27 lutego przy ulicy Siteńskiej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Zakładu Drobiarskiego Wipasz. Na akcie erekcyjnym podpisali się m.in. prezes Wipaszu Józef Wiśniewski, burmistrz Zbigniew Kot i starosta Mariusz Filipiuk oraz posłowie Stanisław Żmijan i Marcin Duszek.
Prezes Wiśniewski podkreślał, że w przygotowaniu inwestycji ważna była przychylność i pomoc. Za okazanie jej dziekował dla burmistrza Zbigniewa Kota, starosty Mariusza Filipiuka, posłów Stanisława Żmijana i Marcina Duszka oraz Stanisława Lesiuka. Właściciel Wipaszu podkreślił, że w ostatnich latach Polska stała się europejską potęgą w produkcji mięsa z kurczaka i międzyrzecka inwestycja ma tę pozycję utrwalić.
Wipasz to obecnie największy polski producent pasz i jednocześnie lider w produkcji świeżego mięsa drobiowego. Przychody firmy to 2,2 mld zł rocznie. 55 proc. produkcji drobiarskiej trafia na eksport. Firma zatrudnia 1800 pracowników, z czego 1300 osób pracuje w zakładzie drobiarskim w Mławie.
Dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz Dominiak stwierdził, że polska branża drobiarska to ewenement w skali całego świata. - W ciągu ostatnich 10-12 lat ze średniego kraju unijnego w kontekście produkcji staliśmy się niekwestionowanym liderem z przyrostem produkcji ponad 10 procent rocznie – mówił. - Gdy Francuzi czy Niemcy pytają mnie co jest istotą tego sukcesu, odpowiadam, że to potęga takich polskich firm jak Wipasz – dodał.
Burmistrz Zbigniew Kot przypomniał, że Międzyrzec ma za sobą ciężkie lata, i z nadzieją mówił, że inwestycja Wipaszu jest szansą na dynamiczny rozwój.
- Obejmując urząd zastanawiałem się co ma być naszą lokomotywą rozwoju. Bo ma swoje zakłady Łuków, ma swój sztandarowy zakład Radzyń Podlaski, a my taki zakład straciliśmy. I z dużą satysfakcją przyjąłem propozycję pana Wiśniewskiego lokalizacji tej inwestycji w Międzyrzecu – mówił burmistrz. - Nie tylko nasze miasto na tym zyska, również okoliczne gminy będą miały z tego korzyść. Trzymam kciuki za tę inwestycję. Bardzo mi zależy, by pokazać, że taki inwestor może przysporzyć nam splendoru i zapewnić rozwój, tak aby miasto nabrało wiatru w żagle i po trudnym okresie w końcu zaczęło się rozwijać ze zwiększoną siłą – stwierdził Zbigniew Kot.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na kwiecień 2018, a zakończenie już na styczeń 2019. Firma liczy, że już w kwietniu 2019 roku uzyska pozwolenie na użytkowanie i w czerwcu rozpocznie się produkcja. Przedstawiciele Wipaszu na każdym kroku podkreślali, że stawiają na nowoczesne technologie i zakupów dokonują od wiodących światowych firm, takich jak holenderski Meyn czy japońska Ishida. W Międzyrzecu wybudują m.in. własną oczyszczalnię ścieków z najnowocześniejszą technologią dostępną na rynku. Transportowane ptaki nie będą oczekiwać na świeżym powietrzu, tylko w hali. Wszystko po to, aby wyeliminować jakiekolwiek przykre zapachy dla otoczenia firmy. Nowy zakład drobiarski będzie miał trzy gałęzie produkcji: mięso świeże, mrożone i przetworzone.
Obszar inwestycji to 8,5 hektarów. Powierzchnia zabudowy wyniesie ponad 3 hektary. Przy budowie będzie zatrudnionych około 500 osób.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny