Drelów w ostatnie niedzielne przedpołudnie rozbrzmiał na nowo ludową muzyką, donośnym śpiewem i barwną staropolską mową, a wszystko to za sprawą dwóch powiatowych przeglądów, w których, po długiej epidemicznej "suszy", zaprezentowali się wykonawcy z powiatu bialskiego. Na scenie Gminnego Centrum Kultury, po raz pierwszy tego samego dnia, wystąpili śpiewacy i instrumentaliści biorący udział w Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz aktorzy walczący o kolejny etap w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych.
Jury w tradycyjnym składzie: wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Andrzej Sar, pracownik WOK Iwona Niewczas oraz prof. Jan Adamowski, oceniając walory kulturowe i estetyczne zaprezentowanych na scenie utworów, wyłonili laureatów, którzy 13 czerwca w Muzeum Wsi Lubelskiej będą reprezentować powiat bialski podczas eliminacji wojewódzkich do 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jak podkreślali obaj znawcy muzycznych tradycji Lubelszczyzny, oceniając występy brali pod uwagę dwa najważniejsze aspekty: dobór repertuaru i styl tradycyjnego wykonania, który jest głównym wyróżnikiem danego regionu. - Kultura ludowa ma charakter regionalny, nie ma ogólnopolskich pieśni ludowych czy zwyczajów. Nawet Lubelszczyzna to zróżnicowany kulturowo obszar. Namawiam do nawiązywania do własnych tradycji, tutejszych korzeni. To dobry trend, promocyjny i rozwojowy, żeby pokazać skąd jesteśmy i kim jesteśmy. Kiedyś w zespole były osoby starsze, które ten repertuar i sposób przekazywania miały w sobie, od nich się uczono. Teraz jest dużo grup nabywających repertuar i próbujących nabywać też sposób śpiewania, który próbujemy właśnie ocalać w Kazimierzu - mówił Jan Adamowski podkreślając jednocześnie wysoki poziom tegorocznych występów. - Cieszymy się, że taka mocna reprezentacja się tu pojawiła. Ilość wykonawców, którą dziś zapraszamy na wojewódzkie eliminacje, jest największa ze wszystkich, które do tej pory mieliśmy w innych miejscowościach - dodał Andrzej Sar ogłaszając werdykt - Wszystkie te aspekty związane z repertuarem, autentyzmem i wiernością przekazu powodują to, że my szeroko analizujemy każdy występ. Wszystkich tych, których słuchamy i widzimy, że mają potencjał, nawet najdrobniejszy element, który można oszlifować, zawsze chętnie zauważamy i dajemy szansę.
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
1. Mistrz Zdzisław Marczuk z uczennicą Anielą Juszkiewicz (kat. duży-mały, skrzypce)
2. Mistrz Jadwiga Szypiło z uczennicą Natalią Raczkowską (kat. duży- mały, śpiew)
3. Zespół Ludowy Pawłowianki z Nowego Pawłowa (kat. zespół ludowy)
4. Zespół Śpiewaczy Sokotuchy z Białej Podlaskiej (kat. zespół ludowy)
5. Zespół Ludowy Na swojską nutę z Zahorowa - zespół, zdobywając III miejsce w ubiegłorocznym festiwalu w Kazimierzu, w tym roku weźmie udział tylko w eliminacjach do festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej
Nagrody za udział odebrali: Zdzisław Marczuk z uczennicą Zuzanną Abramowską, Zespół Dobrynianki z Dobrynia Dużego, Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej i Angelika Magier z Szóstki.
Podczas Powiatowego Przeglądu Teatrów Obrzędowych prezentujący swoje umiejętności teatralne w spektaklu "Swaty" członkowie Zespołu Śpiewaczego Dobrynianki z Dobrynia Dużego zostali zakwalifikowani do występu w eliminacjach międzywojewódzkich w Stoczku Łukowskim. Pozostałe trzy zgłoszone zespoły, które nie dotarły na przegląd, decyzją organizatorów zaprezentują się w Drelowie w drugim etapie zaplanowanym na 5 września.
- T o silna reprezentacja z powiatu bialskiego, utytuowane zespoły, które już zajmowały miejsca na najwyższych szczeblach. Jestem dobrej myśli, ponieważ praktycznie co roku obsada z naszego powiatu znajduje się regularnie na festiwalu w Kazimierzu - podsumował dyrektor GCK w Drelowie Michał Olesiejuk . - Dziękuję wszystkim za przybycie, za to że jesteście i kultywujecie nasze piękne tradycje.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny