Uczelnia ma teraz na międzyrzeckiej żwirowni 22 miejsca noclegowe. Władze PSW zaprosiły z tej okazji do ośrodka radnych oraz dwóch burmistrzów – obecnego Zbigniewa Kota i byłego Stanisława Lesiuka.
- Kupiliśmy ten teren od upadłych lubelskich zakładów kruszywa. Miasto rywalizowało w przetargu z międzyrzeckimi przedsiębiorcami. Kwoty padały wysokie, na szczęście jako samorząd mogliśmy skorzystać z prawa pierwokupu – opowiadał Stanisław Lesiuk.
Miasto przejęło wtedy 40 hektarów żwirowych wyrobisk, wkrótce jednak okazało się, że nie może korzystać z całego terenu, ponieważ firmy, które wydobywały tam żwir zagarnęły wiele prywatnych działek bez zapłaty odszkodowań. Negocjacje nad uregulowaniem stanu prawnego toczyły się przez wiele lat. Nawet obecnie miasto nie dysponuje w pełni terenem żwirowni, co jest przeszkodą w budowie dróg dojazdowych, niezbędnych do rozpoczęcia nowych inwestycji.
- Był to duży niezagospodarowany teren z drogami z płyt betonowych zbrojonych 30-centymetrowymi stalowymi prętami. Porastały go krzaki i nie bardzo było wiadomo gdzie jest brzeg. Poradziliśmy sobie z tym dopiero, gdy grecka firma postanowiła wykorzystać beton do budowy obwodnicy Międzyrzeca. Najważniejszą rzeczą jako wtedy zrobiliśmy nie mając pieniędzy było doprowadzenie kanalizacji – przypomniał Stanisław Lesiuk.
Jako pierwszy koncepcję zagospodarowania terenu żwirowni zaproponował ówczesny wiceburmistrz Zbigniew Kot. On również wymyślił nazwę "międzyrzeckie jeziorka". Pomagał tworzyć Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa, któremu przekazano część żwirowni.
Z oferty miasta skorzystał wtedy również rektor PSW Józef Bergier. Oficjalnie uczelniany Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy na międzyrzeckich jeziorkach otwarto w lipcu 2009 r.
- Staraliśmy się racjonalnie wydawać pieniądze, decydując się na inwestycje, które nie są zbyt kosztowne. Skoro mieliśmy piach, to budowaliśmy boiska do plażowej siatkówki i piłki nożnej – mówi rektor PSW.
W sumie bialska uczelnia zainwestowała na międzyrzeckich jeziorkach 900 tys. zł. Z nowych domków będą korzystali studenci i młodzież polonijna, która przyjeżdża do Międzyrzeca na obozy oraz edukacyjne i sportowe turnusy językowe. PSW chce także komercyjnie wykorzystywać swój ośrodek wynajmując domki dla chętnych. Ofertę można znaleźć na stronach internetowych uczelni.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny