Od 2019 r. w Szkole Podstawowej w Dołdze, w ramach projektu prowadzonego przez Polski Związek Lekkoatletyczny i Ministerstwo Sportu, przy współudziale środków samorządu, organizowane są cykliczne pozalekcyjne zajęcia sportowe. Lekkoatletyka, strzelectwo, nauka pływania, a wkrótce sztuki walki, to jedna z najprzyjemniejszych ofert wypełnienia dzieciom nadmiaru popołudniowego czasu wolnego, którego często nie potrafią samodzielnie rozsądnie zagospodarować.
Wraz z pojawieniem się ministerialnych projektów umożliwiających uczestnictwo dzieci w dodatkowych zajęciach z lekkoatletyki, z inicjatywą sportową wystąpił dyrektor szkoły Grzegorz Michalczuk wraz z trenerem lekkoatletyki Markiem Olęckim, nauczycielem wychowania fizycznego. Podpisano stosowne upoważnienia otrzymując zgodę organu prowadzącego oraz przychylność i wsparcie wójta gminy Drelów. Na zajęcia pozalekcyjne z lekkoatletyki uczęszczają uczniowie dołżańskiej szkoły, natomiast oferta strzelecka obejmuje także dzieci z całej gminy. Jak podkreśla dyrektor, przyjmowane są wszystkie dzieci, które zgłaszają chęć uczestnictwa, a tych nie brakuje, gdyż sport cieszy się niesłabnącą popularnością. - Gdy tylko pojawiają się sygnały przemawiające za tym, że można zainteresować uczniów jakąś aktywnością, staram się iść w tym kierunku - wyjaśnia Grzegorz Michalczuk , pełniący nie tylko funkcję włodarza szkoły, ale też z racji własnego sportowego wykształcenia i pasji - nauczyciela w-f. - Każda forma aktywności jest fajna, tym bardziej, że dzieci ze szkół wiejskich mają wiele talentów . W naszej szkole uczy się 145 uczniów, a spośród tych z zainteresowaniami o charakterze sportowym nie dalibyśmy rady stworzyć kilku różnych reprezentacji do osobnych dyscyplin sportu. Z racji niewielkiej ilości uczniów w szkole, trudno jest nam się przebić przez tabele w rywalizacjach powiat i wyżej, mając za przeciwników reprezentacje sportowe ze szkół miejskich, gdzie ilość dzieci jest o wiele większa i łatwiej jest wybrać tych najbardziej uzdolnionych. Nasi uczniowie okazują się być jednak "multisportowcami", niejednokrotnie te same osoby są na tyle wszechstronne i rozwinięte, że uczestniczą w rywalizacji w wielu dyscyplinach.
Dzieci spotykają się z nauczycielem w godzinach popołudniowych, wykorzystując swój czas wolny, ćwiczą pod czujnym okiem trenera, otrzymują również zadania do wykonania w domu. Jednocześnie prowadzone są cykliczne spotkania na basenie ukierunkowane na naukę i doskonalenie technik pływackich. Pozalekcyjna oferta sportowa skupia się przede wszystkim na lekkoatletyce i na tej niwie uczniowie odnoszą znaczne sukcesy na poziomie gminy, powiatu, rejonu i województwa, niejednokrotnie zdobywając punktowane miejsca i medale w finałach, m.in. w Zamościu czy Puławach.
- Dodatkowo, widząc pewną niszę, jeżeli chodzi o możliwości rozwojowe, wykorzystując z kolei moje zainteresowania strzeleckie i zielone światło ze strony organu prowadzącego, prowadzimy otwarte zajęcia strzeleckie - dodaje dyrektor Michalczuk, prywatnie pełniący funkcję prezesa międzyrzeckiego Klubu Strzeleckiego "VIS". - Chcę zebrać najbardziej zdolną młodzież z terenu gminy Drelów i nie tylko, i spróbować z sukcesami zawalczyć w województwie, żeby przywrócić dawną świetność strzelectwa w Międzyrzecu Podlaskim, mimo że to niszowa dyscyplina sportu i dla wielu nieatrakcyjna.
Młodzieży chcącej rozwijać swoje pasje w tej dziedzinie sportu umożliwiono naukę strzelania z broni sportowej na obiektach zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim. Tam prowadzone są popołudniowe zajęcia, na które uczestnicy dowożeni są przez rodziców. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, a efekty są jak najbardziej widoczne, o czym świadczy chociażby sukces młodej uczestniczki Emilii Kortoniuk z Żerocina, która 28 kwietnia 2019 r. wywalczyła tytuł mistrzyni województwa lubelskiego w strzelaniu z broni pneumatycznej w kategorii KPN 40. O tym wydarzeniu sprzed roku można przeczytać w naszym artykule "Z karabinem po złoto" .
- Największym sukcesem jest powtórne przyjście dziecka na kolejny trening. Staramy się wyrobić w dzieciach pewien nawyk i głód aktywności fizycznej, zaszczepić w nich poszukiwanie pasji. Jeśli trafimy z ofertą, to już wygraliśmy, bo może za rok czy dwa, przy odpowiednim prowadzeniu to dziecko osiągnie jakiś sukces - podkreśla główny pomysłodawca zaszczepiana sportowych postaw wśród lokalnej młodzieży. Obecna sytuacja epidemiologiczna wstrzymała możliwość treningów, jednakże dla popularyzatorów sportu stwarza możliwość opracowywania dalszej strategii działania i poszerzania oferty. Organizatorzy nawiązali współpracę z klubem z Białej Podlaskiej, który tuż po zakończeniu epidemii będzie prowadził w Dołdze zajęcia ze sztuk walki.
Na uczniów, którzy wrócą do klasycznej nauki szkolnej tuż po zakończeniu epidemii koronawirusa, czekają nie tylko kolejne propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu, ale też nowe udogodnienia będące rezultatem trwającego przez ostatnie miesiące gruntownego remontu placówki w ramach projektu "Termomodernizacja budynku szkoły w Dołdze", obejmującego również salę gimnastyczną, o którym pisaliśmy w materiale "Prace modernizacyjne idą pełną parą" .
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny