Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
4.7°C
Kontakt
Region

Rozpoczęto szczepienia medyków

28 grudnia 2020 11:39 | autor: redakcja/LUW
fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

W województwie lubelskim przeprowadzono pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Do sześciu szpitali w regionie, wśród których jest także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, trafiło w sumie 900 dawek szczepionki.

- To jest przełomowa, historyczna chwila. Jestem przekonany, że to początek końca pandemii COVID-19. Tylko dzięki szczepieniom jesteśmy w stanie powrócić do normalnej rzeczywistości - mówił dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – Niezmiennie zachęcam do szczepień, bo to jest jedyna metoda, żebyśmy skończyli z bałaganem, jaki się nam zrobił w wyniku pandemii. Mam na myśli przed wszystkim konsekwencje zdrowotne dla ludzi, ale także gospodarcze i socjalne. Wiele osób ma wątpliwości, wiele osób bardziej wierzy w to, co przeczyta w mediach, w Internecie. Musimy walczyć z fake newsami. Dlatego to m.in. nasze dzisiejsze spotkanie, żeby pokazać, że to nie jest tak, że zachęcamy do szczepień, a sami mamy inne poglądy. My lekarze dajemy przykład. Tylko szczepienie jest w stanie zakończyć tę pandemię, z którą mamy do czynienia – podkreślał.

Wydarzenie odbyło się z udziałem mediów oraz przy obecności wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, który podkreślił: - To taki rodzaj praktycznej realizacji nadziei bożonarodzeniowej. 900 dawek, które podano w niedzielę w sześciu szpitalach w regionie, to jak średnia liczba zakażeń dziennych w okresie listopada czy na początku grudnia. Stąd ta wielka nadzieja i jedyny sposób na powstrzymanie pandemii. Myślę, że normalność może powrócić już w połowie przyszłego roku. Te szczepienia to jest dobry znak dla mieszkańców. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych etapach szczepień - dodał.

Jako pierwsza z personelu medycznego SPSK nr 1 w Lublinie zaszczepiła się Nina Mościcka – oddziałowa pielęgniarka z Kliniki Chorób Zakaźnych. – Na początku też podchodziłam do tego sceptycznie. Wynikało to z tego, że posiadam choroby współistniejące. Pan profesor, kierownik naszej kliniki, rozwiał te wszystkie niepokoje. Moja rodzina, która przebywa w Stanach Zjednoczonych bardzo prosiła, żebym koniecznie się zaszczepiła, jeśli tylko mam taką możliwość – dodała.

Dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, tłumaczył: – Jestem tu po to, żeby przekonać nieprzekonanych, że żadnej mądrej alternatywy na walkę z COVID-19 nie ma. Szczepienie jest najprostszym, najbardziej dostępnym i najbezpieczniejszym sposobem na uchronienie siebie i bliskich przed zagrożeniem. Poziom strachu jest na ogół odwrotnie proporcjonalny do poziomu wiedzy. Obserwuję wysyp domorosłych ekspertów i fałszywych proroków, którzy twierdzą, że posiedli wiedzę. Mogę powiedzieć tylko tyle – rozmawiamy o genetyce, immunologii, chorobach zakaźnych i intensywnej terapii – proszę sprawdzać, kto się na ten temat wypowiada i czy ma jakikolwiek do tego tytuł. Bo jeśli mówią to eksperci od kosodrzewiny, to tylko apeluję – nie zmarnujmy tej szansy – podkreślił.

28 grudnia do Polski dotarł drugi transport szczepionki przeciw COVID-19, zawierający 300 tys. dawek, które trafią do ponad 250 kolejnych szpitali.

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu na bieżąco są zamieszczane na stronie internetowej gov.pl/szczepimysie . Można tam znaleźć najświeższe komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

***

Koronawirus w Polsce - 26 grudnia
nowe zakażenia: 5 048
zgony z powodu Covid-19: 4
zgony z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami: 65

Koronawirus w Polsce - 27 grudnia
nowe zakażenia: 3 678
zgony z powodu Covid-19: 6
zgony z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami: 51

Koronawirus w Polsce - 28 grudnia
nowe zakażenia: 3 211
zgony z powodu Covid-19: 1
zgony z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami: 28

W szpitalach na terenie kraju przebywa 17 078 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 1599 pacjentów jest pod respiratorami. Na kwarantannie przebywa 141 744 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8109 osób.

Od początku epidemii na terenie kraju wykryto 1 261 010 zakażeń. Zmarło 27 147 pacjentów. Wyzdrowiało 1 005 376 chorych.

W powiecie bialskim w dniach 26-28 grudnia ujawniono 12 nowych zakażeń, a w Białej Podlaskiej - 8.

W szpitalach na terenie województwa lubelskiego przebywa obecnie 1184 pacjentów zakażonych koronawirusem. 140 chorych korzysta z pomocy respiratorów.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (30 grudnia 2020 09:08)
    Kto jest idiotą ,to zobaczymy po jakimś czasie.
    autor: Antoniowa

    (29 grudnia 2020 20:48)
    Do poprzednika
    Koniecznie to zrób.
    autor: Gość

    (29 grudnia 2020 20:33)
    Muszę się szybko zaszczepić, bo niestety funkcjonuję w otoczeniu wielu idiotów, którzy tego nie chcą zrobić, chodzą ponadto bez maseczek i zarażają. Zapisuję się na szczepienie od razu 15 stycznia.
    autor: gość

    (29 grudnia 2020 13:14)
    W czym problem?? Wierzysz w skuteczność , zaszczep się będziesz bezpieczny ,co ci do tego, że ktoś nie chce się szczepić. Logiczne.
    autor: gość

    (29 grudnia 2020 12:08)
    Akceptowalne ryzyko
    Rokrocznie na drogach ginie wiele osób mimo, że na drogi wyjeżdżają kierowcy z zaakceptowanym prawem jazdy. To jest ryzyko uznaniowości przyjętej rzeczywistości. Chcesz funkcjonować normalnie to akceptujesz umownie przyjęte zasady i wszelkie związane z tym ryzyko. Wychodząc na ulice przyjmujesz założenie, że nikt Cię nie napadnie pod sklepem, bo chroni Cię cały aparat bezpieczeństwa z policją na czele. Napady się zdarzają, giną nawet w nich ludzie, ale większość i tak wychodzi z domu, idzie na zakupy. Mało kto nawet wychodząc z domu myśli o tym, że może ktoś go napaść, obrabować, zabić. A przecież jest to realne zagrożenie. Szczepimy się po to by formalnie odciążyć służbę zdrowia - mniej ciężkich przypadków oznacza, że służba zdrowia w każdym momencie i w każdej sytuacji poradzi sobie statystycznie z chorymi na Covid którzy zachorują w Polsce jednocześnie. Jeżeli się nie zaszczepimy, to zawsze będzie groziło nam ryzyko, że system służby zdrowia "padnie" pod ilością chorych na Covid, albo będzie sparaliżowany strachem przed tym - tak jak jest obecnie. Efekt - wzrost zgonów na choroby, które nie leczone (bo nie są priorytetowe w obliczu pandemii Covid) prowadzą zawsze do śmierci. My możemy sobie powiedzieć - nie zaszczepimy się, bo się boimy. Państwo nie ma takiej swobody. Dla państwa priorytetem jest zagwarantowania bezpieczeństwa dla większości, kosztem poświęcenia nawet życia jednostek. Podkreślę to ponownie, dziwię się, że władze nie nałoży obowiązku szczepień. Przeciąganie obecnego stanu będzie realnie kosztowało kraj więcej ofiar - jest to nieracjonalne.
    autor: gość

    (29 grudnia 2020 10:35)
    Ano dlatego,że nikt nie daje gwarancji ,że szczepionka jest bezpieczna nie zna do końca jej skutków ubocznych i nie chce za tokowe ponieść odpowiedzialności, począwszy od producenta, przez rządy na lekarzach skończywszy. Dlatego nie mogą zmusić do szczepień.
    autor: HIHOT

    (29 grudnia 2020 09:45)
    Akceptowalna uznaniowość
    Jeżeli posiadanie prawa jazdy jest uznanym i akceptowalnym prawnie oraz społecznie wyznacznikiem umiejętności bezpiecznego prowadzenia pojazdów - warunkiem dopuszczalności, to czemu nie akceptuje się tego w przypadku szczepionki na Covid? Nikt nie wdaje się w dyskusje w przypadku szczepionek obowiązkowych na choroby, które jeszcze 40-70 lat temu były uznawane za zagrożenie epidemiczne - tyfus, grypa, gruźlica, czy nawet odra lub ospa, które chyba nawet wycofano z programu szczepień obowiązkowych. Problemem chyba jest to, że nie wprowadzono obowiązku w przypadku szczepionki na Covid. To jest jak w przypadku udziału w Sylwestrowych zabawach - nie ma prawnego zakazu z karami, więc można spróbować pokazać swój polski spryt.
    autor: gość

    (29 grudnia 2020 09:31)
    Wyluzujcie, w takim tempie, to oni chętnych będą szczepić 10 lat.
    autor: JONTEK

    (29 grudnia 2020 08:34)
    To tak za komuny było i teraz tak jest???
    autor: gość

    (29 grudnia 2020 07:27)
    Takie tam
    Ciekawostka z wojska. Żołnierz NIEZASZCZEPIONY nie będzie mógł jeździć na kursy, szkolenia, misje poza granicami kraju a brak szczepionki będzie powodował niższą dyspozycyjność i co za tym idzie - obniżoną ocenę z rocznej opinii służbowej.
    autor: Heheszki

    (28 grudnia 2020 13:56)
    Jeżeli była by to faktycznie pandemia i ofiar wirusa było by w takim miasteczku jak nasze po jednej, dwie dziennie, to ludzie by się zabijali w kolejce do szczepienia nie zważając czy szczepionka jest przebadana do końca czy nie. Natomiast jeżeli jest to medialnie nadmuchany balon a od marca zmarło może 5 osób i to nie do końca wiadomo czy na Covid ,to ludzie mają to w tyle.
    autor: HIHOT

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny