Jest środa 23 września. Kilka minut po 17 do sali kominkowej wkracza Barbara Kosmowska. Jednym z obecnych znana z powieści dla młodzieży, innym z książek dla dorosłych, a jeszcze innym nieznana jako pisarka i autorka. Przywitana przez dyrektora biblioteki, Magdalenę Pepa, rozpoczyna monolog kreślący obraz Barbary Kosmowskiej, autorki książek dla młodzieży i dorosłych odbiorców.
Po chwili nasz gość płynnie przechodzi do pytań i odpowiedzi. Każdy z obecnych ma szansę lepiej poznać kulisy pisarstwa i samą Kosmowską. Stworzyć w myślach jej obraz naznaczony linią doświadczeń i wyborów życiowych.
Od czego się zaczęła pani pasja? Czy zdarza się pani z potrzeby serca napisać wiersz?
Od ilustracji małej dziewczynki recytującej dla swojego taty proste rymowanki, poprzez obraz młodej kobiety piszącej do szuflady wiersze, po obraz żony, która cierpi po stracie ukochanej osoby.
Jak reagowali na panią ludzie po sukcesie pisarskim?
Kolejna kreska to prosta odpowiedź – „Ja lubię swoje miasto, a miasto mnie”.
Czy wzorowała się Pani na postaciach, które zna? Skąd inspiracje i pomysły do książki? Ile zajmuje Pani przeciętnie napisanie książki? Czy toczy Pani ze sobą walkę, żeby nie wplatać wątków osobistych w swoje książki?
Odpowiedzi jak pojedyncze kreski kreślą obraz pisarki, której pomysły na książki wynikają z doświadczeń własnych bądź przyjaciół.
Przez ile lat pisze pani książki? Która z napisanych książek jest według pani najlepsza?
Obraz nabiera charakteru. „Buba” jest dla mnie ważna”. Dzięki niej Kosmowska zyskuje możliwość pisania dla młodzieży. 40 lat pracy twórczej pozwala jej odkryć skarb. „Dziewczynka z parku” błyszczy w dorobku literackim najmocniej.
Czy spotkała się Pani z negatywną opinią o sobie? Co z ekranizacjami Pani książek?
„Film jest dziełem reżysera, natomiast książka jest czymś odrębnym”. Na razie w życiu Barbary Kosmowskiej elementem łączącym te dwie sfery jest „gęsi smalec”. Ale kto wie. Życie pisze najlepsze scenariusze. I tego autorce i sobie jako czytelnicy życzymy.
Pełny obraz kobiety świadomej swojej drogi i wyborów życiowych, odnajdującej się w niełatwym świecie pisarstwa dla młodzieży, próbującej diagnozować świat kobiet oraz otaczającą rzeczywistość zostaje zakończony grubą kreską o odczucia męskich odbiorców. „Hermańce” łączą klamrą te dwa światy i w pełnym świetle pozwalają obecnym obejrzeć portret Barbary Kosmowskiej, pisarki i autorki.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny