Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
23.4°C
Kontakt
gmina Drelów

Szymon i Mikołaj mistrzami warcabów i szachów

7 marca 2024 16:32 | autor: red.Mi
Szymon Struczuk mistrzem warcabów (fot. SP w Drelowie)

W okresie od 20 do 29 lutego w Szkole Podstawowej w Drelowie rozgrywane były pierwsze mistrzostwa w szachach i warcabach, do których przystąpiło łącznie 30 uczestników z klas I-VIII. Uczniowie rywalizowali ze sobą podczas przerw międzylekcyjnych.

Skąd pomysł na mistrzostwa w szachach i warcabach?

- Idea zrodziła się w momencie, kiedy zaczęliśmy się borykać z nadmierną aktywnością dzieci na przerwach. Dzieci chcą odreagować to, co dzieje się na lekcjach, a na przerwach obserwowaliśmy dużo z nich biegających. Na zasadzie eksperymentu wystawiliśmy cztery stoły z warcabami i szachami. Bardzo szybko, na przestrzeni kilku dni, okazało się, że jest to zbyt mało i dzieci oblegają te stoliki. Wystawiliśmy kolejne. Z zadowoleniem stwierdzam, ze nie ma dnia, ani przerwy, kiedy te stoliki byłyby puste. Mamy mniej dzieci biegających, odpoczywają od lekcji w inny sposób - wspomina dyrektor Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie Grzegorz Michalczuk .

W taki właśnie sposob pojawiła się koncepcja zorganizowania szkolnego turnieju, który pozwolił uczniom podjąć rywalizację po grze w szachy i warcaby, która trwała cały ubiegły semestr. Do turnieju przystapiło 30 uczniów z klas I-VIII, w tym warcaby 11 osób i szachy - 19. Jak podkreśla dyrektor szkoły, wiek nie ma tu żadnego wpływu na wyniki, o czym świadczy chociażby wygrana w warcabach ucznia klasy I. - Pomysłowość oraz znajomość zasad i strategii w wielu przypadkach zaskakuje również mnie! - stwierdza.

Wyniki turnieju :

Tytuł mistrza w warcabach wywalczył uczeń klasy pierwszej Szymon Struczuk . Drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni przypadły uczennicy klasy VII Amelii Andrzejuk, natomiast trzecie miejsce zdobyła Maja Daniluk z klasy VII.

W szachach aż pięciu zawodników awansowało do ścisłego finału. Tytuł mistrza szkoły wywalczył Mikołaj Kosiura z klasy VII, wicemistrzem został Filip Ryszkowski z klasy V, trzecie miejsce przypadło reprezentantowi klasy IV Bartoszowi Abramowiczowi.

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w zakresie jednej szkoły, ale dyrektor Grzegorz Michalczuk już snuje plany na przyszłość, w których pojawia się wizja rozszerzenia rozgrywek na pozostałe szkoły z terenu gminy Drelów. - Kiedy zakończymy cykl to wyjdziemy na gminę i ideę mistrzostw w szachach i warcabach skierujemy na wszystkie szkoły.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny