W styczniu 2025 r. stwierdzono ognisko choroby zakaźnej – rzekomego pomoru drobiu (ND) w miejscowości Rzeczyca na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. W związku z tą lokalizacją wyznaczno obszar zapowietrzony i zagrożony.
Obszar zapowietrzony rzekomym pomorem drobiu (ND) obejmuje:
1) w powiecie bialskim
- część miasta Międzyrzec Podlaski położoną na zachód od drogi Nr 19
- w gminie Międzyrzec Podlaski miejscowości: Przychody, Rzeczyca, część miejscowości Tuliłów położoną na południe od drogi „Łukowskiej”, część miejscowości Jelnica położoną na południe od drogi 806, część miejscowości Misie położoną na południe od torów kolejowych
2) w powiecie radzyńskim
- w gminie Kąkolewnica miejscowości: Grabowiec, Wygnanka
Obszar zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu (ND) obejmuje:
1) w powiecie bialskim
- część miasta Międzyrzec Podlaski położoną na wschód od drogi Nr 19
- w gminie Międzyrzec Podlaski miejscowości: Bereza, Halasy, Kolonia Wolańska, Krzewica, Krzymoszyce, Wólka Krzymowska, Pościsze, Rudniki, Sawki, Sitno, Strzakły, Tłuściec, Utrówka, Wysokie, Zaścianki, Żabce, część miejscowości Tuliłów położoną na północ od drogi „Łukowskiej”, część miejscowości Jelnica położoną na północ od drogi 806, część miejscowości Misie położoną na północ od torów kolejowych
- w gminie Drelów miejscowości: Przechodzisko, Szóstka, Zahajki, część miejscowości Drelów położoną na zachód od Kanału Drelowskiego, część miejscowości Wólka Łózecka położoną na północny-zachód od drogi 1123L (Augustówka)
2) w powiecie łukowskim
- w gminie Trzebieszów miejscowości: Dębowierzchy, Leszczanka, Trzebieszów
3) w powiecie radzyńskim
- w gminie Kąkolewnica miejscowości: Brzozowica Duża, Brzozowica Mała, Jurki, Kąkolewnica Południowa, Kąkolewnica Północna, Kąkolewnica Wschodnia, Miłolas, Mościska, Olszewnica, Polskowola, Rudnik, Żakowola Poprzeczna, Żakowola Radzyńska, Żakowola Stara.
Przypomnijmy, w grudniu 2024 r. ognisko choroby zostało rozpoznane w Dołhołęce na terenie gminy Międzyrzec Podlaski.
⇒ Rzekomy pomór drobiu w Dołhołęce
Zadania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się choroby oraz jej skutkami na terenie powiatu bialskiego wykonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej, z którym współpracuje Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, koordynując działania służb.
- Powiat działa w tej sytuacji zgodnie z Ustawą o zarzadzaniu kryzysowym, odbywają się posiedzenia zespołu, na których ustalane są kierunki działań. Odbywa się to przy współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii i innymi służbami. Koordynujemy działania zespołu, wyznaczamy strefy zapowietrzoną i zagrożoną, przygotowujemy stosowne oznakowanie i uruchamiamy odpowiednie służby, czyli policję i straż pożarną, które wykonują działania na miejscu, tak aby uśmiercone ptaki zostały w bezpieczny sposób przewiezione do zakładu i zutylizowane - informuje starosta bialski Mariusz Filipiuk . Jak dodaje, rzekomy pomór drobiu jest chorobą zwalczaną z urzędu, co uruchamia odpowiednie procedury weterynaryjne. - Kiedy dane stado zostaje zutylizowane, powiatowy lekarz wypłaca odszkodowania i są to środki z budżetu państwa. W takiej sytuacji zostaje powołany rzeczoznawca, który dokonuje szacowania wartości zutylizowanych ptaków, a hodowcy otrzymują odszkodowania.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny