Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
5.7°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Śladem redaktora Kołkowicza

10 czerwca 2022 10:04 | autor: redakcja
Uroczystość upamiętnienia redaktora Jana Kołkowicza (fot. miedzyrzec.info)

10 czerwca o godz. 18 na Placu Jana Pawła II rozpocznie się rajd „Podlaski dukt Jana Kołkowicza”. Jego uczestnicy odwiedzą kilkanaście miejscowości na terenie czterech powiatów, które związane są z walkami o niepodległość toczonymi przez żołnierzy AK oraz WIN. Trasa obejmuje miejsca którym red. Kołkowicz poświęcił swoje reportaże.

Rajd odbędzie się w dniach 10–12 czerwca 2022 roku. Jego trasa wygląda następująco: Międzyrzec Podlaski - Żerocin – Żurawlówka - Huszlew – Kiełbaski - Stara Kornica - Hadynów – Trzebieszów – Szaniawy - Wólka Konopna – Polskowola – Kąkolewnica (Uroczysko Baran).

Celem rajdu jest popularyzacja wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, którzy w szeregach AK i WiN walczyli z okupantem niemieckim i sowieckim. Organizatorem jest Społeczny Komitet Organizacyjny, a patronat nad nim objęli starostowie powiatów bialskiego i łosickiego, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego oraz wójtowie gmin: Drelów, Kąkolewnica, Trzebieszów, Stara Kornica, Huszlew i Międzyrzec Podlaski.

- Redaktor Jan Kołkowicz zasługuje na jak najszerszą promocję. To postać wielkiego formatu, wielki Polak i patriota, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Trasa rajdu w swym zamyśle obejmuje miejsca, którym red. Kołkowicz poświęcił swoje reportaże, ujęte w 2018 roku w publikacji „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane” - mówi dr Anna Jeleszuk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2018 w Międzyrzecu odbyły się uroczystości upamiętniające redaktora Kołkowicza. Jego imię otrzymało rondo przy Skwerze Armii Krajowej. Odsłonięto również poświęconą mu pamiątkową tablicę na budynku dawnego magistratu. Rodzina odebrała nadany pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik nazwał zmarłego redaktora "kustoszem pamięci narodowej", a szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk określił go jako "prekursora kultu Żołnierzy Niezłomnych".

Jan Kołkowicz (1928-2007) był dziennikarzem, publicystą, prozaikiem, autorem szeregu felietonów i reportaży o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej w prasie centralnej i regionalnej, od roku 1970 wydawał podziemne czasopismo polityczno-niepodległościowe „Czasu Kurz”, a następnie dwutygodnik „Zapis Wschodni”.

Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Walczył o to jeszcze w czasach PRL i robił to po roku 1989. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy" (o szlaku bojowym "Pegaza", późniejszego „Parasola"), „Za Czerwonym Pierścieniem" (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN". Pod jego redakcją ukazała sie praca zbiorowa „Uroczysko Baran". Był inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

Podlaski dukt Jana Kołkowicza

10 czerwca
Godz. 18 – Rozpoczęcie rajdu na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim przy tablicy upamiętniającej redaktora Jana Kołkowicza
Godz. 19 – wyjazd do Żurawlówki w gminie Huszlew. Trasa według mapy rajdu:
- Zahajki (dom rodzinny Jana Kołkowicza)
- Drelów
- około godz. 19.30 prelekcja historyczna w Żerocinie (reportaż „Pod Żerocinem”)
- Rogoźniczka
- Zasiadki
- Wieczór partyzancki i nocleg w Żurawlówce

11 czerwca
Godz. 9 – spotkanie przy Kapliczce Bł. Ks. Zygmunta Sajny (zamordowanego w Palmirach) i wyjazd do Kiełbasek.
Godz. 10 - Msza Święta polowa przy pomniku w Kiełbaskach
Godz. 11.30 - wyjazd na cmentarz parafialny w Hadynowie, gdzie znajduje się rodzinny grób ks. Lucjana Niedzielaka (reportaż „Księżobójstwo”)
Godz. 12.45 - przyjazd do Trzebieszowa
Godz. 14 - obiad dla uczestników rajdu
Godz. 15.30 - pomnik „Krąg Mitropa” w Szaniawach. Prelekcja historyczna przy pomniku oraz przy tablicy pamiątkowej na budynku stacji PKP (reportaż „Mitropa”)
Godz. 16.15 - przejazd do Polskowoli
Godz. 18 – Msza Święta w kościele w Polskowoli w intencji ks. Lucjana Niedzielaka (reportaż „Księżobójstwo”)
Godz. 19.30 – wieczór partyzancki i nocleg

12 czerwca
Godz. 10.30 – przejazd na Uroczysko Baran (reportaż „Uroczysko Baran”)
Godz. 12 - Msza Święta i uroczystości na Uroczysku Baran
Godz. 14 – zakończenie rajdu

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (10 czerwca 2022 18:09)
    Ciężko zerknąć na plakat?
    autor: gość

    (10 czerwca 2022 18:07)
    ciężko napisać? w art. nie ma jaki to rajd.
    autor: gość

    (10 czerwca 2022 11:30)
    Co to za rajd, rowerowy? Kshma
    autor: Hmmm

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny