YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Z karabinem po złoto

30 kwietnia 2019 11:12:45 | autor: Anna Ostapiuk
Emilia Kortoniuk z Żerocina Mistrzynią Województwa Lubelskiego w strzelaniu z broni pneumatycznej w kategorii KPN 40. Członkini Klubu Strzeleckiego „VIS” z Międzyrzeca Podlaskiego wywalczyła na mistrzostwach w Lublinie złoty medal, osiągając niebywały sukces po zaledwie półtorarocznej przygodzie strzeleckiej.

Emilia Kortoniuk z trenerem Grzegorzem Michalczukiem (foto: Klub „VIS”)

W rozgrywanych 28 kwietnia w Lublinie Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w strzelaniu z broni pneumatycznej zawodniczka z międzyrzeckiego klubu wystrzelała złoty medal w kategorii młodziczek, zdobywając 345,7 pkt. – Jestem pozytywnie zaskoczony – nie kryje radości i podziwu trener Emilii, Prezes Klubu „VIS” Grzegorz Michalczuk – Zachęcałem Emilkę do udziału w mistrzostwach, tłumacząc jej, że jedziemy przede wszystkim po doświadczenie i kolejny etap obycia z bronią. Po oddaniu ostatniego strzału bardzo krytycznie podeszła do swojego udziału w zawodach, uważała, że nie dała z siebie wszystkiego, do ostatniej chwili nie spodziewała się, że osiągnie taki sukces. Jako sędzia obserwowałem jej zmagania i pojawiające się na ekranie komputera wyniki. Choć byłem zaskoczony, wiem że to jej zaangażowanie i poważne podejście do treningów zaowocowały takim osiągnięciem. Ona nie tylko wykonuje polecenia, przede wszystkim myśli o tym, co robi. Ma w sobie olbrzymi potencjał. Jest naprawdę utalentowana i jestem pewien, że jeszcze nie raz o niej usłyszymy.

Złota medalistka Mistrzostw Województwa Lubelskiego (fot. Klub „VIS”)

Emilia, czternastolatka z Żerocina, swoją przygodę z bronią rozpoczęła półtora roku temu, dość szybko osiągając świetne wyniki. – Pojechałam na trening brata, obserwowałam jego umiejętności. Kiedy sama zaczęłam strzelać, poczułam, że jest to coś dla mnie! Coś ciekawego, coś co mnie odstresowuje – opowiada o początkach swojej pasji Emilia – Zrozumiałam, że to taka chwila tylko dla mnie, że właśnie w tym się odnajduję. Z dnia na dzień stało się to moją wielką pasją. W lipcu 2018 r. otrzymałam licencję i zostałam oficjalnym członkiem Klubu Strzeleckiego „VIS” w Międzyrzecu Podlaskim. Po półrocznych treningach wystartowałam w mistrzostwach i zdobyłam 283 pkt., w tym roku aż 345, to dla mnie ogromny krok. Mam bardzo dobrego trenera, to dzięki niemu wszystko się zaczęło – podkreśla z mocą. Z dumą prezentuje karabinek pneumatyczny oraz postawę strzelniczą. Broń w jej delikatnych dłoniach zdaje się być lekka jak piórko, tymczasem waży prawie 4 kilogramy.

Emilia Kortoniuk (foto: AO)

Nastolatka skromnie wymienia swoje sukcesy tłumacząc, że dopiero zaczyna swoją przygodę. – Wraz z drużyną wywalczyłam w 2017 r. III miejsce w IV Mikołajkowych Zawodach w Strzelectwie Sportowym, w listopadzie 2018 r. zajęłam II miejsce w Zawodach Strzeleckich organizowanych z okazji Dnia Niepodległości. Mój największy sukces to Mistrz Województwa Lubelskiego, ale to dopiero początek, mam nadzieję, że z czasem moje wyniki będą jeszcze wyższe. Trenuję w każdą środę, treningi trwają około dwie godziny. Wszystko zależy od tego, ile oddaję strzałów. Wracam do domu o godz. 19 i muszę się jeszcze skupić na nauce. Mam bardzo dobre oceny, bo potrafię pogodzić pasję z obowiązkami szkolnymi. Treningi pobudzają mnie do większego skupienia na nauce, bo czuję satysfakcję, że zrobiłam kawał dobrej roboty. Wspierają mnie moi rodzice, chętnie wożą mnie na treningi, są ze mnie dumni i cieszą się, że ja osiągam taką radość z tego, co robię. Koledzy i koleżanki ze szkoły również są dumni, czują się dobrze przy mnie, cieszą się z moich osiągnięć. Na razie nie idą w moje ślady, ale powoli coraz więcej osób zaczyna się interesować tym sportem.

Osiągnięcia drużynowe i indywidualne (foto: AO)

Klub Strzelecki „VIS” z Międzyrzeca Podlaskiego jest klubem młodym, istnieje od końca 2016 r. Obecnie skupia 36 dorosłych członków oraz około 20 osób młodych, które przygodę z bronią rozpoczęły od niedawna, 6 z nich to osoby z licencją, które mogą startować w zawodach. – Naszym celem jest odbudowa i propagowanie tradycji strzeleckich na ziemi międzyrzeckiej – wyjaśnia prezes Grzegorz Michalczuk – We współpracy z Robertem Matejukiem kontynuujemy strzelecką pasję Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowo – Turystycznego „Znicz”, działającego przy Zespole Szkół Ekonomicznych. Korzystamy z ich bazy strzeleckiej, dzięki czemu mamy możliwość wychwytywania i szlifowania kolejnych talentów. Posiadamy licencję Polskiego Związku Strzeleckiego, nasi członkowie mogą tu odbyć szkolenia, zdać egzaminy i otrzymać licencje.
Młodzi ludzie zaczynający swą przygodę ze strzelectwem, wstępując do Klubu odnajdują swoje prawdziwe ja. Sport, adrenalina, motywująca rywalizacja, a przede wszystkim wsparcie własnej pasji ze strony kadry to świetna kombinacja przyciągająca coraz młodszych zawodników. – Karabinek swoje waży, Ci, którzy nie radzą sobie na stojąco, strzelają na siedząco – dodaje ze śmiechem pan Michalczuk. To doskonały trening równowagi, koordynacji ruchowej, ćwiczenie nie tylko dla oczu, ale i całego ciała.  – Trzymanie karabinka, składanie go, przygotowanie się do strzału i wykonanie serii strzałów to jedna z najtrudniejszych konkurencji, karabinek bezlitośnie obnaża wszelkie błędy techniczne – wyjaśnia prezes. Mimo to młodzi zawodnicy, chłopcy i dziewczęta, nie odpuszczają, dają z siebie coraz więcej.

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego (foto: Klub ‘VIS”)

Emilia bardzo poważnie traktuje swoją pasję, już teraz wie, że wybierając za rok kolejną szkołę będzie celowała do tej, w której wspierane są pasje strzelnicze, gdzie będą możliwości trenowania i wyjazdów na zawody. – Wybiorę szkołę mundurową – zdradza plany na przyszłość – Mimo że mam dobre oceny w szkole, wiem na pewno, że zwykłe liceum nie jest dla mnie.  To nie jest tylko zwykłe hobby, to coś, w czym się odnajduję!

Przed Emilką kolejne intensywne ćwiczenia, choć przez najbliższe półtora tygodnia ma wolne od treningów strzałowych. Jesienią czeka na nią Wojewódzka Liga Strzelecka, będzie się również przygotowywała do Mistrzostw KBKS w konkurencjach kulowych.

A pasjonatów strzelectwa już teraz prezes Grzegorz Michalczuk zaprasza na majowe II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Bialskiego w konkurencjach kulowych w Łukowisku (gm. Międzyrzec Podlaski), w których weźmie udział kilkanaście klubów strzeleckich.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (1 maja 2019 12:11:08) Karabinek Gratulacje trening trening trening sprzęt kurtki dresy spodnie buty postawa dobry wynik ale bym go podkręcił piękny karabinek pozdrowienia wytrwałości!!! autor: Strzelec
    logo male