YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

#STOP Suszy! Spotkanie przy Jazie Augustówka

21 maja 2020 17:45:09 | autor: Anna Ostapiuk
Partnerstwo z Wodami Polskimi i wysoki poziom wody w Kanale Wieprz - Krzna to wyjątkowy sposób walki z suszą, której podjęła się gmina Drelów. Cieki wodne i studnie głębinowe wypełniły się życiodajną wodą, a rolnicy z optymizmem spoglądają na przyszłe plony.

Piętrzenie wody na Jazie Augustówka w ramach współpracy Wód Polskich z gminą Drelów (fot. Anna Ostapiuk)

W dniu wspomnienia św. Nepomucena, patrona gospodarki wodnej, chroniącego pola i zasiewy przed klęskami suszy i powodzi, na Jazie Augustówka leżącym na terenie gminy Drelów, odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych, spółek wodnych i rolników. 21 maja br. podczas briefingu prasowego poświęconego retencji korytowej, tj. małej retencji i nawodnieniom rolnym na terenie powiatu bialskiego, dokonano uroczystego otwarcia tzw. kanału A, biegnącego w kierunku Przechodziska, który wypełni wodą kolejne gminne cieki wodne. Retencja korytowa to działanie poprawiające bilans wodny danego terenu, polegające na zatrzymaniu wody w ciekach wodnych, kanałach i rowach melioracyjnych. Dzięki budowie i odbudowie urządzeń piętrzących spowalnia się spływ wód, zwiększając retencję w korycie rzecznym. 

Spotkanie odbyło się w ramach programu #STOP SUSZY! prowadzonego przez Wody Polskie na terenie całego kraju, przede wszystkim w województwach najbardziej dotkniętych suszą, m.in. na Lubelszczyźnie. Program ma na celu poprawienie zdolności retencyjnych cieków i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, zastawek i innych urządzeń. Na ten cel przeznaczono 160 mln zł, co pozwoli zrealizować ponad 650 zadań inwestycyjnych. Na podstawie partnerstwa wodnego, w którym będą uczestniczyły m.in. samorządy, rolnicy i przedstawiciele instytucji doradztwa rolniczego, prowadzone będą rozmowy na temat rozwiązań melioracyjnych i potrzeb modernizacyjnych. Wody Polskie doprowadzą wodę poprzez meliorację podstawową, natomiast rolnicy zastosują systemy prostych deszczułek na swoich kanałach melioracyjnych. Dzięki takim działaniom zasięg wody może zostać zwiększony nawet dziesięciokrotnie. 

- Jaz Augustówka to doskonały przykład na to, jak we współpracy z gminą Drelów, małym kosztem i małym nakładem pracy, udało nam się przywrócić nawodnienie poprzez spiętrzenie wody w Kanale Wieprz - Krzna. Dzięki temu w kanałach odprowadzających znalazła się woda i nawadniamy w ten sposób około 500 ha użytków rolnych. Już od 16 lat nikt tu wody nie widział, zatem jest to sukces, który pokazuje, w jaki sposób możemy działać w kierunku melioracji i retencji korytowej - mówił inicjator wydarzenia, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. - Wspólnie z wójtem gminy Drelów Piotrem Kazimierskim podpisujemy dziś porozumienie, w ramach którego wójt będzie przeznaczał środki na meliorację szczegółową, my natomiast wdrożymy w ramach współpracy jeden z niewielu pilotażowych programów partnerstwa wodnego. 

- Środki na utrzymanie melioracji szczegółowej się znajdą, zabezpieczymy je w budżecie. Nie ma środków, których nie moglibyśmy wydać, by efekty były widoczne - zapewnił mieszkańców gminy Drelów wójt Piotr Kazimierski - Mamy cieki wodne utrzymane przez gminę i rolników w ostatnich latach w takim stanie, który pozwala je dziś, na okoliczność suszy, wodą napełnić. Dzięki temu, że jest system zbudowanych w poprzednich latach instalacji nawadniających, nawodników i rowów, możemy tę wodę zatrzymać i pozwolić, by gospodarstwa rolne mogły się rozwijać. Dzięki tej wodzie wróciło na teren gminy życie, mamy żyzne pola, piękne łąki, ekologiczne uprawy. Woda pozwoli nam na rozwój jeszcze intensywniejszy. Chcemy mieć tylko udział i swoje miejsce w podziale wód krajowych, które przepływają przez naszą gminę. Biorąc pod uwagę sukces, który dzisiaj świętujemy i podpisanie stosownego porozumienia, jestem przekonany, że tak będzie i będzie to służyć rozwojowi naszej pięknej Lubelszczyzny - podsumował włodarz.

- Obserwuję inwestycję z lat 60-tych, z której do tej pory nie mogliśmy skorzystać. W naszej gminie rok temu susza utrzymywała się dłużej, niż na innych terenach. W tym roku z inicjatywy rolników i wójta udało się uruchomić tę inwestycję, która stała bezproduktywnie, żeby popłynęła woda do naszych pól - cieszy się Andrzej Chodźko, gospodarz z gminy Drelów. 

W spotkaniu przy jazie wzięli udział poseł na Sejm Dariusz Stefaniuk i wicestarosta Janusz Skólimowski. - Rząd polski przeznacza w ciągu trzech lat 160 mln zł na różnego rodzaju inwestycje i działania, m.in. nawadnianie pól i walkę z suszą - wyjaśnił poseł Stefaniuk. - W dniu wczorajszym odbyła się konferencja prasowa, podczas której została zapowiedziana nowa ustawa, która też będzie pomagała rolnikom w walce z suszą. Przez kilkadziesiąt lat mieliśmy sytuację odwrotną, rowy melioracyjne służyły osuszaniu pól, dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację hydrologiczną, łagodne zimy, w związku z czym w wielu miejscach mamy suszę. Cieszę się, że rolnicy z gminy Drelów, którzy tutaj mają swoje uprawy, mogą spokojnie kontynuować produkcję rolną. -  Ta inwestycja zrodziła się nie tak dawno, a już dziś możemy cieszyć się z realizacji. Rolnicy podchodzą teraz do swoich zajęć wiedząc, że nie zagraża im utrata możliwości zdobywania środków, będą mogli produkować i przysparzać żywności, która jest nam potrzebna - dodał wicestarosta Skólimowski - Daje nam to poczucie bezpieczeństwa, za co składam podziękowania wszystkim tym, którzy ten projekt wdrażają.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (23 maja 2020 15:08:36) szambo a nie woda tak jak w piszczce autor: gość
  (22 maja 2020 09:20:01) Zbudować tamę na Piszczce w okolicy granicy powiatu, same korzyści. autor: HIHOT
  (22 maja 2020 07:51:59) Jaki PSL??? Na zdjęciach są sami przedstawiciele władzy PIS. autor: xyz
  (22 maja 2020 06:04:01) PSL, dzieli i rządzi w powiecie i gminie. autor: Gość
  (22 maja 2020 00:30:31) Na tym portalu dalej czasy komuny czyli ścisła cenzura, "windowanie" tylko pewnych osób. A nasz lokalny poseł najwyraźniej jest tylko "figurantem", od czasu pojawienia się tzw pandemii słóch zaginoł, wcieło, mecenasa zresztą też. Przestali "kochać" Międzyrzec Podlaski :) autor: gość
  (21 maja 2020 23:20:20) A gdzie wywiało naszego lokalnego posła? Czy przedstawiciel lokalnego ludu coś zamierza zrobić dla tej ziemi w obecnej kadencji? autor: gość
  (21 maja 2020 21:00:52) Nazwisko prezesa WP, wójta i włodarza gminy pogrubione a co z posłem i wicestarostą? autor: M.
  logo male