YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Sukcesy uczniów "Ekonomika"

2 grudnia 2018 10:56:41 | autor: redakcja/ZSE
Klaudia Sidorczuk, Kinga Ignaciuk, Jakub Kiryluk i Karol Korolczuk zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”. Eliza Korneluk zwyciężyła w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”.

Słowami Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” rozpoczęła się gala finałowa konkursu „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Konkurs, który zorganizował Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, miał na celu upamiętnienie osób zasłużonych w walce o niepodległość Polski, które zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

„Dla Instytutu Pamięci Narodowej jest niezwykle ważne, aby pamięć o tych ludziach, którzy prowadzili nas do niepodległości (…) Przez wiele lat w XX wieku nie można było pamiętać o bohaterach polskiej niepodległości, na szczęście pozostały po nich pamiątki, które młodym ludziom udało się odnaleźć w domowych szufladach” - mówił do zgromadzonych na gali prezes IPN dr Jarosław Szarek. Podziękował młodzieży i opiekunom za pracę, pasję, odkrywanie i utrwalanie historii.

Na konkurs nadesłano 98 wideoblogów (vlogów), 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych. Wzięło w nim udział ok. 1500 osób z Polski, USA i Ukrainy.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowali na konkurs film poświęcony Janowi Serdakowskiemu. Pracowali nad nim: Klaudia Sidorczuk (kl. 4tl), Kinga Ignaciuk (kl. 2er), Jakub Kiryluk (kl. 2I2) i Karol Korolczuk (kl. 2tl). Opiekunkami tej grupy były panie Maria Witkowska i Joanna Pióro.

Film uczniów "Ekonomika" otrzymał wyróżnienie w kategorii "Film (15-19 lat). Można go obejrzeć na kanale IPN w serwisie YouTube.

Na XI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej” nadesłano 121 zestawów prozy i poezji z całej Polski. Jurorzy Ryszard Kornacki, Zofia Goławska i Katarzyna Wileńska wysoko ocenili poziom utworów, dostrzegli ogromną wrażliwość autorów prac konkursowych i ich różnorodną tematykę. Zdobywczynią I miejsca w kategorii prozy została Eliza Korneluk - uczennica klasy IVE. Zachwyciła ona jurorów opowiadaniami „Śnieżynka” i „Kamyk”.

Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się 18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy. To kolejny duży sukces Elizy. Pisanie - jak sama twierdzi - stanowi jej pasję i jest wyrazem podziwu dla piękna języka ojczystego. Nagrodzone opowiadania pojawią się wkrótce na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce Debiuty literackie.

Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała pani Izabela Jakimiak.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male