Warszawski teatr na drelowskiej scenie
Już za kilka dni w Drelowie po raz kolejny będzie można obejrzeć bezpłatnie spektakl teatralny wystawiany w ramach ogólnopolskiego programu "Teatr Polska". Widzowie poznają sztukę "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" produkcji warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
"Teatr Polska" to ogólnopolski program promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Jego założeniem jest ułatwienie dostępu do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwianie prezentacji spektakli w różnych miejscowościach nie posiadających teatrów instytucjonalnych.
Gminne Centrum Kultury w Drelowie znalazło się w gronie instytucji, w których grane są dwa spektakle w ramach tego programu. Pierwszym z nich był "Matecznik" białostockiego Teatru Łątek ⇒ Teatr Łątek z "Matecznikiem" w Drelowie .
Tym razem, 28 listopada o godz. 18:00, w sali widowiskowej GCK zostanie zaprezentowany monodram "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" produkcji warszawskiego Domu Spotkań z Historią, w reżyserii Anny Gryszkówny, na podstawie tekstu Piotra Rowickiego.
W roli Barbary Sadowskiej wystąpi Agnieszka Przepiórska. " Kiedy wykrzyczy swój ból, kiedy jej twarz stanie się martwa jak maska, aktorka zdejmuje perukę i bezbronna staje przed widzami, którzy już wcześniej weszli z nią w świat emocjonalnej przepaści Barbary Sadowskiej. Wielka rola aktorki, która osiąga w monodramie prawdziwe mistrzostwo, potwierdzone Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza." - czytamy na stronie Domu Spotkań z Historią.
Matka cierpiąca. Działaczka społeczna. Poetka. Kolorowy ptak. Kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi. Matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka.
Barbara Sadowska urodziła się w 1940 r. w Paryżu. Po wojnie przyjechała do Polski i zamieszkała w Sopocie, następnie przeniosła się do Warszawy. Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1957 debiutowała jako poetka opublikowanym w tygodniku „Nowa Kultura” wierszem" Matka". Sześć lat później wyszła za mąż za Leopolda Przemyka. W maju 1964 urodziła syna, Grzegorza. Na początku lat siedemdziesiątych Barbara zaczęła działać w opozycji antykomunistycznej. Z tego powodu została kilkakrotnie aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa, a wiosną 1983 r. milicjanci pobili ją w komitecie pomocy internowanym, który mieścił się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Niedługo później Grzegorz świętując z przyjaciółmi zdaną maturę, został zatrzymany przez milicję i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy z komisariatu przy ul. Jezuickiej. W wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej zmarł w szpitalu - trzy dni przed dziewiętnastymi urodzinami. Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary, był miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość.(opis: Teatr Polska).
Wstęp na spektakl w Drelowie jest bezpłatny.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Najczęściej czytane
0
11
Z krzyżem, intencją i wiarą w ciemną noc
W milczeniu, skupieniu i chłodzie marcowego wieczoru mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego i okolic po wspólnej modlitwie wyruszyli w wymagającą, nocną trasę, by zmierzyć się nie tylko z dystansem i zmęczeniem, ale również z własnymi myślami i wiarą. Ekstremalna Droga Krzyżowa to świadomy i wcale niełatwy wybór... To wyjście z własnej strefy komfortu i podjęcie wyzwania, które może być ważną drogą dla każdego.
Ostatnio komentowane
Podobne artykuły:
0
21
Justyna Lubas z góralską kolędą w Drelowie
Tradycyjnie już starosta bialski zaprosił mieszkańców powiatu na noworoczny koncert do Drelowa i Międzyrzeca Podlaskiego. W tym roku najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, również na góralską nutę, zaprezentowała Justyna Lubas kolędująca z zespołem FolkShow.
0
126
Nie oddam Cię obcym, synku...
Dramatyczne wybory, jakich musieli dokonać unici, stały się osią spektaklu "Nie oddam Cię obcym, synku", towarzyszącego uroczystym obchodom 152. Rocznicy Męczeństwa Unitów Drelowskich. O tym, jak wielką siłę dawała przodkom wiara i jak ważne jest przekazywanie najwyższych wartościom kolejnym pokoleniom, mówiono podczas mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy, a unickie religijne i patriotyczne fundamenty stały się także tematem przewodnim rozstrzygniętego tego dnia konkursu plastycznego.
0
24
Obok tego spektaklu nie można przejść obojętnie
70 minut monologu pozostawiającego w odbiorcach potężną dawkę refleksji, zarówno nad tym, jak trudne do udźwignięcia może być życie matki, której uśmiercono syna i która walczy o sprawiedliwość, jak i nad wyjątkowym sposobem zaprezentowania tej wielkiej tragedii na jednej małej scenie... Właśnie takie emocje towarzyszyły drelowskiej publiczności, która miała okazję obejrzeć spektakl jednego aktora "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska.
0
15
Teatr Łątek z "Matecznikiem" w Drelowie
W miniony sobotni wieczór Teatr Łątek z Supraśla zaczarował drelowską publiczność nostalgiczną opowieścią o dawnych, już niemal zacierających się w pamięci najstarszych mieszkańców, krajobrazach Podlasia. A wszystko to za sprawą spektaklu "Matecznik", który jest pierwszą odsłoną goszczącego w progach Gminnego Centrum Kultury w Drelowie programu Teatr Polska.
0
Teatralne wieczory w Drelowie
Już w najbliższą sobotę miłośnicy teatru będą mieli okazję obejrzeć bezpłatnie spektakl "Matecznik" w wykonaniu Fundacji Teatr Łątek z Supraśla. Drelów dołączył do grona miejscowości, w których będą prezentowane najlepsze spektakle wyłonione w programie "Teatr Polska", więc to dopiero początek teatralnej uczty!
0
88
Gorące "Letnie granie" w Drelowie
Gminne Centrum Kultury w Drelowie zaserwowało mieszkańcom gminy fantastyczny letni piknik rodzinny, podczas którego o muzyczne doznania zadbał energetyczny zespół Luz Band. Tego dnia nie zabrakło gier, zabaw i animacji dla najmłodszych, dobrej muzyki ze sceny, gastronomii zapewnionej przez OSP Drelów i KGW "Worsianki" oraz wodnej kurtyny, która dawała lekkie ochłodzenie podczas jednego z najbardziej upalnych sierpniowych dni.
0
Papieski spektakl w Drelowie
Z okazji 12 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie wspólnie z mieszkańcami Gminy Drelów przygotowuje widowisko poetycko-muzyczne pt „Wypłyń na głębię”. W przedstawieniu, które odbędzie się 26 marca o godz. 19 w hali sportowej drelowskiego Gimnazjum weźmie udział 250 osób z całej gminy Drelów oraz zespół „Nadzieja” z Kocka. Reżyserem widowiska jest Józef Obroślak, a dyrygentem Mateusz Obroślak. Organizatorzy spektaklu: Wojewódzki Ośrodek Kultury, Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, Urząd Gminy, Gminne Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, Gimnazjum nr 1 im. Unitów Drelowskich. Współorganizatorzy: Parafia p.w. św. Barbary w Dołdze, Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Witorożu oraz Parafia p.w. Narodzenia NMP w Szóstce.