YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

"Przedwiośnie" w mieście i gminie

7 września 2018 11:42:34 | autor: redakcja
Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W sobotę 8 września fragmenty powieści będą czytane na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim (godz. 11), a w niedzielę 9 września w Szkole Podstawowej w Misiach (godz. 15).

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście prezydent Andrzej Duda

Dla lokalnych organizatorów akcji przygotowano ponad 2000 pieczęci Narodowego Czytania. Dzięki temu mieszkańcy, którzy przyniosą swój egzemplarz powieści na Plac Jana Pawła II oraz do szkoly w Misiach, będą mogli otrzymać w nim pamiątkowy stempel.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

W Międzyrzecu Podlaskim akcja Narodowe Czytanie odbędzie się po raz trzeci. W 2016 roku w Parku Potockich czytano "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, w minionym roku na Placu Jana Pawła II "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W tegorocznej akcji organizowanej przez Miejską Bibiotekę Publiczną "Przedwiośnie" czytać będzie 10 osób, wśród których są m.in. policjanci, harcerze, strażacy i pracownicy Urzędu Miasta. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Zbigniew Kot.

W tekście wykorzystano informacje ze strony www.prezydent.pl

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male