Zwłokę w realizacji tego projektu burmistrz tłumaczy zastaną trudną sytuacją finansową miasta i koniecznością spłaty wielu zobowiązań. Z powodu zadłużenia proponowana kwota budżetu obywatelskiego na początek nie będzie duża. W 2017 roku ma to być 100-200 tys. zł. Wraz ze spłatą przez miasto zadłużenia kwota ma rosnąć.
W tym roku w Urzędzie Miasta ma być przygotowany projekt uchwały o budżecie obywatelskiem oraz opracowany sposób głosowania.
Budżet obywatelski (partycypacyjny) to wyodrębniona część budżetu miasta/gminy, o której przeznaczeniu w drodze głosowania decydują mieszkańcy.
Pierwszym miastem w naszym województwie, które wprowadziło budżet obywatelski były Puławy. Towarzyszyły temu pewne problemy. Przez dwa lata w tym mieście dochodziło do nieprawidłowości podczas głosowania - ktoś podszywał się pod mieszkańców i oddawał za nich głos. Sprawą zajęła się prokuratura.
Wpadkę zaliczyły także władze Kraśnika. Przygotowując regulamin budżetu obywatelskiego nie zastrzegły, że głosowanie musi dotyczyć jedynie projektów, które samorząd może realizować. Tymczasem wielu mieszkańców zagłosowało za przeznaczeniem 500 tys. zł na dokończenie budowy kościoła. Radni chcieli tę decyzję zaakceptować, jednak spotkało sie to ze sprzeciwem Regionalnej Izby Obrachunkowej.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny