Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
23.3°C
Kontakt
Region

Trzy miliony na remonty sakralnych zabytków

15 lipca 2023 20:29 | autor: redakcja

Znane są już wyniki naboru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Do województwa lubelskiego trafi ponad 205 mln zł, z czego ponad 3 mln zł do miasta i gminy Międzyrzec oraz gminy Drelów.

Założeniem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest wsparcie samorządów w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, a tym samym poprawa ich stanu oraz zabezpieczenie przed degradacją i niszczeniem.

- W zabytkach zaklęta jest pamięć i tradycja. Zabytki emanują pięknem, a pamięć i piękno budują wspólnotę, naszą polską wspaniałą ojczyznę – mówił podczas konferencji prasowej dotyczącej Rządowego Programu Odbudowy Zabytków minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W pierwszym etapie złożono ok. 20 tys. projektów, na ponad 11 mld zł. W kryteriach wyboru istotna jest wartość zabytkowa, kwestia oddziaływania społecznego, dlatego w programie znalazły się np. budynki zabytkowe użyteczności publicznej. W pierwszym etapie wybrane zostały te obiekty, które są bardzo ważne dla społeczności i instytucji lokalnych. Remonty pozwolą przywrócić im komfort użytkowania, ponieważ w wielu zabytkach mieszczą się szkoły, urzędy czy domy kultury.

Jest to pierwszy etap programu, a w ciągu kilku tygodni ogłoszone zostanie rozstrzygnięcie kolejnego. W ciągu trzech lat przekazanych zostanie ponad 3 mld na polskie zabytki.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych. Może pokryć do 98 % kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 %.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. W ramach Programu finansowanie mogą uzyskać obiekty posiadające wpis do ewidencji lub rejestru zabytków.

Do Międzyrzeca Podlaskiego z Programu trafi 1 076 813 zł. Te pieniądze przyznano na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym i ambonie kościoła św. Józefa (377 300 zł) oraz renowację zabytkowego parkanu cmentarza parafialnego przy ulicy Brzeskiej (699 513 zł).

1 mln zł przyznano dla gminy Międzyrzec Podlaski, która chce wykonać: remont zabytkowej plebanii w Puchaczach (300 tys. zł), remont zabytkowej kaplicy w Łuniewie (150 tys. zł), remont zabytkowego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Kożuszkach (400 tys. zł) oraz remont zabytkowej kaplicy w Pościszach (150 tys. zł).

1 mln zł otrzyma również gmina Drelów, w której zaplanowano renowację kilku kompleksów kościelnych. Po 250 tys. zł będzie przeznaczone na remonty w zabytkowych kościołach Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szóstce oraz Św. Michała Archanioła w Witorożu. Pozostałe 500 tys. zł zostanie wydane na remonty w parafii Najświętszej Maryi Panny w Drelowie, kościele Św. Onufrego w Horodku oraz kaplicy Św. Jana Chrzciciela w Przechodzisku. (foto: Parafia w Szóstce)

źródło: gov.pl

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (19 lipca 2023 15:10)
  Będzie miał za to poparcie przed wyborami z ambony
  autor: gość

  (19 lipca 2023 09:53)
  Po zorganizowało marsz. Rada Parafialna patronat, Ducho kase na cmentarz i nie tylko ... co jest wiekszą korzyścią
  autor: gość

  (19 lipca 2023 09:53)
  zorganizowało marsz. Rada Parafialna patronat, Ducho kase na cmentarz i nie tylko ... co jest wiekszą korzyścią
  autor: gość

  (17 lipca 2023 22:01)
  Normalne gadanie pisowskich dawnych ministrantow. pis powinien jeszcze zesponsoroeac wersalki w każdej zakrystii to wybory na pewno wygrane!!!
  autor: gość

  (17 lipca 2023 08:05)
  UBywatelu, schowajcie się w cień i załóżcie czapkę.
  autor: gość

  (16 lipca 2023 23:29)
  taaa
  aby tak dalej ://// nic poza tym co obywatele potrzebuje m,in pekniecia domów na ul. Kościuszki od popękanych domów bo tu sie jeździ jakby nikt nie wiedział po min 70-80 km/h łącznie z Tirami . Miasto ma to w d..... po co sie wychylaćprzecież to jest największa inwestycja, czyli wszystkim można
  autor: obywatel

  (16 lipca 2023 11:23)
  Praktycznie wszystkie kamienice dookoła skwerku to zabytki bo mają ponad 50 lat
  autor: gość

  (16 lipca 2023 10:30)
  Ano nie ma innych zabytków , Kościoły i pałac Potockich. Po komunie zostały tylko śmierdzące bloki i i wszelakie czerwono- tęczowe tałatajstwo.
  autor: gość

  (16 lipca 2023 01:18)
  A gdzie to było i kiedy data konkretna
  autor: gość

  (16 lipca 2023 01:14)
  Za to ludzi do kościoła zachęca burmistrz z PO idący na czele proaborcyjnego marszu.
  autor: gość

  (16 lipca 2023 00:42)
  Pis poprzez.takie wazeliniarstwo wobec kleru zniechęca ludzi do kościoła. Niedługo będzie u nas jak w Hiszpanii i irlandi które były krajami bardziej katolickimi niż polska a teraz odcinają się od wiary
  autor: gość

  (15 lipca 2023 23:31)
  W.artykule są tylko kościelne obiekty które dostaną wsparcie od pis. To nie ma innych zabytków?
  autor: gość

  (15 lipca 2023 23:14)
  Ty jesteś tęczowy debil właśnie, Przeczytaj artykuł i wtedy komentuj.
  autor: gość

  (15 lipca 2023 22:58)
  Jestem za finansowaniem również zabytkowych kościołów ale tylko debil uwiezy że przypadkowo dał pis na to tuż przed wyborami prawie 2.5 miliarda w skali całego kraju
  autor: gość

  (15 lipca 2023 21:07)
  Dla jednych będzie to "kupowanie kleru" a dla innych przywiązanie do "wiary ojców". Szóstka, Witoroż czy Horodek zasługują, aby dać tam nawet po milionie. Bo to piękne jest i trzeba o to dbać. Polecam wycieczkę do Witoroża.
  autor: gość

  (15 lipca 2023 20:48)
  Pisiory dalej pompują kasę do kleru licząc na wdzięczność i poparcie z ambony w czasie wyborów.jakie to żałoGQPVOsne i nic dziwnego że ludzie czują obrzydzenie do kościoła
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny