Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
29.1°C
Kontakt

Udostępniono unikalną bazę Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 grudnia 2020 11:06 | autor: Redakcja/MKiDN/PAP
Zbiorowa mogiła na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni

Aleksander Marek Kowalski – wybitny sportowiec, hokeista, akademicki mistrz świata, wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. Janina Lewandowska – urzędniczka, pilot szybowcowy i samolotowy, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córka gen. Dowbor-Muśnickiego. Oboje zginęli w kwietniu 1940 roku, a ich szczątki spoczywają na cmentarzu w Katyniu. Informacje o nich i o tysiącach Ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazły się w specjalnej bazie przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To kolejne finansowane przez MKiDN przedsięwzięcie upamiętniające Zbrodnię Katyńską.  Strona w języku polskim, angielskim i rosyjskim jest dostępna pod adresem katyn.miejcapamieci.gov.pl. Zawiera największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o Polakach zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej. W przyszłości stanie się częścią serwisu o zachowanych w wielu krajach poza granicami Polski cmentarzach i grobach wojennych.

- O tysiącach Ofiar sowieckiej zbrodni, ludobójstwa, zwanej mordem katyńskim, świat miał nie wiedzieć, nie pamiętać. Kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL. Prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej RP – podkreśla minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wyszukiwarka zawiera podstawowe dane biograficzne Ofiar Zbrodni Katyńskiej w formie bazy danych, które będą uzupełniane o zdjęcia Ofiar. Dane te zostały zaktualizowane w stosunku do Ksiąg Cmentarnych wydanych przez Radę OPWiM w latach 2000-2006. Skorzystano przy tym z dokumentów nadsyłanych przez rodziny Radzie Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa i później – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także publikacji i zgromadzonych materiałów archiwalnych. Unikalny charakter bazy polega przede wszystkim na tym, że uwzględniono w niej osoby figurujące na liście ofiar Zbrodni Katyńskiej zamordowanych przez NKWD na terenie dzisiejszej Ukrainy, a ich dane opracowano według biogramów przygotowanych do niewydanej jeszcze Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni.

Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje na temat wybudowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2000 roku cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w 2012 roku - cmentarzu w Kijowie-Bykowni. Udostępnione są także elektroniczne wersje Ksiąg Cmentarnych cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Resort planuje publikację w serwisie dodatkowych materiałów. W pierwszej kolejności, po sfinalizowaniu prac wydawniczych, udostępniona zostanie wspomniana Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni. Zamieszczone w bazie danych informacje na temat Ofiar Zbrodni Katyńskiej również będą stale uzupełniane i aktualizowane. Wkrótce dołączone zostaną także fotografie portretowe, które znajdują się w dokumentacji Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zaangażowane również w projekt Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia „Katyń Pro Memoria”. W ramach projektu ukazała się publikacja pt. „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” opisująca historię i geografię mordu na polskich jeńcach w Kozielsku pogrzebanych w Lesie Katyńskim. Przewodnik dostępny jest bezpłatnie, zarówno w wersji tradycyjnej – papierowej, jak  i cyfrowej na stronie CPRDiP.

Wyjątkową możliwość odwiedzenia miejsca pamięci daje również interaktywny, trójjęzyczny portal internetowy www.katynpromemoria.pl, który pozwala zanurzyć się w katyński las  i, spacerując po nim, jeszcze raz na nowo odkryć wydarzenia i miejsca znane z tragicznych kart polskiej historii. Projektowi towarzyszy akcja społeczna „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”. W ramach akcji na portalu została uruchomiona aplikacja umożliwiająca użytkownikom zapalenie symbolicznego znicza dla każdego z zamordowanych w Lesie Katyńskim.

Portal zostanie rozbudowany o kolejne cmentarze katyńskie w Miednoje, Charkowie, Kijowie-Bykowni, a także o Kuropaty – jako symbol do dziś nieznanych miejsc ukrycia ciał Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Baza miejsc pamięci MKIDN

Katyń Pro Memoria

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny