Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.3°C
Kontakt
Region

Rozsądna budowa — jak zaplanować etapy budowy?

27 lipca 2023 18:57 | autor: Materiał partnera

Rozsądne zaplanowanie poszczególnych etapów budowy pozwala na wzniesienie wymarzonego domu bez przykrych niespodzianek. Poniżej 5 kroków, które trzeba uwzględnić przy planowaniu budowy domu.

Ziemia pod budowę

Jeżeli nie dysponujemy jeszcze działką, na której stanąć ma dom, jednym z pierwszych etapów będzie znalezienie i zakup działki. Jest to kwestia, która wzbudza w przyszłych właścicielach domu sporo emocji, ponieważ każdy domowników ma zwykle własne wyobrażenie na temat okolicy, w której chciałby mieszkać. Seniorzy szukają często odskoczni od miejskiego zgiełku i wyobrażają sobie siebie na spokojnej wsi. Młodzi dorośli szukają miejsca z dobrym węzłem komunikacyjnym, by szybko dostać się do centrum do pracy czy na uczelnię. Wszystko to oczywiście ma znaczenie, jednak z punktu widzenia planowania budowy, ważne są przede wszystkim warunki zagospodarowania przestrzennego danej działki. To, czy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania jest o tyle kluczowe, że determinuje m.in. to, ile kondygnacji może mieć powstający dom czy też ile powierzchni działki może zajmować. Plan wpływa więc na to co można wybudować, jaki wysoki może być dom, a nawet co może powstać obok nieruchomości. Zabroniona jest realizacja każdej inwestycji, która nie jest dopuszczona w planie zagospodarowania przestrzennego. MPZP danej działki można sprawdzić po złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy lub na stronie internetowej geoportalu rządowego. W przypadku, gdy działka nie jest objęta MPZP, konieczne jest wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Opracowanie projektu

Znając MPZP można zająć się projektowaniem domu. Jeśli zależy nam na czasie, możemy zapytać o gotowy projekt. Wystarczy wówczas, aby architekt wprowadził niezbędne poprawki, dostosowując ogólny projekt do konkretnych wytycznych. Jeśli chcemy, aby został stworzony projekt od podstaw, nie będzie z tym problemu, jednak całe przedsięwzięcie potrwa dłużej, zwykle jest też bardziej kosztowne. Projekt jest potrzebny w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, uzupełnia też dokumentację zgłoszenia budowy domu.

Pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy

Dom może wymagać pozwolenia na budowę, ale w wielu przypadkach wystarczy samo zgłoszenie budowy. W tym drugim przypadku trzeba odczekać 30 dni od złożenia dokumentów w urzędzie. Jeżeli urząd nie wniesie w tym czasie sprzeciwu, można rozpocząć prace budowlane.

W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia, oprócz projektu i adaptacji domu do działki trzeba też wykazać warunki przyłączenia obiektu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, cieplnej, elektrycznej itd. Urząd wydaje stosowną decyzję w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku.

Dobór wykonawców

Wybór ekipy budowlanej jest niezwykle ważny, gdyż decyduje o tym, jak w praktyce przebiegną wszelkie prace. Jeśli wśród naszych znajomych są osoby, które budowę domu mają już za sobą, warto zapytać o ich doświadczenia z tym związane i polecenie najlepszych ich zdaniem fachowców. Po wyborze konkretnej firmy budowlanej, warto dokładnie czytać podpisywane umowy.

Niektóre szczególne zapisy w umowie regulują kwestie takie jak zakres prac, metody wpłacania zaliczek na materiały budowlane czy odpowiedzialność za wywóz odpadów budowlanych. W tym ostatnim przypadku prawo generalnie mówi, że odpowiada za to wytwórca odpadów, czyli ekipa budowlana. Przepisy dopuszczają jednak przerzucenie odpowiedzialności na inwestora, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. Czytanie umów przed ich podpisaniem jest więc obowiązkowe!

Sprzątanie po budowie

Sprzątanie po budowie ma znaczenie dla finalnego wyglądu, bezpieczeństwa oraz funkcjonalności nowo wybudowanego domu. Po zakończeniu budowy na jej terenie niejednokrotnie pozostaje sporo odpadów: resztki gruzu, drewna, opakowań po chemii budowlanej innych materiałów. Trzeba to skutecznie usunąć, aby zapewnić estetyczny wygląd otoczenia i uniknąć potencjalnych zagrożeń zanieczyszczenia środowiska. Jeżeli potrzebny jest dodatkowy kontener na odpady budowlane, można wynająć taki pojemnik od lokalnie działających firm. Przykładowo, w województwie poznańskim może być to skipgroup.pl , który ekspresowo podstawi nie tylko kontener na gruz, ale też na śmieci komunalne czy odpady wielkogabarytowe.

Zaplanowanie poszczególnych etapów budowy może wydawać się skomplikowane, jednak skrupulatne podejście do budowy domy z pewnością zaprocentuje!

Na stronie mogą wystepować linki afiliacyjne. Klikając w nie wspierasz pracę i niezależność redakcji Międzyrzec Info.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny