burmistrz na 6+. Sześć filarów rozwoju miasta
Marcin Kamil Duszek w swoim programie wyborczym skupia się na doprowadzeniu do finału takich inwestycji jak budowa wschodniej obwodnicy miasta, wiaduktu lub tunelu umożliwiającego sprawną przeprawę przez tory kolejowe oraz dużego basenu miejskiego w okolicy SP nr 2. Zamierza wraz z władzami sąsiednich gmin Drelów i Międzyrzec Podlaski utworzyć „Małe Trójmiasto”, które jako wspólny teren inwestycyjny doprowadzi do powstania dobrze płatnych miejsc pracy, a także w jego ramach powołać Centrum Promocji Polski Wschodniej. Jego celem jest również wprowadzenie karty międzyrzeczanina uprawniającej do bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz zapewnienie bezpłatnego dostępu do obiektów sportowych i rozrywkowych w mieście. - Zablokuję po wyborach drastyczne podwyżki opłat za wodę i śmieci, zadbam o wszystkie grupy społeczne, zrealizuję obietnice, których nie wypełnili obecni włodarze - zapewnia.
Kandydaci do rady miasta
W realizacji zamierzeń wesprą Marcina Kamila Duszka kandydaci do rady miasta, którzy również proszą o głos mieszkańców podczas zbliżających się wyborów: Iwona Szczęch, Tomasz Oponowicz, Patryk Wawruch, Roman Golec, Grzegorz Łukomski, Mariusz Zgorzałek, Łukasz Wasiluk, Wojciech Kot, Katarzyna Jędruchniewicz, Paweł Sobczak, Halina Makaruk, Andrzej Tymoszuk, Grzegorz Kazimierczak, Anna Grudzińska, Małgorzata Jarosz, Tadeusz Zaniewicz i Piotr Antoniuk.
Rozwój Międzyrzeca wspólnym sukcesem
Każdy kolejny dzień kampanii przynosił nowe doświadczenia. To nie tylko chwile miłe i pozytywne, ponieważ kandydat musiał również zmierzyć się z atakami i fałszywymi zarzutami ze strony urzędującej władzy miejskiej. Kandydat otrzymał nie tylko zakaz posługiwania się aktualnym herbem miasta, ale również zakaz chwalenia się osiągnięciami, których był autorem. - Ponad 100 milionów złotych, które popłynęło do Międzyrzeca Podlaskiego, było efektem mojej ciężkiej pracy w Parlamencie oraz pracy moich kolegów z większości parlamentarnej, która rządziła naszym krajem. Dzięki temu zaczęliśmy rozwijać i zmieniać oblicze Polski wschodniej, również Międzyrzeca. Uważam, że mam pełne prawo chwalić się milionami, które przypłynęły tu szerokim strumieniem. Cieszę się, że mogłem być autorem tych sukcesów, które mamy w tej chwili w Międzyrzecu i którymi wszyscy możemy się w tej chwili chwalić. Nie roszczę sobie wyłączności do chwalenia się konkretnymi zadaniami, wszyscy jesteśmy autorami tych sukcesów! - kontrargumentował Marcin Kamil Duszek. Jak wskazuje, pozyskane środki pozwoliły m.in. na realizację remontu i konserwacji obiektów zabytkowych oraz miejskiego cmentarza, rewitalizację pałacu Potockich i jego otoczenia, budowę hali sportowej, a także odcinka wschodniej obwodnicy miasta i wiaduktu drogowego nad linią kolejową Warszawa-Terespol. - To sukcesy, które powstały dzięki temu, że o nich informowałem, prosiłem, pukałem do wszystkich drzwi w ministerstwach i resortach oraz konsultowałem je z premierem naszego rządu. Te fundusze spowodowały rozwój naszego miasta. To wyjaśnienie szczególnie dla włodarzy miasta, którzy nie wiedzą, jak wygląda polityka centralna i jak negocjowane są środki na rozwój miasta z programów rządowych oraz jaki udział w negocjacjach centralnych mają posłowie z poszczególnych regionów.
Debata „milczącej kampanii i pustych krzeseł”
Marcin Kamil Duszek w ostatnich tygodniach kampanii wyborczej zaprosił do otwartej debaty na temat rozwoju i przyszłości Międzyrzeca Podlaskiego pozostałych pięciu kandydatów na urząd burmistrza. - Wszyscy odmówili udziału różnie to argumentując. Dla niektórych termin na przygotowanie był zbyt krótki, inni uważali, że tylko kiedy wszyscy kandydaci staną do debaty ma ona sens. Dla mnie debata, prezentacja wyborcom swoich zamiarów i rozmowa z nimi oraz odpowiadanie na ich pytania i wątpliwości są najważniejsze - podkreśla kandydat, który w związku z zaistniałą sytuacją przeprowadził w wyznaczonym dniu debaty ożywioną rozmowę z przybyłymi do sali kinowej MOK mieszkańcami, odpowiadając odważnie i merytorycznie na każde z zadanych mu pytań, również na te z rodzaju „niewygodnych”, które w zamiarze osoby je zadającej miały zapewne osłabić wiarygodność, dobre imię i pozycję rozmówcy.
Tego dnia poruszono wiele tematów interesujących mieszkańców miasta, m.in. przeprawy przez tory kolejowe w postaci tunelu i wprowadzenia ruchu komunikacyjnego w ciąg ulicy Berezowskiej lub Zahajkowskiej, budowy wschodniej obwodnicy, zaśmieconego terenu wokół żwirowni, modernizacji miejscowego szpitala, konsekwentnego ograniczenia prędkości w newralgicznych miejscach, m.in. w ciągu ul. Kościuszki, miejskiej komunikacji, i rozbudowy infrastruktury ciepłowniczej. Oprócz pytań programowych padły również bardziej prywatne, dotyczące przeszłości kandydata, mające na celu wyciągnięcie tzw. brudów i oczernienie. Młody człowiek zaczepnie pytał o kwestię donosicielstwa na jednego z byłych burmistrzów, usunięcia kandydatury z listy poselskiej, prywatnych zdjęć, pozwu dotyczącego używania herbu miasta oraz materiału wyborczego związanego z tematami religijnymi. Pytający w odpowiedzi usłyszał wyczerpujące odpowiedzi przedstawiające prawdziwe, odarte z pudelkowej otoczki informacje związane z każdą z poruszonych kwestii. Po raz kolejny kandydat udowodnił, że żaden temat nie jest zbyt trudny, nie unikał odpowiedzi, a tym samym wykazał, że również jako burmistrz zamierza w przyszłości działać transparentnie. - Chcę zadbać o wszystkie grupy społeczne, o ludzi, którzy się czują zagrożeni, którzy w psychozie strachu panującej nad miastem boją się o swoje miejsca pracy. Chcę Państwu zagwarantować, że po wyborach, jeżeli wszystko dobrze pójdzie, możecie spać spokojnie, przywrócimy normalność w naszym mieście - zapewnił.
Wydarzeniu towarzyszył ponownie koncert, który, tak jak poprzedni, wpisał się w plany kandydata dotyczące zapewnienia społeczności bezpłatnego dostępu do wydarzeń kulturalnych. Tego dnia publiczność wysłuchała koncertu pieśni pasyjnych „Golgota” w wykonaniu utytułowanej wokalistki Sylwii Piotrowskiej, która na scenie śpiewała u boku licznej plejady polskich gwiazd. Warto podkreślić, że zaproponowane przez kandydata wydarzenia kulturalne zostały ufundowane z jego prywatnych środków. Na uwagę zasługuje również wydarzenie promujące Międzyrzec Podlaski jako miasto sportu, które miało miejsce tuż przed Wielkanocą. 30 marca nastąpiło otwarcie nowej siedziby klubu Strongman Team Międzyrzec Podlaski przy ul. Garbarskiej. Tego dnia odbyły się zawody w wyciskaniu sztangi, spotkanie z byłym kapitanem polskiej drużyny piłki nożnej Jackiem Bąkiem oraz gwiazdami programu GoogleBox. Imprezie towarzyszyło przekazanie na licytację pozłacanego pucharu z Euro 2012, kolejna zorganizowana przez kandydata na burmistrza zbiórka funduszy na rzecz Wiktorka Zawadzkiego, a także owocne spotkania i rozmowy z mieszkańcami Międzyrzeca.
Mateusz Morawiecki: Na Marcinie można polegać!
Jedno z pytań, jakie padło podczas spotkania Marcina Kamila Duszka z mieszkańcami miasta w dniu 27 marca, poruszyło kwestię braku kandydata na liście poselskiej i poparcia jego kandydatury przez premiera Mateusza Morawieckiego. W dowód ciągłej dobrej współpracy Marcin Kamil Duszek prezentuje nagranie filmowe, w którym premier zachęca do oddania głosu na właściwego kandydata. - Najlepszym kandydatem na burmistrza jest Marcin Duszek. Miałem ogromną przyjemność współpracować z nim w ostatnich latach, pamiętam też moją wizytę w waszym pięknym mieście w 2020 r. - podkreśla premier Mateusz Morawiecki wskazując skuteczne działania kandydata dotyczące m.in. remontu kościołów i cmentarza oraz sprawy społeczne, w tym związane z poprawą losu seniorów. - Na Marcinie można polegać, jak mówi młodzież: potrafi dowozić tematy. Jest energiczny, zaangażowany, potrafi realizować to, do czego się zobowiązuje. Jestem przekonany, że jeśli Państwo go wybierzecie, będzie znakomitym burmistrzem.
----------------------------
Materiał KWW Marcin Kamil Duszek Ponad Podziałami
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny