Dorota Gellner – Dama Orderu Uśmiechu, jest znaną polską poetką i prozaikiem, autorką książek dla dzieci, tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i bajek muzycznych. Debiutowała mając lat 21 w dziecięcym czasopiśmie „Świerszczyk”, współpracowała też z „Misiem”, „Płomyczkiem” i „Pętliczkiem”. Z utworów poetki emanuje miłość do najmłodszych, zrozumienie ich trosk i radości, a jej twórczość wyróżnia się lekkością, subtelnym humorem, melodyjnością, bogactwem języka i dużą wrażliwością na świat dziecka. Uważana jest za mistrzynię słowa, rymu i rytmu. Jej utwory przekazują ważne treści wychowawcze i edukacyjne, ich tematyka jest zawsze bliska małemu czytelnikowi, są więc chętnie i często wykorzystywane w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Piosenki z tekstami autorki, takie jak „Zuzia – lalka nieduża”, „Ogórek wąsaty” czy „A ja rosnę”, łączą pokolenia. Muzykę wyczarowali do nich różni kompozytorzy, ale, jak podkreśla poetka, jej „nadwornym” kompozytorem i niezawodnym od lat przyjacielem jest Adam Skorupka. Wiele piosenek Doroty Gellner trafiło do szkół i przedszkoli dzięki śpiewnikom wydanym m.in. przez Alicję Twardowską, również niezawodną przyjaciółkę i towarzyszkę poetki. Najwięcej przepięknych i eleganckich książek wydaje obecnie Wydawnictwo Bajka. Poetka jest laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego , statuetki „Bursztynowe Nutki” (nagroda Wydawnictwa Pani Twardowska), została też odznaczona srebrnym medalem „Zasłużona Kulturze Gloria Artis” i medalem „Serce Dziecku”, a w 2005 r. mali czytelnicy podziękowali jej „Orderem Uśmiechu”. Jej książki znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, na Międzynarodowej Liście Białych kruków, Złotej Liście „Cała Polska Czyta Dzieciom” i na liście lektur szkolnych. Od 2024 r. jej książkę „Tyci, tyci” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” otrzymuje w wyprawce czytelniczej większość nowonarodzonych dzieci w Polsce.
Obecnie jest już patronką 10 placówek w Polsce:
1. Miejskie Przedszkole nr 13 w Siedlcach
2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Przybyłowie Dużym
3. Przedszkole Miejskie nr 9 w Toruniu
4. Przedszkole Integracyjne nr 5 w Świdniku koło Lublina
5. Przedszkole Samorządowe w Karniewie
6. Przedszkole Miejskie nr 3 w Lipnie
7. Przedszkole Miejskie nr 2 w Legionowie
8. Przedszkole Miejskie nr 36 w Olsztynie
9. Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Słupcy
10. Przedszkole w Rzeczycy
Nadanie imienia Doroty Gellner Przedszkolu w Rzeczycy odbyło się 1 lipca w sali gimnastycznej miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Wydarzenie rozpoczęły krokiem poloneza przedszkolaki, które do występu przygotowała Iwona Basara-Teofilska, następnie wszystkich zgromadzonych gości powitała dyrektor przedszkola Aneta Pawłowska, która przypomniała, jak ważne dla społeczności przedszkolnej jest nadanie imienia i jak szczególną patronką jest Dorota Gellner.
- Na ten dzień czekałam od kwietnia 2018 r., kiedy w konkursie na dyrektora Przedszkola w Rzeczycy w swojej koncepcji funkcjonowania przedszkola wspomniałam o marzeniu nadania placówce imienia. Już wtedy wiedziałam, że patronem naszego przedszkola musi być osoba tworząca dla dzieci, rozumiejąca ich potrzeby, problemy i słabości. Od początku w realizacji tego marzenia wspierała mnie Katarzyna Domańska, za co serdecznie jej dziękuję. Słowo patron w kontekście naszego przedszkola odnosi się do wyjątkowej osoby, która nie tylko jest znana i zasłużona dla polskiej literatury dziecięcej, ale także, a może przede wszystkim, obdarowana jest cudowną osobowością, pogodna, uśmiechnięta, z poczuciem humoru, energetyczna, światła, otwarta, dorosła i doświadczona, ale z duszą, oczami i uśmiechem dziecka - podkreśliła dyrektor Aneta Pwłowska . - Ta przygoda rozpoczęła się w naszych sercach i głowach od tego, że podjęliśmy w przedszkolu działania, by panią Dorotkę do nas zaprosić i wtedy zapytać, czy zechciałaby objąć nasze przedszkole patronatem. Sytuacja wyglądała całkowicie odmiennie, ponieważ podczas spotkania autorskiego, podczas nieoficjalnej kawy, pani Dorota sama zaproponowała, czy nie chcielibyśmy, aby patronowała naszej placówce.
Podniosłą uroczystość uświetniły dziecięce występy wokalne, instrumentalne i taneczne, oparte o utwory, których autorką tekstów jest Dorota Gellner, a kompozytorem muzyki Adam Skorupka. Ważnym momentem było odczytanie przez przewodniczącego rady gminy Andrzeja Pietruka uchwały nadającej Przedszkolu w Rzeczycy imienia Doroty Gellner.
- Są takie chwile, zaczarowane, są i niezwykłe, niezapomniane. Gdy słońce błyszczy za chmur koronką, a ja mam zaszczyt zostać patronką. Po raz kolejny, to niebywałe, znów mam przedszkole, jakie wspaniałe. Dzieci urocze, mądre i grzeczne, panie cierpliwe, dobre, serdeczne. Rodzice także grzeczni i mili, że też się tacy mili trafili. Ja to mam szczęście, stwierdziłam rano, że tu na patronkę mnie wybrano. Niech nasza przyjaźń kwitnie i trwa i niech się stanie, co stać się ma - mówiła patronka przedszkola Dorota Gellner , witając zgromadzonych na uroczystości wierszem "Zaczarowane chwile".
Tego dnia odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy patronalnej, która została umieszczona przy wejściu do placówki, zaprezentowano także nowe logo widniejące m.in. na rollupie oraz gadżetach promocyjnych. Grafikę opracowała Joanna Daniluk, córka dyrektor przedszkola. Dzieci z grup Jeżyki, Krasnoludki, Sówki i Pszczółki odebrały z rąk patronki książeczki, a rodzice przygotowali dostojnemu gościowi niespodziankę w postaci własnego występu prezentującego humorystyczne scenki zaczerpnięte z utworu "Wścibscy" autorstwa Doroty Gellner. Na scenie wystapili wspólnie Anna i Marcin Kurenda, Justyna Tutka, Paula Nazaruk, Natalia Panasiuk, Wojciech Siłuch, Emilia i Tomasz Łosiccy, Katarzyna Kawęcka, Hubert Kieczka Magdalena i Tomasz Domańscy, Anna Chomicka, Sylwia Świć, Dariusz Kowalczuk i Emil Nowosielski.
Na zakończenie uroczystości wszyscy przybyli tego dnia goście zostali zaproszeni do zwiedzania pomieszczeń przedszkola i zapoznania się z jego historią, wpisania się do księgi pamiątkowej oraz wykonania zdjęć z patronką w specjalnie przygotowanym kąciku fotograficznym. Chętni mogli zakupić książki poetki i uzyskać jej autograf. Nie zabrakło również smacznego tortu oraz piknikowego poczęstunku.
- To ogromnie ważne wydarzenie, zarówno teraz dla tych maluszków, jak później, gdy dorosną. Na targach książki, gdy jestem zapraszana i podpisuję swoje książki, bardzo często przychodzą do mnie prawie dorośli młodzi ludzie, którzy wspominają: 'była pani u nas w przedszkolu", "jest pani patronem przedszkola, do którego chodziłam" albo "wychowałam się na pani książkach". Równocześnie jest to fantastyczna rzecz dla patrona, który żyjąc, może się tym wszystkim cieszyć - podsumowała poetka Dorota Gellner.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny