Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
13.6°C
Kontakt
gmina Drelów

Szerokie pasmo ekscytacji i wątpliwości

6 listopada 2019 20:54 | autor: Anna Ostapiuk
Spotkanie informacyjne w Drelowie (fot. Międzyrzec.info)

Trzy placówki szkolne i blisko 875 gospodarstw w gminie Drelów ma szansę przyłączenia się do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), której infrastruktura umożliwi mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości co najmniej 100Mb/s. W Drelowie odbyło się spotkanie informacyjne, na którym projektanci sieci przedstawili założenia projektu i odpowiadali na pytania zgromadzonych.

Projekt za ponad 1,3 mld złotych

Na terenie powiatu bialskiego i włodawskiego trwają obecnie prace dokumentacyjno – projektowe w ramach kolejnego, trzeciego etapu Działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Już niebawem planowane jest powstanie nowoczesnej i wydajnej sieci światłowodowej w technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu). Zasięgiem objętych zostanie 516 tys. gospodarstw domowych i 1820 jednostek oświatowych. Całkowita wartość projektu to ponad 1,3 mld złotych. Na obszarze Bialski A obejmującym powiat włodawski, bialski i miasto Biała Podlaska zaplanowano doprowadzenie sieci do 15.263 gospodarstw domowych i 84 jednostek oświatowych.

Gmina Drelów w centrum zainteresowania

Dla samej gminy Drelów przyznano blisko 875 indywidualnych punktów przyłączeniowych i trzy dla szkół, które są priorytetem wskazanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wybudowana sieć OSE, której operatorem jest NASK – Państwowy Instytut Badawczy,  będzie w całości finansowana z budżetu państwa i pozwoli szkołom na bezpłatne korzystanie z Internetu przez 10 lat. – Dzięki temu nauczyciele otrzymają nowoczesne rozwiązania do wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi – zaręczają projektanci firmy Fibertech działającej na rzecz Fibee IV Sp. z o.o. – Przyłącza zostaną zrealizowane już w kwietniu 2020 r. Placówkom zostały przedstawione projekty robót i mamy już wstępne deklaracje dyrektorów szkół w Drelowie i Żerocinie, czekamy jeszcze na odpowiedź Szóstki. W ramach projektu zostanie wybudowane przyłącze do budynku (kabel światłowodowy będzie posiadał co najmniej 12 włókien światłowodowych), zamontowana zostanie szafa telekomunikacyjna, wykonana będzie też instalacja do konkretnej pracowni komputerowej oraz punkt dostępowy WiFi umożliwiający radiowy dostęp dla co najmniej 20 użytkowników.

Przebieg linii światłowodowej przez gminę Drelów zaprojektowano dla miejscowości: Żerocin, Zahajki, Strzyżówka, Pereszczówka, Kwasówka, Drelów, Łózki, Wólka Łózecka, Przechodzisko, Szóstka i Worsy, z wykorzystaniem istniejącej już tzw. sieci marszałkowskiej. Obecnie trwa już zbieranie oświadczeń wśród mieszkańców poszczególnych wsi co do zgody na poprowadzenie sieci wzdłuż przebiegającej przez ich posesje i działki rolnicze linii energetycznej.

Pytania i wątpliwości

Obecni na spotkaniu informacyjnym w dniu 30 października mieszkańcy gminy Drelów w liczbie około 20-stu osób wysłuchali informacji na temat projektu, po czym zadali szereg pytań, w których niejednokrotnie powątpiewali w faktyczny dostęp do sieci dla wszystkich zainteresowanych gospodarstw domowych oraz przystępność ceny za przyłącze i abonament, którą, po realizacji projektu przewidzianego na najbliższe dwa lata, powinien zaproponować operator, który przejmie sieć. Projektanci nie dysponują wiedzą na temat usług dystrybucyjnych, wyrazili jednak przekonanie, że cena usługi korzystania z sieci szerokopasmowej powinna być porównywalna do obecnych cen operatorów z zastrzeżeniem nowoczesnej, wyższej przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Sieć OSE zostanie poprowadzona w większości wzdłuż linii energetycznych PGE z wykorzystaniem istniejących słupów, jednakże w pewnych sytuacjach konieczne będzie sprowadzenie przewodów pod ziemię. Mieszkańcy, którzy niejednokrotnie są jeszcze w fazie naprawy własnych posesji po niedawnej budowie wodociągu, obawiają się niekorzystnych dla ich podwórek i działek rolniczych działań wykonawczych. Projektanci zapewniają, że każda taka sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie i sieć zostanie poprowadzona w sposób nieingerujący w dobra prywatne. Wszelkie uzgodnienia dotyczące objęcia inwestycją konkretnych placówek i gospodarstw domowych zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie podczas osobistych konsultacji z przedstawicielami wykonawcy realizującego projekt.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny